Ne iş Yapabilirim Diyenlere 10 Tavsiye

İş arayanlar veya iş kurmak isteyenler ne iş yapabilirim sorusunu cevaplamadan önce iş avının yorucu olduğunu kabul etmeleri gerekir. İşte her iş arayanın başarı şansını en üst düzeye çıkarmak için yapması gereken 10 şey vardır.

Özellikle bir planınız yoksa, iş aramak stresli ve yorucu olabilir. Özgeçmişleri dağıtmak ve soğuk çağrı yapmak özgüveninizi zorlaştırabilir, ancak iş avınız hakkında stratejik olmak sizi yeniden canlandırabilir ve devam etmenin motivasyonunu verebilir. İşte Ne iş Yapabilirim diye sorduğunuzda ve iş aramaya başladığınızda yapmanız gereken 10 şey.

1. Mümkünse, hala çalışırken araştırma yapın

İşsiz kalmayıncaya kadar iş avına açıkça ek bir stres katmanı eklersiniz. Mümkünse, hala çalışırken biraz araştırma yapın ve bazı soruların cevabını almaya çalışın.
İş aramanızla ilgili meslektaşlarınız veya potansiyel işverenlerle konuştuğunuzda, bir şeyleri gizli tutmak istediğinizden emin olun. İstediğiniz son şey, bir sonraki işinizi bulmadan önce işvereninize geri dönmektir.

Kişisel Marka

2. Kişisel markanızı oluşturun

İş ararken zaman en iyi arkadaşınız olabilir. Yüzünüze mükemmel bir iş beklerken evinizde oturmak yerine, kişisel markanızı inşa etmek için bu zamanı kullanın. Bu, görüntünüzü sosyal medyada parlatmayı, çevrimiçi ve çevrimdışı profesyonel gruplara katılmayı ve alanınızdaki diğer profesyonellere ulaşmayı içerebilir. Kişisel markanızı oluştururken zaman ve taahhüt gerektirirken, gelecekte olduğu gibi size yardımcı olabilecek bir stratejidir.

3. Ücretsiz iş alarak portföyünüzü oluşturun

Eğer iş avı haftalar ve ayların ötesine geçtiyse ve mali olarak zor durumdaysanız, bazı gönüllü işleri üstlenerek özgeçmişinizi güçlendirebilirsiniz. Kısa vadeli ödenmemiş (veya düşük ücretli) işlerden yararlanmak, seçtiğiniz uzmanlıkta size ek deneyim sağlayabilir ve hayalinizdeki iş için mükemmel bir aday olma şansınızı artırabilir.

4. Özgeçmişinizi mükemmelleştirin

Başvurduğunuz her iş için özgeçmişinizi özelleştirin. Becerilerinizi, eğitiminizi ve deneyimlerinizi yeterince sergilemek için özgeçmişinizi, CV’nizi veya portföyünüzü mükemmelleştirmek için biraz zaman ayırın. Her pozisyon için ayrı kapak mektubu yazın, neden işi istediğinizi ve şirkete değer katacağınızı düşündüğünüzü açıklayın.

Zamanınızı etkin kullanın

5. İş avına tam zamanlı bir iş olarak davranma

İşinizi kaybettikten sonra bir iki haftada bir iş yapmak iyi bir iştir, ancak iş avını uzun bir tatil olarak düşünmek işsizliğinizi de uzatır. Aramayı 9-5 iş olarak ele alın ve bu zamanı nasıl harcayacağınıza dair bir planınız olsun.

6. Becerilerinizi geliştirmek için çevrimiçi bir kursa katılın

Yeni bir alanda bir iş arıyorsanız ya da sadece mevcut yeteneklerinizi yükseltmek istiyorsanız, çevrimiçi bir kurs almak özgeçmişinizin fark edilmesine yardımcı olabilir. Sadece size yeni beceriler kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda kendinizin daha iyi olması ve doğru işi almanız için gerekenleri yapmaya motive ve istekli olduğunuzu gösterir.

7. Molalar

İşsizken kendinizi meşgul ve motive tutmak önemli olsa da, dinlenme ve rahatlama zamanlarında inşa etmek de önemlidir. Bir iş aramak hayatın en stresli olaylarından biri olabilir, bu nedenle öz bakım için bir süre bina yapmak, egzersiz yapmak ve arkadaşlarla vakit geçirmek gibi – süreç boyunca sizi aklınızdan çıkarmaz.

8. Bilgisayarınızı kapatın

Geçmişte, iş aramak genellikle onlarca özgeçmiş dağıtmak ve daha sonra bir çağrı beklemek anlamına geliyordu. Bu günlerde, iş avının çoğu bilgisayar, iş kartları, sosyal medya ve e-posta yoluyla yapılmaktadır. Tüm zamanınızı çevrimiçi olarak geçirme isteğinize ve oralara ve ağa karşı koymaya çalışın. Kahve için eski meslektaşları ara, ağ gruplarına katıl ve endüstri konferanslarına gidin. Bu toplantıların neye yol açabileceğini asla bilemezsiniz ve dışarı çıkmak sizi gerçek dünyaya bağlamanıza yardımcı olur.

9. Ağınızın aradığınızı bilmesini sağlayın

Araştırmalara göre işlerin % 80’ine varan oranlarda işveren reklamcılığı yapılmadan doldurulmaktadır. Bu sayı oldukça yüksek gibi görünse de, birçok işin resmi bir iş ilanına asla getirmediğini biliyoruz. İşverenler, bildikleri ve güvendikleri insanları arıyorlar ve iş arkadaşlarının ve çalışanların kişisel tavsiyelerine giderek daha fazla güveniyorlar. Bir iş avcısı olarak, sizin için avantaj rekabetin daha az şiddetli olabileceğidir. Ancak aynı zamanda, kendinizi ağınıza koymanız gerektiği anlamına gelir, böylece ağınız tam olarak ne tür bir iş aradığınızı bilir.

10. LinkedIn’de Başlayın

İşverenler, veteriner potansiyel çalışanlarına internet aramalarını giderek daha fazla kullanmaktadır (bazıları bu sayıyı% 80’e kadar çıkarmıştır). Kendi web siteniz olmadığı sürece, LinkedIn profiliniz muhtemelen adınıza ait arama sonuçlarının en üstünde olacak. Profilinizin tamamlandığından emin olmak için biraz zaman ayırın ve becerilerinizi ve deneyimlerinizi doğru bir şekilde sergileyin. Bağlantılarınızı sizi onaylamalarını ve kişisel ve profesyonel tavsiyelerde bulunmalarını isteyin.

İş aramanız sırasında yerinde bir plan yapmak sadece sizi motive edemez, aynı zamanda mükemmel iş bulma şansınızı artırabilir. Yukarıdaki stratejiler sadece daha hızlı işe alınmakla kalmaz, işe alındıktan sonra sizi iyi bir yere koyarlar – daha fazla bağlantı, gelişmiş beceriler ve güçlü bir kişisel marka sizi şirketin değerli bir üyesi olarak ayıracak olan şeydir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.