KOSGEB  2018 YILINDA ESNAFA VE YATIRIMCIYA DESTEKLEME

KOSGEB 2018 YILINDA ESNAFA VE YATIRIMCIYA DESTEKLEME

2018 yılında KOSGEB KOBİ kredi desteklemeleri devam edecektir. KOSGEB 150.000 TL kredi desteğine devam edeceğini açıkladı. Bu sene KOSGEB’in vermiş olduğu 50.000 faizsiz esnaf kredisi ve diğer alanlarda KOSGEB birçok kalemde kredi vermektedir. Bunların için en yaygın olanı işletme kredileridir. Bunların yanında ayrıca, KOSGEB 50 bin TL kredi desteği de verilmeye başlanmıştı.

KOSGEB 2018 Yılında Kredi Desteği
KOSGEB, devlet tarafından esnafa ve KOBİ’lere kredi sağlanması noktasında yardımcı olacak bir kurum olarak kurulmuştur. Bundan dolayı hükümet programları esnafa yönelik olumlu olarak güncellendiğinde KOSGEB’de sonuna kadar kredi desteği vermeye devam edecektir.

Şu anda KOSGEB’in her sene için geçerli olan bir kredi destekleme programı mevcuttur. Bu programa göre, KOSGEB kredisi almak isteyenlere 150. 000 TL’ye kadar kredi finansmanı sağlanmaktadır. Bunun yapılması gereken birkaç işlem vardır. Bunların başında KOSGEB uygulamalı girişimcilik kurslarına katılımdır. Bu kurslara yapılan katılımlar sonrası başarılı olanlara 50.000 TL geri ödemesiz ve 100.000 TL faizsiz kredi onayı verilmektedir. Bu kredi desteğinin 2018 yılında da devam etmesi beklenmektedir.

KOSGEB 50.000 TL Faizsiz Kredi 2018 Yılında Tekrar Verilecek Mi?
Bu sene KOSGEB tarafından yaklaşık 250 bin esnafa 50 bin TL üst limitli olmak üzere kredi desteği verildi. Bu kredilerde geri ödeme olacak; fakat kredi ödemesi 1 sene ertelemeli ve faizsiz olacağı için birçok esnaf için müthiş bir kredi desteği olarak kabul edilmektedir. 2017 KOSGEB kredi desteği şu anda bitmiş olsa da 2018 yılında KOSGEB kredi desteklemelerine devam edilebileceği konuşulmaktadır.

KOSGEB kredilerinde 2018 yılı destekleme programı çerçevesinde işletme kredilerine devam edileceği şu anda kesinleşmiş durumdadır. Ama 2018 yılında KOSGEB’in esnaflara vermiş olduğu 50 bin TL sıfır faizli kredi desteğinin verilip verilmeyeceği henüz belli değildir.

Faizsiz Esnaf Kredileri 2018’de Devam Ediyor Mu?
2016 yılını temmuz ayında yaşanan siyasi ve sosyal olaylar sonrasında ekonomik anlamda devlet zor duruma düşmüş ve buna bağlı olarak da esnaflarımız iş yapamaz duruma gelmiştir. Bu soruna çözüm bulmak isteyen hükümet, yapmış olduğu çalışmalar sonrası yüz binlerce esnafa 2017 yılı içinde değişik isimler adı altında, hibe, faizsiz kredi ve düşük faizli krediler dağıttı. Bu kredilerden yararlanan esnaflar ve yararlanamayan esnafların şimdilerde gözü kulağı tekrar 2018 kredilerine çevrilmiş durumdadır.

KOSGEB, esnaf kefalet kredi kooperatifi, kalkınma ajansları ya da diğer devlet destekli kurumlar 2018 yılında kredi desteklerine devam edecek mi? Ekonominin patronları bu konuda iyimser konuşmalar yaparak, 2018 yılında da KOSGEB sıfır faizli kredi desteği verileceği mesajlarını vermektedir. Bununla ilgili olarak, yine KOBİ ve diğer basit usul esnaflar için kredi desteklemelerine devam edileceğine dair güçlü işaretler gelmeye devam etmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.