Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi 2018 Yılında da Verilecek 50 bin TL Hibe

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi 2018 Yılında da Verilecek 50 bin TL Hibe

KOSGEB Girişimcilik Programı
Girişimciliğin desteklenmesi konusunda KOSGEB’in işletmelere ve işletme açacak olanlara özel hazırladığı bu programın asıl amacı girişimciliğin yaygınlaşmasını sağlamaktır. Girişimcilik yapmak isteyen bireylere özel olarak hazırlanan bu destek programları sayesinde sizlerde artık hayalini kurduğunuz işletmeniz ile başarılı bir iş hayatına başlama fırsatını yakalamış olabilirsiniz.

İşletme kuruluş desteği olarak ilk başta 2 Bin TL üst limitli bir şekilde karşılıksız hizmet veren KOSGEB’in 50 Bin TL’ye kadar geri ödemesiz yardımı en çok başvuru yapılan destek programları arasında yer almaktadır. İşletme kuruluşunda 2 Bin TL desteğin dışında geri ödemesiz olarak sunacağı hizmet kapsamı içerisinde kuruluş dönemi makineleri, Teçhizatları ve ofis donanım malzemeleri içinde bir bütçe ayrılmıştır. Yukarda bahsettiğimiz hizmet kapsamları için KOSGEB’in KOBİ’lere özel olarak sunduğu hizmet bedelinin ise 18 Bin TL olduğunu belirtmek istiyoruz. Bu alınacak olan malzemelerin son 24 ay içerisinde alındığı zaman bu bedel içerisinden karşılanacağı ve geriye dönük olarak da ödeneceğini belirtelim.

Yeni açılan iş yeri içerisinde işletmenin giderleri kapsamında yer alan diğer bir konuda işletmede çalışan personel ücretleri , iş yeri kirası da KOSGEB tarafından geri ödemesiz bir şekilde sağlanmaktadır. Geri ödemesiz olarak 30 BİN TL kredi imkanı sunan KOSGEB’in bu destek programı içerisinde bu giderleri göstermeniz girişimcilik konusunda daha rahat adımlar atmanıza imkan veriyor.

KOSGEB te oluşturulan kurulunun destek limitleri doğrultusunda sizlere sunacağı üst limitlerin arttırılmasında Kurul kararı ile % 50 oranında arttırılması kararlaştırılabilir. Ofis malzemeleri, ofis içerisinde kullanılan yazılım ve ofis giderlerinin üst limit bünyesinde en fazla 27 Bin TL’ye kadar çıkabileceğini belirtmek istiyoruz. İşletmenin diğer giderleri bölümünde ise kurulun alacağı karar ile birlikte en fazla üst limit olarak 45 Bin TL’yi geçmeyecek şekilde sunulacağını da belirtelim. Devletin geri ödemesiz bir şekilde sunduğu 30 Bin TL hibe kredi türünün yanında faizsiz olarak geri ödemeli bir şekilde 100 Bin TL’ye kadar kredi imkanı da bulunmaktadır. Sabit bir yatırım desteği sunulması konusunda işletme sahiplerinin 24 ay içerisinde satın aldığı makineler, teçhizatlar ve yazılımlar 100 Bin TL’ye kadar devlet tarafından desteklenebilir.

İŞGEM Geliştirme Desteği
KOBİ’lerin başvurularına yönelik atılacak adımları destekleme amaçlı kurulan İş Geliştirme Merkezlerine sunulacak olan destek programları hakkında da merak edilen detayları  açıklayalım.

KOSGEB tarafından girişimcilik desteği ile sunulacak olan bu İŞGEM programı içerisine Belediyeler Yüksek Öğretim Kurumları, özel idareler, Meslek Kuruluşları ve İnkübatörler bu alanda hizmet verebilirler. Kuruluş amaçları tamamen KOBİ’lere destek vermek olan bu iş kolunun da KOSGEB tarafından aldığı destek unsurlarını ve üst limitlerini açıklayalım.

İŞGEM bünyesinde yapılacak olan iş süresinin en fazla 18 ay olduğunu bunun sadece Kuruluş amaçlı süre olduğunu belirtelim. İşletmenin kurulmasından sonra destek olarak 36 aya kadar destek sunacak olan KOSGEB burada İŞGEM için özel olarak üst limitler belirlemektedir.

İŞGEM Kuruluş Destek limitleri
İŞGEM bünyesinde iş desteği saylayacak olanların Bina tadilatı konusunda KOSGEB tarafından alacağı üst limitin 500 Bin TL olduğunu belirtmek istiyoruz. Özellikle son zamanlarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından olumsuz rapor alan binalara yönelik yapılacak olan güçlendirme çalışmalarında üst limit olarak alacağınız kredi tutarının 500 Bin TL olduğunu belirtelim. Mobilya donanımı konusunda da 100 Bin TL geri ödemesiz şekilde devlet destekli hibe kredi alan bu işletmelerin personel giderleri konusunda ise 50 Bin TL üst limite kadar geri ödemesiz şekilde destek alacağını belirtelim.

İŞGEM işletme Desteği
Kuruluş aşamasında alınan 650 Bin TL üst limitli geri ödemesiz devlet destekli hibe kredi türünden sonra İşletme destek üst limitlerinin detaylarını buran anlatalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR KOSGEB Desteği ile Solucan Gübresi İşi Yapmak : Hibe Destekleri
Personel giderleri olarak en fazla üst limit olarak 100 Bin TL hibe kredi veren KOSGEB’in Eğitim ve Danışmanlık hizmetleri kapsamında İŞGEM’e işletmelerine sunduğu hibe türünün de üst limiti 50 Bin TL olarak belirlenmektedir. Küçük tadilat masrafları konusunda 20 Bin TL üst limitli olarak geri ödemesiz kredi imkanı sunan KOSGEB’in aynı zamanda İŞGEM işletme desteği aşamasında sunduğu tanıtım ve organizasyon giderlerinin üst limiti de 30 Bin TL’dir.

İŞGEM desteğinden yararlanma koşulları
İŞGEM olarak KOSGEB tarafından hibe kredi türünden almak için KOSGEB’in bölge müdürlüklerine başvuru yapmanız gerekmektedir. Burada iş planlarınız ile ilgili olan belgelerin eksiksiz bir şekilde olması gerekmektedir. Bu belgeleri Müdürlük bünyesine götürmeden önce KOSGEB veri tabanı üzerinden kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

Yüksek öğretim kurumlarında “Girişimcilik” eğitimi dersini alan öğrenciler arasında düzenlenecek olan yarışma kapsamında verilecek olan ödül miktarlarını da buradan açıklamak istiyoruz.

İŞ planı ödülü olarak açıklanan bu proje kapsamında sunacağını projelerin dereceye girmesinden hemen sonra birincinin bu konuda alacağı ödül 15 Bin TL, ikincinin alacağı ödül 10 Bin TL ve üçüncü olan projenin alacağı ödülün 5 Bin TL olduğunu belirtmek istiyoruz. Bu yüzden “ Girişimcilik “ konusunda ders alanların KOSGEB tarafından sunulan İŞGEM Destek programı kapsamında projelerini geliştirerek yarışmaya katılması ödül almasına imkan sunacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.