Restoran nasıl açılır

Restoran nasıl açılır

Restoran nasıl açılır ve nelere dikkat etmek gerekir

Yeni bir restoran açmak ilk başta yıldırıcı görünebilir. Doğru yeri seçmek, doğru ismi seçmek ve ekipman satın almak için finansman bulmak göz önünde bulundurulması gereken detaylardan bazılarıdır. Restoran işinize başlamanıza yardımcı olmak için bazı tavsiyelerimiz bulunmaktadır.

Restoran açmaya başlarken: Konsept, Yer ve İsim

Yeni bir restoranı açmanın ilk adımı, ne restoranı olacağına karar vermektir. Üstün kaliteli bir restoran açmayı mı düşünüyorsunuz? Rahat bir akşam yemeği mi? İtalyan, Fransız veya Hint gibi, sunmayı planladığınız belirli bir mutfağınız var mı? Belki bir ev yemekleri restoranı veya Osmanlı mutfağı gibi bir alanda uzmanlaşmak mı istiyorsunuz. İkinci adıma geçmeden önce, hangi restoranı açmak istediğinizi tanımlamanız gerekir.

Konum: Restoran yeriniz için kiralık bir yeri araştırmaya başlıyorsanız lokasyonun kalabalık olmasına dikkat etmelisiniz. Yoğun bir alanda, ayak trafiğini bol alan restoran mı açmak istersiniz yoksa yeterli park yeri olan bir yerde mi restoran açmak istersiniz. İlk karar vermeniz gereken konulardan birisi de restoran fikrinize lokasyonun uyumlu olması gerekliliğidir.

Muhtemelen yeni bir restoran açmada ilk adım restorana isim vermektir. Bir şeyler ifade eden güzel bir restoran adı seçin. İsminiz temanızın veya konumunuzun da bir yansıması olabilir. Restoranın ismi hizmet vereceğiniz konsept ile alakalı olmalıdır. Sultanların sofrası, İtalyan lezzetleri ve Paris Mutfağı gibi konseptinizi akıla getiren isimleri tercih edebilirsiniz.

Finansman için özellikle bir restoran iş planı yazın

Bir restoran için iş planına ihtiyacınız olmasının iki önemli nedeni vardır.
1. Restoran iş planınız nasıl hareket edeceğinizi ve neleri öncelikli yapacağınıza yardımcı olur.
2. Gider tablonuzu daha rahat görürsünüz ve gelir planlarınızı ön görerek çalışmalar yapabilirsiniz.

Restoran iş planı yapmamak çoğu insanın aslında kendi restoranını açmasını engelleyen adımdır.

Bir restoran için finansman almak giderek zorlaşsa da, imkansız değildir. Kosgeb gibi devlet destekleri, küçük işletmeler ve özel yatırımcılar arasından finansman bulmak mümkündür. Ancak hazırladığınız iş planında ki gibi potansiyel yatırımcılara ne yaptığınızı bildiğinizi göstermek zorundasınız.

Pek çok lisans ve izin, birkaç hafta, hatta aylarca onaylanır. Öyleyse finansmanınızla gideceğinizi bildiğiniz anda evrak doldurmaya başlamalısınız. Devlete bakılmaksızın, restoranlar için ortak lisans ve izinler, imza izinleri ve işçilerin ücretlerini araştırmalısınız.

Restoran Tasarımı

Bir restoran tasarlamakla ilgili esas kural müşterilerin rahat yemek yiyecekleri alanı ayarlamaktır. Ticari mutfaklar, buzdolapları, tuvalet ve bekleme alanı gibi alanları da tasarıma eklemelisiniz. Bir restoranın tasarımı estetik olmalı ve oturma kapasitesi her zaman dengede olmalıdır. Restoranınız için doğru rengi seçmek, güçlü bir marka oluşturmanıza ve müşteriler için hoş bir intiba bırakmanıza yardımcı olacaktır.

Menüler, Ekipmanlar ve Personel

İyi bir restoran için menüler okumaklı ve açık olamlı. Menünün derli toplu bir düzende olması ve açıklayıcı kolay bilgileri içermesi gereklidir. Bir restoran menüsünde kaçınılması gereken birkaç şey , küçük resim ve çok fazla içerik koymak hatalıdır.

Paradan tasarruf etmek için, kullanılmış ekipmanları satın almanın yanı sıra bazı öğeleri kiralamayı düşünebilirsiniz. Bazı ticari ekipmanlar ilk başta pahalı olabilir, ancak genellikle kendileri için bir yıl kadar kısa süre içinde geri ödeme yapabilirler.

Açılış gününe yaklaştıkça mutfak ve zemin için işe başlamanız gerekir. Mutfak personeli, sipariş alan personeller her restoranın ayrılmaz parçalarıdır ve her konum için mükemmel kişiyi çalıştırmak istersiniz. Bu yüzden deneyimli kişileri işe almak ilk bakışta mantıklıdır.

Reklamı Unutmayın

Reklam, çoğu yeni restoran için şarttır . Bilinen reklamları ilk başta kullanın. Broşür dağıtımı, Gazete ve radyo reklamları gibi. Ayrıca Sosyal medyayı etkin kullanarak müşterilerinizi arttırabilirsiniz. Restoranınız için iyi bir web sitesinin gücünü göz ardı etmeyin.

Yeni bir restoran açmak heyecan verici bir girişimdir. Başarılı olabilmek için, restoran sahipleri çevredeki işler ve müşteri potansiyeli hakkında da bilgi edinmelidir. Restoran işine başlamayı düşünüyorsanız bizimle iletişim bölümünden irtibata geçebilirsiniz. Deneyimlerimiz ile size yardımcı olabiliriz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.