pastat tatlı

pastat tatlı

pastat tatlı  öyküsü; Artvin’in Yusufeli kazasında 1927 yılında doğan Yaşar TOPÇU’nun ilkokulu bitirdiği sıralarda anne ve babasını hastalıktan kaybettikten sonra daha küçük bir çocukken yoksulluğundan ve çaresizliğinden kaçarak 1938-40 yıllarında taşı toprağı altın İstanbul’a gelip maceraya atılmasıyla başlar…
Gelir gelmez Tarlabaşı’nda Arnavut asıllı Şahabettin ustanın sahibi olduğu GÜL muhallebicisine çırak olarak girer. Yaşar Topçu burada mutfakta bulaşık yıkayarak, yatacak yer karşılığı ve küçük bir haftalıkla işe başladıktan sonra, Ufak yaşta öyle bir saygı ve sevgiyle çalışır ki Şahabettin usta onu evlat bilir.
Askere kadar Şahabettin ustanın GÜL muhallebicisinde çalışmaya belli aralıklarla devam eden Yaşar TOPÇU askerden sonra kardeşiyle beraber Yeşil Artvin adıyla yine Tarlabaşı’nda dükkan açar. Bu arada evlenmiştir, ama işler istedikleri gibi iyi gitmemektedir. Kul sıkışmayınca Hızır yetişmez misali, o günlerde eski ustaları Şahabettin usta artık yaşlandığını dükkanı yürütmekte zorluk çektiğini, İki kardeşe Yaşar Topçu ve Dursun Toçuya dükkanını devir etmek istediğini söyler.
1955 yılında iki kardeş dükkanı devir alıp, Yeşil Artvin adıyla yine muhallebici olarak çalışmaya başlarlar. 1957 yılında Yaşar Topçu’nun 4’üncü çocuğu Abdullah Topçu dünyaya gelir.1980 yılına kadar Yaşar Topçu, geçirdiği talihsiz bir trafik kazasında hayatını kaybedene kadar, aynı dükkânda hayatına devam eder.
Yaşar Topçu’nun vefatından sonra, liderini ve eski güzel günlerini de kaybetmiş olan Tarlabaşı Yeşil Artvin muhallebicisi kapanır.
4 yıl sonra 1984 yılında Yaşar Topçu’nun oğlu Abdullah Topçu ve Yaşar Topçu’nun damadı Yılmaz Kılınç baba mesleklerini yaşatmaya çalışarak Kocamustafapaşa Küçükhamam’da Şahlan Muhallebi adıyla sütlü tatlı ve yoğurt imalatı kurarlar.
Açtıkları Şahlan Muhallebi dükkânında işleri iyi gitmektedir, tüm semtin en çok sevilen tatlıcısı olmuşlardır. İki ortak bu sevilen ve tutulan ürünlerini başkalarına da tattırmak maksadıyla İstanbul çapında toptan tatlı satmaya başlarlar. Bu şekilde aslında PASTAT’ın temelindeki büyüme ve seri üretim ve dağıtım mantığının oluşumu başlar.
O yıllarda özellikle tavuk göğsü ve kazandibi tatlısıyla ciddi bir satış grafiği yakalarlar. Ardından dükkânları yetmemeye başlar ve ikinci dükkânlarını Şehremini’ye açarlar.
1992 yılında damat Yılmaz Kılınç’ın oğlu 21 yaşında olan Murat KILINÇ babası ve dayısı Abdullah Topçu’yla beraber 3. Kuşak olarak çalışmaya başlar. Murat KILINÇ 1997 yılında büyüklerinin talebi üzerine işin başına tek yetkili olarak geçer.
Murat KILINÇ, 2004 yılında bir atılımla satış dükkanlarını kapatıp Topkapı Davutpaşa’da daha büyük bir imalathane kurarak, ürün çeşitlerine profiterol ve hamur tatlısı çeşitlerini ilave edip, yoğurt imalatını bırakır ve iş yeri ismini de PASTAT olarak değiştirip, PASTAT’ı bu günlere başarıyla getirir. pastat tatlı
PASTAT, artan satış rakamları ve toptan sütlü tatlı piyasasının ulusal market reyonlarında yer bulmasıyla Türkiye ölçeğinde ulusal tatlı markası haline gelir.
PASTAT şu anda faaliyette bulunduğu 3000m2 kapalı alanı bulunan, zamanın tüm ihtiyaçları düşünülerek yapılmış alt yapısı eksiksiz sadece sütlü tatlı ve ekmek kadayıfı üretimi yaptığı tesisine Taner Şenkardeş’in ortaklığa katılmasıyla da kavuşmuş olur.
BAYİMİZ OLMAK İSTER MİSİNİZ?

Geleneksel lezzetleri usta ellerden sofralara günlük ve taze olarak taşıyan Pastat Tatlı lezzet ağına katılmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bölgenizde prestijli bir iş kurmak için aradığınız destek ve kaliteyi sağlıyoruz. pastat tatlı
Kurumsal Araç
Özel donanımlı araçlar ile ürünlerinizi soğuk hava zinciri bozulmadan taşıyabilirsiniz.

Soğuk Hava Deposu
Üzünlerinizin tazeliğini ve lezzetini özel depo sistemleri ile koruyabilirsiniz.

Bakım Onarım
Sağladığımız tüm cihazların ve makinelerin bakımını ve onarımını üstleniyoruz.

Günlük Tedarik
Tüm ürünler günlük olarak üretimden size ulaştırılır.
Kar marjının yeterli ve satıcıyı kollayan oranlarda olması PASTAT’da.Bayilik yatırım maliyeti çok fazla değildir. Bu yatırımla bayi; küçük bir PASTAT sahibi oluyor.Hazır paketli tatlı piyasasında eksiksiz çeşit PASTAT’da.İstanbul haricinde hiçbir şehirde aynı yapılanmanın olmaması ve Piyasanın bakir olması bayiler için önemli bir avantajdır.Ürünlerin sevk, pazarlama, reklam ve üretiminde yeterlilik pastat tatlı ’da.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.