Luckin Coffee Çin’de Starbucks’ı geçmeye hazırlanıyor.

Luckin Coffee, Çin’de Starbucks’a karşı çok güçlü bir rakip olarak ortaya çıktı. Çin kahve zinciri 2018 yılında Pekin’de ilk mağazasını açtı ve şimdiden 2.000’den fazla lokasyona sahip. Şirket, 2019 yılının sonuna kadar Çin’de toplam 4.500’den fazla mağazayı hedeflediğini söylüyor. Bu, Çin kahve pazarına uzun süre hakim olan ve şu anda 3.600’den fazla mağazası olan Starbucks’ı geçeceği anlamına geliyor.

Kısa süre önce Starbucks CEO’su Kevin Johnson, “Starbucks şirketinin kahve sektöründeki en büyük pazarı olan Çin’deki Luckin Coffee’lere devretme ihtimalinin çok düşük olduğunu” söyledi.

Luckin Kahvesi ile Rekabet Starbucks’ın Değerlemesini Nasıl Etkiler?

Starbucks kısa süre önce 2019 Mali Yılı için 1. Çeyrek sonuçlarını bildirdi. Şirket, gelir ve kazanç alanlarında oy birliği yaptı ve 6.6 milyar dolar kazandı. Toplam gelir yıllık % 9 artarken, karşılaştırılabilir satışlar da ortalama bilet büyüklüğünde % 3 artışla küresel olarak % 4 artmıştır. Çin’in karşılaştırılabilir satışları YOY % 1 arttı, ancak Toplam mağaza YOY % 18 arttı. Şirket 541 net yeni mağaza açtı. Bunların üçte ikisinden fazlası ABD dışında ve yaklaşık % 50’si lisanslı mağazalar.

Luckin’in avantajlarından biri, Starbucks‘ın ürünlerinden % 20-30 daha düşük olan fiyatları. Şirket ayrıca, iki fincan satın alma ile birlikte ücretsiz üçüncü bir kahve sunan bir satış kampanyasıyla müşterileri de cezbetti. Luckin ayrıca Starbucks’ı incitecek bir işe alım stratejisi kullanıyor. Kafelerde on yıldan fazla deneyime sahip olan personel için aylık 20.000 yuan ila 30.000 yuan (3.000 ila 4.400 $) arasında bir maaş sunuyor. Buna karşılık, Şangay’daki ortalama ofis çalışanı ayda 10.000 yuan kazanıyor. Bunun gibi teşvikler, çok sayıda çalışanın Luckin’e yönelmesine neden olabilir.

Bu senaryo analizinde, Luckin ile rekabet Çin’deki mağaza başına ortalama geliri % 10 düşüreceğe benziyor.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.