Özcanlar Köfte

6025-beylikduzu-ozcanlar-kofte-578x0

Tekirdağ adının köfteyle anılmaya başlanması ilk olarak 1950’li yıllara dayanır.  Tekirdağ’ın küçük lokantalarında yöreye has teknikle hazırlanıp sunulan bir yemek çeşidiydi Tekirdağ Köftesi…
Zaman içinde beğenenleri arttı, tutkunları oluştu, meşhur oldu. Hızla gelen bu şöhret kısa zamanda Tekirdağ’ı köfte lokantaları ile donattı.

1953: İsmail Özcan’ın de mesleğe ilk adımını atışı, Şükrü Özcan tarafından Peştamalcı Caddesinde açılan Öncü Köfteci lokantası oldu.

1960: Özcanlar markasının ilk temelleri atıldı. Mesleği öğrenip yeterli tecrübeyi kazanan İsmail, kardeşi Arif başta olmak üzere diğer kardeşleri ile beraber bugünkü Cumhuriyet meydanında kendi dükkânlarını kurdu.

1982: ’’Meşhur Köfteci Özcanlar’’ ismi doğdu. Müessese halen kullanmakta olduğu binasına taşındı.

1994: Eski Cami Geçidinde ilk şubesini açıldı. Özcanlar, bu tarihten itibaren köftenin hammaddesi ete yatırım yaptı. 350 baş kapasiteli sığır yetiştirme çiftliğini inşa edip kendi adına özel besicilik kriterlerine göre hayvan yetiştirmeye, kesim ve sonrasındaki prosesi titizlikle kontrol ettiği kesimlerle, özelliğini koruyan etler üretmeye başladı. Böylece Tekirdağ Köftesinin lezzeti ve standardı Özcanlar adıyla özdeşleşti.

2002: Meşhur Köfteci Özcanlar, modernleşen Tekirdağ’ın sembolü ‘’Maxi Shopping Center’’ da, adına yakışır çizgide üçüncü şubesini açtı.

2004: Satın alınan yeni tesis binası, haziran ayında ilk üretim yapılacak şekilde tasarlandı ve hijyen-sanitasyon kurallarına uyularak, gıda mühendisleri kontrolünde Türk Gıda Kodeksi’ne uygun üretime başlamış oldu.

2005: TÜV/İSO-HACCP belgesini alarak, Kalite Yönetimi’nin etkin biçimde uygulandığı kalite kontrolü sağlanmış üretime başladı. Ağustos ayında ‘’BAJDAR Güvenilir Et Pazarı’’ markasıyla toptan ve perakende et ve şarküteri satışımızın yapılan modern et market hizmete girdi.

2006: Küçükbaş hayvan barınakları çiftliğe entegre edilerek, çiftlikteki gelişim sürdürüldü.

2007: Özcanlar altyapısı ile ilgili gelişimini bu yıl içerisinde üretim tesislerine yaptığı yatırımlar ile sürdürdü. Kapasite % 100 artırıldı. Tesislerin kapalı alanları iki katına çıkartıldı. Yeni ve modern makine yatırımları ile farklı mamuller de üretim sürecine dahil edildi.

2008: Altyapıdaki gelişmeler, beraberinde özgüveni de getirdi ve Meşhur Köfteci Özcanlar, İstanbul Mecidiyeköy Astoria Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde Türkiye ve dünyanın seçkin markaları ile birlikte yerini aldı.

2009: Tekirdağ Limanı karşısında, 1044 m2 hizmet alanıyla ‘’Özcanlar Sahil’’ adıyla Tekirdağ’ın en büyük restaurantı köfte ve et çeşitleri sunarak açıldı.
Güvenizin eseri olan Meşhur Köfteci Özcanlar, kendi markası ile franchise vermek için tüm alt yapısını gözden geçirdi ve hazır hale getirdi.

2010: Özcanlar Beyazköy şubesi Tekirdağ-İstanbul yolu 9.km’de 500 kişilik açık ve kapalı alan kapasitesi ile siz Özcanlar Köfte Severlerin hizmetine sunulmuştur.

Meşhur Köfteci Özcanlar’a hammadde temini amacı ile planlanan ve 1997 yılında ilk yatırımları yapılan, 2000 yılında modern binanın inşa edilmesi ile bölgede bir katma değer yaratan besi çiftliği, süt sığırcılığı ve küçükbaş hayvan barınakları ile gelişimini sürdürmektedir.

Yeni kurulan hijyen sür ünitesi ile, yine ÖZCANLAR felsefesine uygun birinci sınıf ürün üretilmesi sağlanmıştır.

Bu sektörde yatırıma ara vermeden ÖZCANLAR kapasitesini arttırma planlarını hayata geçirmek için mücadele etmektedir.

Bu sektörde HEDEF; 1500-2000 hayvan kapasitesine ulaşarak, kaliteli besi sığırı yetiştirmek ve adına doğru kesimlerle kaliteli et ve et ürünleri üretimi sağlamak, 300 süt sığırı ile de; değerlendirilebilecek düzeyde, kaliteli süt üreterek hem piyasaya bunu arz etmek, hem de üründen, mamül maddeler üretilebilecek alt yapıyı oluşturabilmektedir.

 

Firma Bilgileri Detaylar
Kuruluş Yılı 1953
Çalışan Sayısı 60
Mağaza Sayısı 06
Franchise İsim Hakkı Bedeli 50.000,00 EUR
Dekorasyon Maliyeti 200.000,00 EUR
Yatırım Maliyeti 300.000,00 EUR

Franchise Başvuru Formu

 [contact-form-7 id=”2013″ title=”Firma Franchise Başvuru Formu”]

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.