KOSGEP Oto yıkama işyeri açma prosedürü

KOSGEP Oto yıkama işyeri açma prosedürü

KOSGEP işyeri açma prosedürü yeni girişimcilere 50 bin hibe 100 bin faizsiz kredi verdiği gibi oto yıkama açmak isteyen esnaflara da kobi destek paket ve programlarına desteğini sürdürmektedir.Başlangıçta KOSGEP ten destek alabilmek için girişimci destek programına başvuru yapan kişilerin bir KOSGEP oto yıkama iş planı örneği hazırlayarak başvurmaları gerekiyor.

KOSGEP tarafından oto sanayide tamir,tamirat ve yedek parça dükkanıaçan veya bu sektörde hizmet veren kişilere destek sağlanmaktadır.KOSGEP nace listesinde yer alan G kategorisinde motorlu araçların parakende satışı ve onarımı,ticareti,parça ve aksesuar parakende ve toptan ticareti alanında destek sağlamaktadır. Bu alanlar içersinde oto yıkama işyeri için G-4.2 nolu nace kodu destek almanız için uygundur.
Bu kapsamda oto ve halı yıkama dükkanı açmak isteyen girişimcilerin iki farklı yöntemi vardır.Bunlardan ilki KOSGEP nice kodları arasında G 4.2 kodu ile girişimcilik destek programına başvurmaktır.Bu yöntem için yapılması gerekenler şunlardır.

KOSGEP işyeri açma prosedürü

32 saatlik eğitime katılmak,proje geliştirmek,oto yıkamayı açmadan önce ÖN BAŞVURU yapmak ve onay almak,işletmenin açılması ve harçamaların yapılması,harcamaların hepsinin faturalandırılması ve faturalı harçamaların KOSGEP ten geri alınması şeklindedir.

Oto sanayi de bir oto yıkama dükkanı açmak için gerekli evraklar ,malzemeler,belgeler ve giderleri yazımız da bulabilirsiniz.

İŞYERİNİN AÇILMASI İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER

İşletmenin Sınıfının Belirlenmesi
Dükkanı çarşı merkezine veya oto sanayiye yakın bir yerde tutmak zorundasınız.Bu dükkanın asıl kaynağının oto yıkamak veya halı yıkamak işinden hangisine öncelik verdiğiniz çok önemlidir.

KOSGEP işyeri açma prosedürü

Dükkanın Yer Seçimi
İşyerini ne üzerine açacağınıza karar verdiğinize göre dükkan yerinin belirlenmesi gerekir.
Cadde üzerinde müşterilerin sizi görebileceği ve size kolay ulaşabileceği mevkilerde olması ve alınacak olan izinlere engel teşkil edici pozisyonda olmaması gerekir.Ortalama 400 metrekare civarında bir halı ve oto yıkama yeri sizin için uygundur.
Ancak aynı anda çok daha fazla aracın yıkanabilmesi veya standart halı yıkama makinelerinden fazla almak istiyorsanız 2.000 metre karelikbir dükkan tutmalısınız.

Piyasa Araştırması
Dükkan kurmak istediğiniz bölgede bulunan kişiler arabalarını nerede yıkatıyor.Kaç tane aynı işyerinden var.Çevrede ücretsiz yıkatan benzin istasyonu varmı?Bu ve buna benzer konularda piyasa araştırması yapıp rakiplerinizide kontrol edin.Bu araştırmayı KOSGEP oto yıkama iş planında mutlaka belirtiniz.

Resmi Makamlar İle Görüşün

Dükkan acmak istediğiniz yerlerde resmi makamlardan ruhsat alınıp alınamayacağının araştırmasını yapın.Basit usülde vergi ödeyecekseniz esnaf ve kefalet kooperatiflerine ,şahıs şirketi veya limited şirketi olarak oto yıkama işletmesi açacaksanız tiaret odasına giderek kayıt ve diğer hususlar hakkında bilgi almanız gereklidir. Vergi dairesine giderek gerekli hususları öğrenin.

Gerekli Malzeme ve Fiyat Bilgileri
Köpük tankı 400tl
200 barlık yıkama tabancası 2500tl
Halı yıkama için 200 bar soğuk yıkama makinesi, köpük tankı,motorlu ıslak kuru süpürge hava komprasörü toplamda 6500tl
İlave malzemeler 10000tl
Bunların yanı sıra temizlik ürünleri ve temizlikte kullanılabilecek ekipman ve gereçler temin edilip hepsinin faturalandırılması gerekmektedir.Bu aldığınız ürünler faturalı ve garanti belgelerinin olması gerekmektedir.
ilk açılışta 2000tl şirket kurma desteği,
makine techizat için 18000tl
Dükkan giderleri (kira personel diğer giderler için) 30000tl civarlarında destekleme alabilirsiniz.
Bu destekleri alabilmek için işletmenin kobi kaydının yapılması ve e-kobi üzerinden desteklere başvurmak gereklidir.Bu hibeler yaşadığınız bölgeye ve hazırladığınız rapora göre %60 ila %90 arasında verilebilmektedir

KOSGEP işyeri açma prosedürü

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.