Solucan gübresi üretimi için KOSGEB hibe desteği var mı?

Solucan gübresi üretimi için KOSGEB hibe desteği var mı?

 

 

 

tarimda_yeni_egilim_solucan_gubresi_h34934Solucan gübresi üretim tesisi kurmak için kosgeb hibe desteği nasıl alınır?

Öncelikle solucan gübresi üretim sertifikamızı almamız gerekiyor. Daha sonra şirketimizi kuruyoruz. Ardından projemizi hazırlıyoruz. Son olarak başvurumuzu yapıyoruz, yani kurula sunuyoruz. Kurul kabul ederse süreç başlamış oluyor.

Bu süreci açacak olursak;

1) Şirket kuruluş desteği 2000 TL. Bu desteği sorgusuz sualsiz alıyoruz.

2) Makine (ekipman) desteği 18.000 TL. Bu konuya açıklık getirecek olursak; örneğin 30.000 TL değerinde makine almak istiyoruz. Bunlar üretim havuzları, elek yada ışıl işlem makinesi olabilir. Bu alacağımız makineler için en az 3 yerden teklif mektubu talep ediyoruz ve bunları KOSGEB’e sunuyoruz. Kosgeb muhtemelen en uygun olanı seçiyor ve bunu onaylıyor. Bizde gidip makinelerimizi alıyoruz. Kendi şirket hesabımızdan makineleri aldığımız şirket hesabına ödemeyi yapıyoruz. Ardından dekontları ve faturaları alıp Kosgeb’e gidiyoruz. Kosgeb gelip makinelerin kontrolünü yapıyor. Ardında onay verdikten sonra alım yaptığımız makinelerin Kdv hariç tutarının %60’ını bize iade ediyor. Bu tam olarak 18.000 TL’ye denk geliyor. Bu anlattıklarımız 18.000 TL’ye kadar olan hibe kısmıydı. Kısaca 30.000 TL’lik bir yatırım yaptığımız zaman 18.000 TL’sini hibe olarak geri alabiliyoruz.

3) İşletme giderleri desteği 30.000 TL. Bu desteğin içinde işletme giderleri ve kira desteği yer alıyor. Bu şekilde 50.000 TL’lik hibeyi tamamlamış oluyoruz.

Sonuç; Solucan gübresi üretim tesisi için Kosgeb toplam 50.000 TL hibe destek veriyor. Bu hibenin tamamıyla makine alacağız diye bir durum yok.

Ayrıca 100.000 TL sabit yatırım desteği var. Bunu da aynı işlemleri uygulayarak geri ödemeli olarak kullanabiliyoruz. Toplamda 150.000 TL’lik bir desteğe ulaşmış oluyoruz. Kısacası belli bir sermaye olmadan Kosgeb hibe desteğinden yararlanmak mümkün değil. Öncelikle kendi sermayemizden yatırım yapıyoruz. Ardında faturaları, dekontları Kosgeb’e sunuyoruz ve geri ödemelerini alabiliyoruz. Şu ayrıntıyı gözden kaçırmayın; makineleri şirket kurulumunda sonra almak gerekiyor. Şirketin kurulumundan önce alınan makinelerden herhangi bir destek alamıyoruz.

Tarımın Geleceği Solucanlara Bağlı

“Solucan gübresi üretimi yaygınlaşmasına rağmen bu alanda talebi karşılayacak seviyede değil.”

Tarımın Geleceği Solucanlara Bağlı

Organik tarımın giderek yaygınlaşmasıyla adından sıkça söz edilen solucan gübresi üretimi de artıyor. Üreticiler, Türkiye’de toprak kalitesi ortalamasının 1,7’nin altına düştüğünü, bunun ıslahı içinse uzun zaman gerektiğini savunuyor. Solucan gübresi üreticisi İbrahim Doğuş, “Çiftçiler henüz yeni tanıyor. Biz en az 15-20 sene bu ülkemizdeki açığı kapatmak için çalışacağız” dedi.

Organik tarım uygulamaları alanında başta ABD olmak üzere gelişmiş ülkelerde hızla yayılan solucan gübresi üretimi, Türkiye’de de yaygınlaşıyor. Toprak solucanlarının yapılarında onları zararlı patojenlerden korumak için sölom sıvısı adı verilen bir çeşit vücut salgısı bulunuyor. Bu salgı dışkılarına da geçiyor. Bu canlıların dışkıları organik solucan gübresi olarak tarım arazilerinde kullanıldığında, sölom sıvısı tıpkı solucanları koruduğu gibi o toprakta yetişen bitkileri de koruyor. Böylece üretilen zirai ürünler herhangi bir kimyevi bileşene ihtiyaç duymadan hastalıklara karşı çok daha dirençli bir yapıya sahip oluyor. Aslında tabiatta bulunan bütün toprak solucanları, kendi yaşadıkları alanda bu görevi yerine getiriyor ve tarım açısından faydalı oluyor. Yapılan çalışmalar, toprak solucanlarının yoğun olduğu zirai alanlarda verimin çok daha fazla olduğunu ve özellikle bitki köklerinde oluşan hastalıkların yok sayılacak kadar az olduğunu gösteriyor.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.