TARİHİ SULTANAHMET KÖFTESİ

TARİHİ SULTANAHMET KÖFTESİ

tarihisultanahmet-koftecisiTarihi Sultanahmet Köftecisi Tarihçesi

Bugün Türk mutfak kültürüne etki edecek kadar ünlenen Tarihi Sultanahmet Köftecisi’ nin öyküsü, kurucumuz MEHMET SERACETTİN EFENDİ’nin 1920 yılında Sultanahmet’te Divanyolu Caddesi köşesinde (şimdiki Halide Edip Adıvar büstü ve Milenyum taşının olduğu yer) açtığı küçücük bir dükkânla başlar.

“Turan Kebapçısı” adıyla hizmet vermeye başlayan dükkânda, hiçbir baharat kullanılmadan, özenle seçilen etlere çok az miktarda ekmek, tuz ve soğan katılarak yoğrulan ve mangal ateşinde pişirilen köfteler sunulur. Etin gerçek lezzetini ortaya çıkaran köfteler, önce semt sakinlerinin sonra bütün İstanbulluların vazgeçemediği bir lezzet haline gelir.

Müşteri sayısı her geçen yıl artan Hacı Mehmet Seracettin TEZÇAKIN, üç oğlu Mustafa, Selim ve İsmail ile çalışmaya devam ederken, 1944 yılında müessesenin adı “Halk Kebapçısı” olarak değiştirilir.

Babalarının 1953 yılında vefatından sonra oğulları, Mustafa, Selim ve İsmail, TEZÇAKIN ailesinin 2. kuşak bireyleri olarak işletmenin başına geçer. İlk açılan dükkânın yerinin 1964 yılında istimlak edilmesi üzerine ikinci neslin temsilcileri İsmail ve Selim TEZÇAKIN kardeşler, Tarihi Sultanahmet Köftecisi’nin bugünkü merkezinde “Meşhur Halk Kebapçısı” adıyla İstanbullulara hizmet vermeyi sürdürür.

İsmail Usta’ nın oğlu Mehmet Seracettin TEZÇAKIN, 3. kuşak olarak 1976 yılından itibaren dükkânda çalışmaya başlar. Bu dönemle birlikte işletmenin adına dünya mirası listesinde yer bulan “SULTANAHMET” eklenir. Yaratılan müthiş lezzet ve dostane hizmetle “SULTANAHMET MEŞHUR HALK KÖFTECİSİ” tarihe kök salmaya ve markalaşmaya başlar. Bu dönem, Mehmet Seracettin TEZÇAKIN’ın kardeşi Ali Cihat TEZÇAKIN’ın da katılımıyla müessese daha da büyümeye başlar.

Dedesinin Türk mutfak kültürüne kazandırdığı mirası, çağdaş bir anlayışla geliştiren Mehmet Seracettin TEZÇAKIN’ın oğulları İsmail Timur, Selim Sinan ve Mustafa Mert TEZÇAKIN’lar 4. kuşak olarak yurt içinde ve yurt dışında ününü artıran işletmeye katılır. Tarihi Sultanahmet Köftecisi, bugün 3 kuşağın birlikte çalıştığı nadir işletmelerin başında yer alırken, nesilden nesle taşınan lezzet, şubeleşme yoluyla birçok kente yayılır. Franchise yöntemiyle yurt içinde başlatılan şubeleşme çalışmaları, gösterilen ilgi üzerine yurt dışına da taşınır. Kardeş ülke Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, “Tarihi Sultanahmet Köftecisi”nin ilk yurt dışı şubesi açılır. Azeri halkının yoğun ilgisi üzerine kısa sürede Bakü’deki şube sayısı üçe yükselir.

Artık bir dünya markası haline gelen Sultanahmet Köftecisi için 2016, Amerika ve Avrupa’ya açılma yılı olur. Almanya’da Münih, İngiltere’de ise Manchaster şubeleri peş peşe yurt dışı şube ağına eklenir.

Şube sayısının giderek artması, yurt içinde ve dışında ününe ün katması, ekonomi dergilerinin de dikkat çektiği üzere, “Tarihi Sultanahmet Köftecisi”ni Türkiye’de de ismi en çok taklit edilen marka haline getirir. Marka taklit edilmeye çalışılsa da, etin en sağlıklısı kullanılarak hiçbir baharat katılmadan adeta “lezzet topu” halinde servis edilen köfteler, asla taklit edilemez. Ancak, taklitlerin marka değerine zarar vermesini önlemek ve kolay ayırt edilmesini sağlamak amacıyla bir süre işletmenin ismine ikinci kuşak temsilcilerden Selim TEZÇAKIN’ın adı not düşülür: “Tarihi Sultanahmet Köftecisi – Selim Usta”.

Nitekim Sultanahmet köftesinin o kendine özgü, muhteşem lezzetini tanıyanlar, müessesenin logosunu da çok iyi bilir.

Bu arada, ailenin üçüncü kuşak üyelerinden Ali Cihat TEZÇAKIN, Kadıköy, Bağdat Caddesi, Selamiçeşme’deki dükkânında müstakil olarak başarıyla hizmet vermektedir.
“Sultanahmet Köftecisi” nin Kontrollü büyüme atağı

Değerli Müşterilerimiz!

Pek yakında Kuruluşumuzun 95.Yılını beraberce kutlayacağız.
TEZÇAKIN ailesinin ilk üç kuşağın birikim ve tecrübesi ile kurumsallaşarak İstanbul’dan sonra Dünya’da da yeni bir yapılanmayla hizmet vermeye devam ediyoruz.

Yeni yapılanma projemizin ilk adımı 95 yıldır özenle koruduğumuz kalite, lezzet ve sunum geleneğimizi
“Sultanahmet Klasik Köfteci”
“Sultanahmet Lider Köfteci”
“Sultanahmet Durak Köfteci”
“Sultanahmet Köfte Arabası”
zincirleri ile çok daha geniş kitlelerle tanıştırmak ve belirlediğimiz girişimcileri marka garantimiz altında kârlı birer işletmeye dönüştürmek olacak.
Bu zincirlerden birine katılan her dükkân, kuruluşumuzun lezzet ve kalite garantisi altında, 95 yıllık tecrübemizden yararlanarak hizmet verecek.

Bu zincirlerden birine katılmak isteyen dükkânlar, ekibimiz tarafından belirlenecek ve öncelikle kurumsal standartlarımıza uyumluluk eğitimi verilecek, ardından marka garantimiz altına girecek dükkânların mutfak ve personel altyapısı, işletme yönetimi sağlanacaktır.

Kuşaktan kuşağa aktarılacak bir geleneği paylaşmaya hazırsanız sizleri ailemize katılmaya davet ediyoruz.

Kalite Politikamız

Köfte… Et, ekmek, soğan ve tuzun mütevazı bileşiminden ortaya çıkan muhteşem lezzet!

Sultanahmet Köftecisi, Türk mutfağının bu en özgün ürününü 95 yıldır kuşaktan kuşağa aktarılan bir lezzet ve sunum geleneğine dönüştürdü.

Dede Mehmet Seracettin Efendi, 95 yıl önce Sultanahmet’teki küçük dükkânını açarken sadece ailenin 4 kuşağını değil, Türkiye’nin mutfak kültürünü de etkileyecek bir karar verdiğini biliyor muydu emin değiliz. Ama emin olduğumuz bir şey var; sadece İstanbullular için değil, Türkiye’nin ve Dünya’nın dört bir köşesinden yolu İstanbul’a düşenler için köfte artık “Sultanahmet Köftesi”…

Bu mükemmel köftenin sırrı, içerisinde hiçbir katkı maddesinin bulunmamasının yanı sıra, Tarihi Sultanahmet Köftecisi’nin 4 kuşaktan süzülen ustalığında ve elbette sunum geleneğinde yatıyor.

Dükkânımızın duvarlarında on yıllardır yankılanan Dede Mehmet Seracettin Efendi’nin öğütleri aileye yol göstermeye devam ediyor:

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.