Koyun Kredisi nasıl alınır başvuru şartları nedir 2

Koyun Kredisi nasıl alınır başvuru şartları nedir

Koyun Kredisi nasıl alınır başvuru şartları nedir Küçükbak hayvancılık kredisi şartları
Devlet teşvikli koyun kredisi 2017 imkanı ile var olan hayvan sayınızı çoğaltabilir veya TKDK, KOSGEB hibeleri ile sıfırdan başlayabilirsiniz. Devlet yeni başlayanları desteklemek amacı ile T.C. Ziraat bankası kredi imkanları sağlanmakta teşvik sunmak için ise TKDK IPARD programı ile çiftçileri desteklemektedir. Ülkemizde genel olarak çiftçilerimize küçükbaş hayvan kredisi 3 ayrı imkanda verilmektedir. Bunlar TKDK ve KOSGEB tarafından hibe kredi ve faizsiz kredi, T.C. Ziraat Bankası tarafından ise düşük faizli ve yıllık ödemeli kredilerdir. Küçükbaş hayvancılık kredisi şartları sağlandığı taktirde vatandaşlarımız bütün bu imkanlardan faydalanabilirler. Çiftçilerin başvuru yaptıkları kuruma göre küçükbaş hayvancılık teşvikleri ve şartları değişmektedir. Kurumlara göre küçükbaş hayvancılık kredisi nasıl alınır, aşağıdaki başlıklar altında belirtilmiştir.

Koyun Kredisi nasıl alınır başvuru şartları nedir ?
Değerli girişimciler ver çiftçilerimiz. Her türlü yapacağınız küçükbaş hayvan üretimi için devletimizin sizin yanınızda olduğunu lütfen unutmayınız. Her ne kadar da destekler bölgelere göre değişse de özellik ile ÇKS belgeli çiftçilerimize İl Tarım Müdürlükleri tarafından belli aralıklarda hayvancılık adına destek verildiğini hepimiz bilmekteyiz. Bunun yanı sıra yine Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ve Ziraat bankası düşük ( %4 gibi ) faizler ile koyun / keçi gibi küçükbaş hayvancılık için kredi olanağı sağlamaktadır. Her kurum için şartlar değişmektedir. Sizlere bu şartları aşağıdaki başlıklar altında paylaştık.

KOSGEB Koyunculuk Kredisi 2017
KOSGEB her alanda olduğunu gibi üretime yani imalata dayalı bütün sektörleri, programları ile desteklemektedir. Aşağıdaki resimde göründüğü gibi İMALAT/Gıda ürünlerinin imalatı/Etin işlenmesi ve saklanması ile et ürünlerin imalatı adı altında üreticilere yani esnaflara veya girişimcilere destekler vermektedir.

 

Ziraat Bankası Koyun Kredisi
Küçükbaş olarak koyunculuk veya diğer küçükbaş hayvancılık yapıyor iseniz, T.C. Ziraat Bankasından çok uygun şartlarda koyun kredisi alabilirsiniz. Ziraat Bankasının vermiş olduğu koyun kredisi proje kapsamında değişiklik seçenekler ile vatandaşlarımıza sunulmaktadır. Bazı projeler 2 yıl hiç ödemesiz 5 yıl faizsiz olurken bazı projeler ise düşük faizli ve yıllık ödemeli planlı olmaktadır. Ziraat Bankası küçükbaş hayvancılığı iki program ile desteklemektedir.

Küçükbaş Besicilik Kredisi
Küçükbaş Süt Hayvancılığı Kredisi
Bu her iki küçükbaş hayvancılık kredisi şartları aşağıdaki başlıklardaki gibidir.

Küçükbaş Besicilik Kredisi
T.C. Ziraat Bankası besicilik amaçlı küçükbaş hayvancılık yapmak isteyen vatandaşların hayvan alımından barınak giderlerine kadar çok uygun geri ödeme seçenekleri ile destekler vermektedir. Ziraat Bankası uygun kredisinden faydalanmak isteyen vatandaşlara bazı şartları öner sürmüştür.

T.C. Ziraat Bankası Küçükbaş Besicilik Kredisi Şartları
Besicilik olarak alınacak olan küçükbaş sayısının en az 100 adet olması.
Küçükbaş besicilik yapanların ise 100 baş üzerine çıkmaları
Alacakları küçükbaş hayvanların Koyun – Keçi Kayıt Sistemine 3 ay süreli kayıtlı olması
Alacakları küçükbaş hayvanların erkek olması ve 6 aylıktan aşağı olmaması
Belirtilen şartları taşıyan hayvan alımları yanı sıra küçükbaş besicilik kredisi ile aşağıdaki giderleri de sağlayabilirsiniz.

Koyun Kredisi nasıl alınır Dam, Ağır, Barınak vb. üstü kapalı alanların yapılması veya mevcut ise bakım ihtiyacı duyulması halinde bütün bakım giderleri.
Yem hazırlama ile ilgili aletlerin alınması (Balya ve çayır biçme makinesi )
Yıllık olarak yem üretim giderleri.

Küçükbaş Süt Hayvancılığı Kredisi
Besiciliğin yanı sıra süt amaçlı koyun kredisi almak isteyenler için T.C. Ziraat Bankası Küçükbaş Süt Hayvancılığı Kredisi adı altında faizsiz kredi veya uygun faizlerde krediler temin etmektedir. Süt amaçlı alınacak olan küçükbaş hayvanın aşağıdaki özellikleri taşıması gerekmektedir.

Küçükbaş Süt Hayvancılığı Şartları
Alınacak olan hayvanın cinslerinin saanen, kilis, Damascus, Ankara, kıl keçisi olaması gerekmektedir.
Koyun-Keçi sistemine kayıtlı olması
9 aydan küçük 24 aydan büyük olmaması
Yeni işletme kuracakları en az 50 baş hayvan sayısını yükseltecek olanların ise en az 25 sayı ile üretim yapıp bu sayıyı 50 başın üzerine çıkarmaları
Küçükbaş Süt Hayvancılı kredisi için başvuru yapan ve başvuru onaylanan vatandaşlarımız diğer ihtiyaçları olan aşağıdaki malzemeleri de kredilendirebilir.

Süt sağım makinesi
Barınak yapım veya bakım masrafları
Süt soğutma veya stoklama tankı
Yem hazırlama ile alakalı makineler ( Balya makinesi, çim biçme makinesi, silaj makinesi )
Yenilenebilir enerji alımları. ( güneş enerjisi, güneş elektrik panelleri )
Yıllık olarak yem giderleri
Yem kredisi nasıl alınır
Devlet hayvancılık ile uğraşan vatandaşlara yem kredisi adı altında desteklerini teşviklerini yine T.C. Ziraat bankası üzerinden aktarmaktadır. Gerekli şartları sağlayan vatandaşlarımız yem kredisi imkanında faydalanabilir, çekmiş oldukları krediyi senelik olarak %4 ile %5 faiz oranlarında geri ödeyebilirler. Yem kredisi şartlarının başında adınıza kayıtlı hayvan olması gelmektedir. Tarım il / ilçe müdürülüğüne kayıtlı ve adınıza kayıtlı hayvanlarınız bulunuyorsa bahsi geçen imkanlar dahilinde devlet teşvikli kredi imkanlarından faydalanabilirsiniz. Koyun Kredisi nasıl alınır

TKDK hibe koyun kredisi başvurusu nasıl yapılır
Ovalarda, dağlarda, meralarda, köylerde, bucaklarda, yaylalarda kısacası kırsal alanda yani şehre uzak ücralar da hayvancılık, çiftçilik yapan vatandaşlar.. TKDK sizin için belirtilen alanlarda yapacağınız bir çok yatırım için devlet hibe teşvikleri sunmaktadır. Canlı koyun, keçi, kuzu gibi küçükbaş hayvan alımlarını dahi destekleyen TKDK desteklenen illere bağlı kırsallarda yatırım yapan veya yapmak isteyenleri desteklemektedir. Aşağıda ayrıntılı olarak yer verdiğimiz konu ile ilgili makaleleri okuyabilirsiniz…

Koyun Kredisi nasıl alınır

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.