KOSGEP halkbanktan kadın gişimimcilere destek

KOSGEP halkbanktan kadın gişimimcilere destek

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri KOSGEP Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile Halkbank arasında kadın girişimci adaylarının eğitilmesi ve eğitim sonrasında kendi işletmelerini kuran kadın girişimcilerin desteklenmesi amacıyla “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” protokolü imzalandı.

KOSGEB Güney Hizmet Merkezi Müdürü Mustafa Çanakçı, imza töreninde yaptığı konuşmada, amaçlarının girişimcilik ruhunu teşvik etmek olduğunu belirtti.

Türkiye’de 1 milyon 181 bin erkek işverene karşılık 97 bin kadın işveren bulunduğunu hatırlatan Çanakçı, kadının çalışma hayatında daha aktif yer almasını istediklerini dile getirdi. Türkiye’de her 100 kadından 30’unun ancak iş hayatına katıldığına dikkati çeken Çanakçı, KOSGEB olarak son yıllarda verdiği eğitim ve kredi desteğiyle bu sayının artamaya başladığını, bugüne kadar düzenlenen eğitimler sonunda kendi işini kurmak isteyen İzmirlilerin 3’te 2’sinin kadınlardan oluştuğunu belirtti.

Halkbank ile imzaladıkları “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” protokolü kapsamında ilk etapta gündüz ve akşam programı kapsamında 30’ar kişilik kadın girişimciye eğitim verileceğini dile getiren Mustafa Çanakçı, 50 yaşını geçmeyen kadınların başvuracağı eğitim sonrasında KOSGEB Yeni Girişimci Desteği kapsamında 30 bin lirası hibe, 70 bin lirası da iki yıl geri ödemeli toplam 100 bin lira kredi verdiklerini söyledi. KOSGEP

Yaptıkları protokol kapsamında işini kurmak isteyen girişimcilere KOSGEB’in vereceği destek oranına göre girişimcinin koyması gereken sermayeyi Halkbank’tan kredi olarak alabileceğini vurgulayan Çanakçı, faiz oranlarının piyasa şartlarının yüzde 30 daha altında olduğunu ifade etti. KOSGEP

Halkbank İzmir 1. Bölge Koordinatörü Hüseyin Vehbi Yıldırım ise kadın girişimcileri desteklemeyi sosyal sorumluluk olarak gördüklerini söyledi. KOSGEP

Yıldırım, kendi işini kurmayı amaçlayan girişimci ruha sahip kadın işgücünün yönettiği ticari işletmelerin geliştirilmesini ve güçlendirilmesini amaçladıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz yıl KOSGEB işbirliği ile 17 ilde gerçekleştirdiğimiz girişimcilik eğitimlerle yaklaşık 800 kadın, erkek ve genç girişimciyi destekledik. Önümüzdeki yıl kadın girişimcilere odaklanacağız. 20 ilde bin kadın girişimciye ulaşarak ülkemizdeki istihdama ve artı değer üretimine katkı koymalarına destek olmak istiyoruz. İşini kurmak ve geliştirmek isteyenlere 10 ile 95 bin lira arasında kredi veriyoruz. Minimum 6 ay, maksimum 1 yıl geri ödemesiz olacak bu krediler 60 ay vadeli olacak. Herhangi bir masrafı olamayan bu kredilerin faizi cari faiz oranların yüzde 30 altında olacak.”

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.