The House Cafe

The House Cafe

The House Café, 2002 yılında 3 ortak tarafından kuruldu. İlk şubesini Teşvikiye Atiye Sokak’ta açtıktan kısa bir zaman sonra tazelik, lezzet ve mevsimselliğin öne çıktığı yemekleri, içecekleri ve keyifli ortamıyla müdavim kitlesini oluşturdu. 2005 yılında Tünel’de açılan ikinci şubesi ile zincirleşme sürecine girdi.

The House Cafe, Teşvikiye, Tünel, Ortaköy, Hillside Etiler, Caddebostan, İstinye Park, Corner, Bebek, İstiklal Caddesi ve Kanyon ile İstanbul’da 10, Ankara ve Antalya’da yer alan franchise şubeleri ile toplam 12 noktada hizmet vermektedir.

Tüm The House Café şubelerinde aşağıdaki uluslararası kalite standartları uygulanmaktadır:

Son yılların en popüler restoran/cafe mekanlarından house cafe yurtdışına ilk adımını bu yıl atıyor. İlk restoranlarını Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de açacaklarını söyleyen Canan Özdemir, bu yıl otelcilikte de büyüyeceklerini ve Karaköy’e yeni bir butik otel kurmayı planladıklarını söylüyor.

Aruk restoran işinde kadın girişimcilerin ağırlığını daha fazla hisseder olduk. Zira bunu kendi düzenlediğimiz organizasyonlardan da görüyoruz. Geçtiğimiz yıl Ekonomist dergisinin düzenlediği ‘Yılın İş İnsanları’ yarışmasının ‘Yılın Kadın Girişimcisi’ kategorisini Big Chefs Restoranlarının kurucusu Gamze Cizreli açık ara farkla kazanmışu. Bu yıl yine benzer bir tabloyla karşı karşıyayız.

Bu yıl düzenlenan ‘Yılın İş İnsanları’ ödüllerinde ‘yılın kadın girişimcisi’ kategorisinde kazanan isim de son dönemlerde en popüler ve başarılı mekanlarından House Cafe’nin kurucuları arasında yer alan Canan Özdemir oldu.

İzmir ve Bakü açılımı

Bugün 13 şubeye ulaşan House Cafe’nin İstanbul’da Nişantaşı, Tünel, Ortaköy, Kanyon AVM, İstinyepark AVM, İstiklal Caddesi, Caddebostan, Hillside ve Bebek’te, İstanbul dışında ise Ankara ve Antalya’da şubeleri bulunuyor…

İstanbul dışında dördüncü şubesine nisan ayında İzmir’de açmaya hazırlanan House Cafe, asıl sürprizini bu yıl ilk kez yurtdışına adım atarak gerçekleştirecek. Mart ayında ilk yurt dışı açılımlarının Azerbaycan’ın başkenti Bakü ile start vereceğini söyleyen Özdemir, Bakü’yü seçmelerinin nedenini şöyle açıklıyor:

“Bakü gelişmekte olan bir pazar. Birçok Türk restoranı orada restoran açıyor. Çok hızlı gelişen bir şehir. Bakü’ye franchise yöntemiyle restoran açıyoruz. Avrupa’da da olmayı kesinlikle düşünüyoruz. Ancak Avrupa biraz daha emin adımlarla yürünmesi gereken bir pazar. Zaten atacağımız her adımı hesaplıyoruz. Her gün yeni bir franchise teklifi alıyoruz. Fakat sıkı bir elemeden sonra bize en mantıklı gelen teklifi kabul ediyoruz.”

500 kişiye istihdam

İstanbul’da birkaç şube daha açmayı planladıklarını belirten Özdemir, önümüzdeki dönemde birkaç önemli AVM içerisine de House Cafe’yi açacaklarını ifade ediyor. İstanbul dışında da yine potansiyeli olan şehirlerde birkaç şube daha açabileceklerini söylüyor. Doğru lokasyonlara franchising verdiklerini kaydeden Özdemir, bunun nedenini ise “Çünkü House Cafe’nin minimum yatırım maliyeti 500 bin TL’den başlıyor, iki milyon TL’ye kadar çıkabiliyor. Dolayısıyla yapılan yatırım göz önüne alındığında doğru lokasyonu seçmek çok önemli” şeklinde açıklıyor.

House Cafe bugün 400 çalışana ulaşmış durumda. House Hoteller de ise çalışan sayısı 100’e ulaşmış. 2011 yılında House Cafeler 40 milyon TL, oteller ise 15 milyon TL ciro elde etmiş. Şu an itibariyle Galatasaray, Nişantaşı ve Ortaköy olmak üzere üç adet House Hotel bulunuyor. Üstelik bu oteller, yurt dışındaki önemli dergilerde her yıl en iyi 100 otel arasına girmeyi başarıyor.

KARAKOY’DE OTEL YERİ BAKIYOR

Restoran cafe konseptiyle faliyete geçen House Cafe’ler otelcilik alanında girişimimza attı ve önce apart otel konseptiyle başlanılan bu alan, daha sonra Galatasaray’da açılan butik otelle birlikte giderek büyüdü. Geçtiğimiz yıl hisselerin yüzde 50′si de İrlandalı Kerten Private Equity tarafından satın alındı. Otel için birkaç lokasyon daha baktıklarını ancak henüz kesinleşmiş bir proje olmadığını belirten Özdemir, İstanbul Karakö/de bir otel projesi düşündüklerini belirtiyor. Yabancı ortaklarıyla birlikte yurt dışında da çeşitli projeler düşündüklerini ifade eden Özdemir, “Karaköy gelişmekte olan bir bölge. Muhtemelen ilk projemiz Karaköyde olabilir. Yabancı ortaklarımız da yurt dışındaki projelerle ilgileniyor” diyor.

HOUSE CAFE FRANCBHİSE ŞARTLARI

 

Firma Bilgileri Detaylar
Kuruluş Yılı 2000
Çalışan Sayısı 400
Mağaza Sayısı 16
Franchise İsim Hakkı Bedeli 100.000,00 USD
Dekorasyon Maliyeti 300.000,00 USD
Yatırım Maliyeti 500.000,00 USD

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.