organik tavuk yetiştiriciliği 3

organik tavuk yetiştiriciliği

organik tavuk yetiştiriciliği ,Günümüzde tükettiğimiz bir çok besin maddesinin doğal olmayan yollardan üretilmesi sağlıksız gıda ürünlerini de beraberinde getirmektedir. Organik besinler bu sorunun sonucunda ortaya çıkan,tamamen doğal yollarla üretilmiş besinlerdir. Organik tarım güvenilir, hormonsuz ve GDO’suz besinler üreterek size sağlıklı ürünler tüketme imkanı tanımaktadır.
Organik çiftliklerde üretilen tavuklar ürünün tüketiciye ulaşmasına kadar geçen süreçte bakanlık yetkilileri tarafından 20’yi aşkın kontrollerden geçer ve sertifikasyon kuruluşu tarafından kayıt altına alınır. Laboratuvarda yapılan analizlerle ürünün sağlıklı olduğu belgelenir.
Türkiye’nin her bölgesi organik yumurta üretimi için uygun. Yeter ki sanayi tesislerinden uzak olsun.
Seçilen yerin arazi yapısı çok önemli değil. Sadece kuvvetli rüzgar almamalı. Ayrıca iklim koşulları, tavukların yılda en az 4 ayını dışarıda serbestçe gezebilmelerine imkan tanımalı.
12 dönümlük açık alana sahip bir çiftlikte en fazla 3 bin adet tavuk beslenebilir. 3 bin tavuktan günde 2 bin 400- 2 bin 500 adet yumurta elde ediliyor.
Sertifikalı organik yumurta üreticileri taleplere yetişmekte zorlanıyor. Organik yumurta satışlarını yüzde 100 artıran firmalar var. 2009’da 6 milyon dolara ulaşan pazarın bu yıl 10 milyon doları aşması bekleniyor…
Organik yumurta üreticileri, kuş gribinin ardından unuttuğumuz köy yumurtası lezzetini sofralarımıza taşıma iddiasında. Oldukça yeni bir pazardan söz ediyoruz.  Şu sıralar birkaç marka daha organik yumurta üretmeye hazırlanıyor.
Sektör temsilcilerine göre organik yumurta üretenlerin sayısı daha da artacak. Çünkü konvansiyonel şekilde üretilenlere göre daha pahalı olmasına rağmen organik yumurta satışları sürekli artıyor. Genetiği değiştirilmiş organizma (GDO) tartışmalarıyla tedirgin olan tüketicinin organik ürünlere ilgisi daha da artacak gibi.
Keskinoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama Grup Başkanı Keskin Keskinoğlu, organik yumurtanın yumurta pazarında şimdiden yüzde 1.5 paya ulaştığını söylüyor. Pazar hacmi geçen yıl 4 milyon dolar civarındaydı. Bu yıl 10 milyon doları aşması bekleniyor.

TAVUK ÇIFTLIĞI KURULUM MALIYETI
Genelde sorulan ilk soru Kurulacak bir tavuk çiftliğinin ne kadara mal olacağıydı. Küçük bir ekonomik fizibilite çalışması yaptık. Herkesin bir fikri olması için aşağıda yaptığımız fizibilite çalışmasını anlaşılır bir şekilde özetlemeye çalışacağım
Tavuk çiftliği kurabilmenin ilk şartı tavuk sahibi olmaktır. Bu tarih itibariyle bir tavuğun yaklaşık maliyeti 15-20 TL arası… (Bu fiyat yumurtlamaya yeni başlamış genç tavukların(4 aylık) fiyatıdır. ) Bu işe girmek isteyen kişiler daha uygun fiyata tavuk bulabilirler fakat önemli olan tavuk bulmak değil en yüksek verimi alabileceğiniz sağlıklı tavuk alabilmektir.

Aldığınız tavuk organik tavuk yetiştiriciliği türüne göre değişmekle birlikte bir tavuğun ortalama yumurta verimi yılda 200 – 250 yumurtadır. Tavukları aldığınız anda tavuklar yumurtlamaya hemen başlamaz. Tavukların yumurtlamaya başlamaları 5 ile 7 ay arasında değişir. Satılabilecek tavuklar yumurtlamasına 1-2 ay kalan 4 aylık tavuklardır. Aldığınız tavuklar ne kadar çabuk yumurtlama evresine girerse o kadar az gideriniz olacaktır. Ve daha çabuk para kazanmaya başlayacaksınız.
Tavuklar yılda 1 ile 3 kez arasında kuluçkaya yatarlar. Kuluçkaya yatan tavuklar 60-80 gün kadar yumurtlamayı keserler. Fakat bazı tavuk türleri curk olmaz ve tavuk yumurtlamayı kesmez ve tam verim sağlarsınız. Curk olmayan tavuklardan civciv üretmek için kuluçka makinelerini yada kuluçkaya yatacak başka kanatlı hayvanları kullanabilirsiniz.
Bazı yatırımcılar civciv alarak daha tavuk alım maliyetini düşürebileceklerini zannetmektedirler. Bu kesinlikle yanlış bir görüştür. Civciv’in yumurta verebilecek bir tavuk haline gelmesi minimum 5 ayınızı alacaktır. Bu 5 aylık bir gider ve sıfır gelir demektir. Civciv bakmak çok meşagatli bir iştir. bu hayvanlara harcayacağınız yem miktarını civciv sayısına böldüğünüzde, tavuk aldığınızda ödeyeceğiniz maliyet ile civciv yetiştirerek ödediğiniz maliyet yaklaşık olarak başabaş gelecektir. Küçük bir ayrıntı belirtmekte fayda var Aldığınız civcivlerin tavuk yerine Horoz çıkma ihtimalini göz ardı etmemelisiniz.
Tavuklarınız, yumurtlama evresine girene kadar tavuklarınıza yumurtlamaya yardımcı yemler vermeniz gerekmektedir. Salma tavuk yapacağınızdan tavuklarınız topraktan kendi yiyeceklerini sağlayacaklardır. Fakat genede tavuklarınıza hormonsuz, ilaçsız doğal buğday,mısır vb. yem vermeniz gerekmektedir. Bu yem maliyeti tavuklarınızın büyümesi ile ters orantılı olarak azalma gösterecektir.( organik tavuk yetiştiriciliği )
Kümes, çitler, suluklar, folluklar, altlıklar, soğutucular, ısıtıcılar ve diğer sabit tesis ve araç gereçlere ait yatırımlar için gerekli sermaye ile ilk gelirler elde edilene dek elde bulundurulması gereken nakit ve stoklardan oluşan “işletme sermayesi” ihtiyacının toplamından, toplam yatırım tutarı elde edilecektir.

Tavuk alımı sadece başlangıçta yapılacağından, sonraki yıllarda kendi civcivinizi kendiniz üreteceğinizden organik tavuk yetiştiriciliği alım gideri sadece ilk yıl gideridir.
Doğal, Salma köy tavuğu çiftliği kuracağımızdan, ışıklandırma, ısıtma, havalandırma, v.b. gibi sabit tesis giderleri ile personel, veteriner, vb işletme giderleri, çok düşük hatta sıfıra yakın olacaktır. Ayrıca kurduğunuz kümes, folluk, suluk, yemlik vb. giderlerde sadece ilk yıl giderleridir. İlk yılınızı atlattığınızda kar oranınız da azımsanmayacak bir yükseliş olacağını göreceksiniz
İlk yılda tavuk sayınız az olacağından, bakım için ekstra bir maliyetiniz olmayacaktır. Kendiniz belirli bir sayıda tavuğa bakabilirsiniz. İleri ki yıllarda civciv üretimi ile tavuk sayınız artacağından işçilik ve personel gideriniz olacaktır. Yem ihtiyacınızda artan tavuklara doğru orantılı olarak artış gösterecektir. Çiftliğinizin bir kısmına yem bitkileri ekmeniz yem maliyetinizi de büyük oranda aşağıya çekecektir.
Yukarıda belirtmeye çalıştığım bilgiler ışığında küçük bir hesaplama yapacağım.
Hesap 500 Tavuk üzerinden yapılmıştır.

Giderler:

Tavuk alımı : 18 tl/adet x 500 = 9000.- TL
500 tavuk için yıllık yem(ortalama) : 7500.- TL
Çiftlik Tesis kurulumu(Kira,Kümes, Folluk v.b.) : 7500.- TL
Beklenmedik Giderleri(Elek., Su, v.b.) : 6000.- TL
Civcivlerin büyümesi için gerekli olan yem(ort.) : 10000.-TL
Kuluçka Makinesi : 5000.-TL
———————————————————————————–
1. Yıl Giderleri TOPLAM : 45000.- TL

Gelirler:

500 tavuk X 200 yumurta :125000 yumurta/yıl
Kuluçka için ayrılacak yumurta :5000 yumurta/yıl
Kuluçkadan çıkacak sağlıklı civciv(ortalama) :4000 civciv
Civcivlerin yarı yarıya Tavuk çıkma ihtimali :2000 tavuk

125000-5000 = 120000 adet satılacak yumurtayı minimum 0.50 kuruştan satacağımızı varsayarsak elde edeceğimiz gelir hesaplanırsa;
120000 X 0,50 = 60000.-TL
Horoz çıkan civcivlerin satışından elde edilecek gelir; Normal şartlarda köy tavuğu veya horozunun kilosu tavukçularda 20 – 25 TL arasında değişmektedir. Fakat ben minimum üzerinden hesaplama yaptığımdan horoz adet satışını 10.-TL olarak ele alacağım
2000 horoz X 10.-TL = 20000.- TL
————————————————————————————-
1. Yıl Gelirleri TOPLAM : 60000.-TL + 20000.- TL = 80000.-TL
2000 tavuk

Birinci yıl sonunda;

80000.-TL – 45000.-TL = 35000.- TL Brüt Kar
2000 adet tavuk

****Brüt kar rakamları, vergi, amortisman vb, gibi kesintilerin henüz yapılmamış olduğu rakamdır. Net kar ise, yapılacak bu kesintilerden sonra kalacak olan net rakamdır.
SONUÇ :
Yukarıda da belirtmeye çalıştığım gibi yıllar geçtikçe tavuk sayınızda olacak artış ile birlikte yumurta üretiminiz ve tavuk/horoz üretiminizde ciddi şekilde artışlar olacaktır. Bu artış ile birlikte yem gideriniz de artacak fakat sabit giderleriniz değişmeyeceğinden her yıl artan bir kar oranınız olacaktır. Bu yazıyı baz olarak kendiniz farklı tavuk sayıları ile 5-10 yıllık gelir-gider tablosu hazırlamanız mümkün olacaktır.

KAVUK YETİŞTİRİCİLİĞİ KREDİLERİ VE ŞARTLARI
Tavuk çiftliği kredisi nasıl alınır? Organik salma tavukçuluk yapmak isteyenlere, Horoz, civciv, ördek, kaz, veya etlik piliç, yumurta üretimi için tavuk, horoz yetiştirmek için bankalardan verilen çeşitli kredilerden mevcut. Bu kredilerle birlikte koskeb, Tkdk, kalkınma ajanslarının isimlerini sık sık duyarsınız. Birde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı İl Müdürlüklerince verilen hibeler var. 2016 yılında 30 bin lira kanatlı sektöründe hibe verildi. Halen kümes hayvanı yetiştirenlere çeşitli destekler veriliyor. Eğer tavuk çiftliği açmak gibi bir amacınız varsa, hem bankalardan hemde Devlet kurumlarından kredi alabilirsiniz. Siz yeter ki isteyin..

KOSGEP
Tavuk çiftliği açmak isteyenler ve tavuk çiftliği kurmak için devlet kredisi araştıranların büyük bir bölümü Kosgeb tarafından verilmekte olan hibe kredilerden faydalanmak istemektedir. Ancak bunu size üzülerek söylemek isterim ki, KOSGEB TARAFINDAN TAVUK SATIN ALMAK İÇİN KREDİ VERİLMEZ. Kosgeb tarafından organik tavuk yetiştiriciliği verilen kredi tavuk çiftliği kurmak için değil, üretimi yapılan et ve tavuk ürünlerinin kesilmesi, paketlenmesi, satışa hazırlanması için gerekli olan alet ve edevatların satın alınabilmesi ile bu kapsamda hizmet veren tesislerin kurulması içindir. Daha net bilgi isterseniz, Kosgeb iletişim merkezinin 444 15 67 numarasını arayabilirsiniz. Sadece tavuk için değil, inek, koyun, keçi, manda, düve, dana almak için de KOSGEB destek sağlamamaktadır. Ancak çiftçilerin tarımsal bütün faaliyetlerine modernizasyon ve makine alımı için destek vermektedir.

ZİRAAT BANKASI organik tavuk yetiştiriciliği
Tavuk çiftliği kurmak istiyor iseniz ve bu iş banka kredisi çekecekseniz, ilk tercihiniz Ziraat Bankası olsun. Çünkü Devlet Destekli banka kredisi sadece Ziraat Bankasından alınabilmektedir. Ziraat Bankası haricinde Devlet Destekli Hibe Kredi veya faizsiz kredi verdiğini söyleyen kişi veya firmalara itimat etmeyiniz. Tavuk çiftliği kurmak için faiz oranı yıllık %0,5’dir. Tavuk çiftliği açmak için Devlet Destekli Ziraat Bankası tarafından verilmekte olan Krediye ait şartlar ve verilecek krediye ait gerekli bilgiler şunlardır.Ziraat Bankası Tarafından Verilen Devlet Destekli Damızlık Kanatlı Yetiştiriciliği Kredileri

Damızlık etlik piliç ve damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 10.000 adet, Ankara Tavukçuluk Araştırma İstasyonu Müdürlüğünce ülkemiz için geliştirilmiş hatlarla yapılacak damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 1.000 adet, Damızlık hindi yetiştiriciliğinde 5.000 adet, Damızlık kaz, ördek veya , bıldırcın yetiştiriciliğinde 1.000 adet, Damızlık devekuşu yetiştiriciliğinde 100 adet,

Yukarıda yazılan adet sayıları Ziraat Bankasından tavuk çiftliği açmak için kredi almanın şartı yetiştirmeniz gereken minimum hayvan sayılarıdır. Bu sayılardan daha az kümes hayvanı yetiştirecek iseniz, kredi alamazsınız.

Gerekli Evraklar
Nüfus cüzdanı,
Çiftçi Belgesi yani ÇKS Belgesi,
Tarımsal işletmesini teşvik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı, v.b),
Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler,
Bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerden son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu gerekmektedir.

organik tavuk yetiştiriciliği

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.