Özel Okul ve Kolej Açmak İçin 14 Önemli Adım

Özel Okul ve Kolej Açmak İçin 14 Önemli Adım

Özel Okul ve Kolej Açmak

Özel bir okul açmak uzun ve karmaşık bir süreçtir. Özel okul açmak ile ilgili bilgileri siz yatırımcılar için inceledik. Bu yazımızda özel okul açmak için işleyiş ve süreçle ilgili bilgiler bulacaksınız.

Özel Okul Açmak

Günümüzde, bu zorlu pazarda bir özel okulun oluşturulup oluşturulmayacağını belirlenmesi için dikkatli bir değerlendirme ve planlama yapmayı gerektirir. Bu değerlendirme, alan okullarının gücü, rakip okulların sayısı ve kalitesi, coğrafi alan ve topluluğun ihtiyaçları ve diğerleri gibi pek çok faktöre büyük ölçüde bağlı olacaktır.

Özel Okul Açmak İçin
Yolculuğunuzda size rehberlik edecek bazı yararlı ve ayrıntılı bilgiler.

Okulunuzu Tanımlayın

Açmadan önce 36-24 ay: Düşündüğünüz bölgenin hangi tür okullara ihtiyacı olduğunu belirleyin. (ilk,orta,lise vb.) Ebeveynlere ve öğretmenlere fikirlerini sorun. Anket yapmak için bir pazarlama şirketi kiralayın. Çabalarınızı odaklamanıza ve sağlam bir iş kararı aldığınızdan emin olmanıza yardımcı olacaktır.
Ne tür bir okul açacağınızı belirledikten sonra, okulun kaç öğrenci kapasitesinde olacağına karar verin. Uzun dönem planlarınızı yaparak ister düşükten başlayın isterseniz sonra büyütün. Ama ideal olanı tüm okul konpseptinin olduğu ve sonrada büyümeye açık olacak şekilde planlamanın yapılmasıdır.

1- Çalışma Ekibini Oluşturun

24 ay: Ön çalışmaya başlamak için uzman bir danışman grubu ile anlaşarak onların desteğinde daha sonra yönetim kadronuzda kullanabileceğiniz yetenekli ve işinin ehli kişilerden oluşan küçük bir komite oluşturun. Bu kişileri mali, yasal, yönetim ve bina tecrübesine dahil edin. Ortaklık düşüncesinde olan kişileri de sisteme dahil edin. Bu kişilerden bir zaman ve mali destek taahhüdünü isteyin ve alın. Bu planlama dönemi çok önemlidir. Okulunuzun İleri dönük planlaması her detayına kadar yapılmalıdır. Bu dönem zamanınızı ve enerjinizi alacaktır. Bu kadro ilk yönetim kurulunun çekirdeği olabilir.
Komitede yer alacak kişileri uzman kişilerden oluşturursanız süreç başladıktan sonra zorluklarla karşılaşmazsınız( hazırlık, resmi işler, destekler, mimari çalışma, ekipman, yönetim ve eğitmen alınması vb.)İlk zamanda mali olarak yük getirebileceğini düşünürsünüz ama uzman kadro işini tam yaptığından o kişilere verilen paralar size işin zamanında ve eksiksiz yapılmasıyla dönüşü olacaktır.

2- Kurulum

18 ay: Şirket kurulumunuzu yapın. Resmi işlerle görevlendireceğiniz danışmana sizin kontrolünüzde takip için yetki verin.(Siz her işi takip edemezsiniz)Bir ofis oluşturun işleri bu ofisten kontrol ve idare edin. Hukuki işler ile ilgili bir avukatı kadronuza katın veya dışardan destekli hizmet alın. Mali işlerinizin takibi için dışardan uzman kişi ile anlaşma yapın veya kadronuza alın.

3- Bir İş Planı geliştirin

18 ay: Bir iş planı geliştirin. Bu, okulun ilk beş yıl boyunca nasıl faaliyet göstereceğinin bir planı olmalıdır. Planlarınızda ileri dönük büyümeyi hedefleyin. Ama bu programı mali çerçevenizde yapmaya çalışın . İleri dönük planlarınızın hepsini yapmak için mali gücünüzü harcamayın.

4- Bir Bütçe oluşturun

18 ay: 5 yıl için bir bütçe geliştirin. Bu gelir ve giderlere detaylı bir bakış olmalıdır. Bu kritik belgeyi geliştirmek için ekibinizdeki mali kişi sorumlu olmalıdır. Belirli aralıklarla mali tabloyu sizinde detaylı incelemenizde fayda vardır.
İki bütçe geliştirmeniz gerekiyor: bir işletme bütçesi ve bir sermaye bütçesi. Örneğin, bir yüzme havuzu ya da bir sanat tesisi, sermaye tarafında yer alırken, sosyal güvenlik harcamalarının planlanması bir işletme bütçesi masrafı olacaktır. Uzman tavsiyesi alın.

5- Uygun Yer Bulun

20 ay: Kendi tesisinizi sıfırdan oluşturuyorsanız, okulu yerleştirmek için bir tesis bulun veya bina planları geliştirin. Mimar ve yüklenici komite üyeleriniz bu göreve öncülük etmelidir.
Eski binalardan ve yüksek tadilat gerektirecek binalardan uzak durun. Yer varsa yeniden binayı inşaa etmek çoğunlukla tadilattan daha verimli olacaktır.

6- Vergi Muafiyeti Durumu

16 ay:Devlet desteklerine ve vergi muhafiyetleri başta olmak üzere teşvikleri ve size yardımcı olabilecek kaynakları araştırın Yine, avukatınız veya danışmanlarınız bu konularda araştırmacı olmaları yönünde ikazlarda bulunun ve kontrol edin. Vergi indirimi kabul edilmeyen katkılardan yararlanmaya başlayabilmeniz için bunu mümkün olduğunca erken bir süreçte gönderin.

7- Kilit Personel Üyeleri Seçiniz

16 ay: Okul Müdürünüzü ve İşletme Müdürünüzü tanımlayın. Aramanızı mümkün olduğunca yaygın bir şekilde gerçekleştirin. Bunlara ve tüm personelinize ve fakülte pozisyonlarına iş tanımları yazın. Sıfırdan bir şeyler inşa etmekten zevk alan kendinden emin personel arıyor olacaksınız.
Resmi onayları yerine getirildikten sonra, Okul müdürünüzü ve işletme yöneticilerinizi işe alın. Okulunuzu açık tutmak için istikrarlı bir işe ve istikrarlı bir işe odaklanmak zorundalar. Açılışını sağlamak için uzmanlıklarına ihtiyacınız var.

8- Katkı Katkıları

14 ay: İlk yatırımlarınızı yapmak için gerekli finans çalışmalarını yapın.Ortaklardan veya hissedarlardan finans konusunda hesaplarınıza aktarma yapmalarını isteyin. Süreç ilerlerken gelir giderlerinizi takip altında tutun .Finansmanlarınızı önceden planlayınki işleyiş aksamasın.

9- Fakülte Gereksinimlerinizi Belirleyin

14 ay: Özel ve devlet fakülteleriyle görüşmeler yapın .Mezunlarınızı bu fakültelerde okutabilmek için çaba sarfedin.İyi fakülteler ile anlaşmalar yaparsanız öğrenci kayıtlarında tercih sebebi olursunuz.

10- Reklam

14 ay : Öğrenciler için reklam verin. Yeni okulu hizmet kulübü sunumları ve diğer topluluk grupları aracılığıyla tanıtın. Bir web sitesi tasarlayın ve ilgilenen ebeveynler ve öğrenciler ile iletişim kurarak tanıtımınızı yapın.
Okulunuzu pazarlamak, tutarlı, uygun ve etkili bir şekilde yapılması gereken bir şeydir. Okulunuzu tanıtmak için reklam kuruluşlarından ve sosyal medyadan faydalanın.

11- İşletme

Okul ofisini aç ve kabul görüşmeleri ve tesislerin tanıtım turlarına başla. Açılıştan önce Ocak ayından itibaren başlamanız gerekmektedir. Öğretim materyalleri sipariş etmek, müfredatı planlamak ve bir master takvimi tasarlamak profesyonellerin katılması gereken görevlerden sadece birkaçıdır.

12- Fakülteye Yönelik Eğitimler

Yeni bir okulda ilk yıl, akademik personel için sonsuz toplantı ve planlama seansları gerektirir. Açılış gününe hazırlıklı olmak için öğretmenlerinize en geç Temmuz ayından itibaren işte bulunun.
Nitelikli öğretmenleri çekmekte ne kadar şanslı olduğunuza bağlı olarak, projenin bu yönüyle ellerinizi doldurabilirsiniz. Yeni öğretmenlerinizi okulunvizyonuna satmak için gereken zamanı ayırın . Onu satın almaları gerekiyor, yoksa olumsuz tutumları bir çok sorun yaratabilir.

13-Açılış Günü

Öğrencinizi ve ilgilendiğiniz velileri kısa bir toplantıda karşıladığınız yumuşak bir açılış yapın. Sonra sınıflara alın. Öğretim, sisteminizi ve eğitim kadronuzu öğrencilerinize tanıtın.
Resmi açılış törenleri şenlikli bir olay olmalı. İlk açılıştan sonra birkaç hafta için programlayın. Okul kadronuz ve öğrenciler o zamana kadar birbirleriyle tanışmış olacaklardır. Bir topluluk hissi belli olacak. Yeni okulunuzun yapacağı kamuoyu baskısı olumlu olacak. Yerel, bölgesel ve devlet liderlerini davet edin.

14-Bilgilendirmeler

Ulusal ve şehir özel okul derneklerine katılın . Belli dönemlerde seminerler verin veya seminerlere konuşmacı olarak katılın Okulunuzun görünür olması için 1. yılda dernek konferanslarına katılmayı planlayın. Öğrenci tanıtım etkinliklerine katılın.Bu katılımlar ve reklamlar vede okulunuzun başarı hikayeleri takip eden yıllarda öğrencilerin okulunuza talepleri artıracaktır.

Özel okul açmak için İpuçları

1. Her şey için ödeme yapan bir meleğiniz olsa bile, gelir ve harcama projeksiyonlarında tutumlu olun.
2. Emlakçıların yeni okulun farkında olduğundan emin olun. Topluluğa taşınan aileler her zaman okulları soruyorlar. Yeni okulunuzu tanıtmak için açık alanlarda toplulukların olduğu mekanlarda tanıtım toplantıları yapın .
3. Okulunuzun web sitesini bu gibi sitelere gönderin, böylece ebeveynlerin ve öğretmenlerin varlığından haberdar olabilirsiniz.
4. Tesislerinizi daima büyüme ve genişleme göz önünde bulundurarak planlayın. Onları da yeşil tuttuğunuzdan emin olun. Sürdürülebilir bir okul yıllarca sürecek. Sürdürülebilirlik göz önünde bulundurulmadan planlanan, sonuçta başarısız olacaktır.

Neye ihtiyacın var
• Bir Planlama Komitesi
• Okul Müdürü
• Bir iş yöneticisi
• Bir iş planı
• Dinamik, etkili fon yaratma
• Profesyonel pazarlama

Özel okul açmak için franchiseborsasının Eğitim sektöründe deneyimli danışmanlarından destek alabilirsiniz. Bize iletişim bölümünden veya formu doldurarak ulaşabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.