Kosgeb kredisi 2017 yılı hibe ve destekleri 2

Kosgeb kredisi 2017 yılı hibe ve destekleri

Kosgeb tarafından 2017 yapılacak olan destekler için Hükumet tarafından Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bir bütçe ayrıldı. Kosgeb kredisi 2017 yılı hibe ve destekleri Sıfır faizli kredi, hibe ve teşvikler için, esnaflarımız ve KOBİ’ler için Aralık ayında 50 bin lira faizsiz kredi verilmesini müteakiben, gözler KOSGEB’in 2017 yılı desteklerine çevrildi. 2016 yılında verilen 50 bin lira hibe, 100 bin lira faizsiz kredinin 70 bin lira hibe ve 150 bin lira faizsiz krediye çevrilmesi beklenirken bu olmadı ve KOSGEB halen 150 bin lira yeni girişimci desteği programını sürdürüyor.

Esnafa 2017 yılında 50 bin lira faizsiz kredi verilecek
ARALIK 2016’da verilmeye başlanan faizsiz krediden e-kobi veritabanı kaydı olmadığı için yararlanamayan, beyanname dolduramayan ve/veya sıfır faiz kosgeb gov tr adresinden başvuru yapamayan esnaflarımız ve Mikro KOBİ’lere müjde verildi. Kosgeb Müdürü Sayın Biçer ve Bilim Sanayi ve Teknoloji bakanımız Sayın Faruk bey, 2017’de yeni bir bütçe dahilinde, KOBİ’lere 50 bin lira sıfır faizli destek kredisi verileceğini belirttiler. Bu destek henüz ilana çıkmadı ve başvurular alınmıyor ancak, esnaflarımıza, bu destekten faydalanabilmeleri için, sürekli olarak veritabanlarını güncel tutmaları, şirketlerine veya iş yerlerine ait önemli değişikliklerde, (adres, bayilik, ortaklık vb.) kosgeb’ e-kobi linkinden giriş yaparak bilgilerini güncellemeleri ve bu bilgilere göre yeniden beyanname vermeleri tavsiye ediliyor. 2017-2018 veya 2019 yıllarında verilecek olan Kosgeb 2017 faizsiz kredi, teşvik ve hibe programlarının tümünün ilk şartı Kosgeb veritabanına kayıt olmak olacaktır. Son ana bırakmadan, sistemde yaşanabilecek donmalar ve kuyruklar ile karşılaşmamak adına bu işlemleri önceden yapmanızda fayda bulunmaktadır.

BAYAN GİRİŞİMCİLERE DESTEK
Genel destek programı ve girişimcilik programı dahilinde, ev hanımlarına, iş kurmak isteyen bayan girişimcilere 2017 yılında da, kredi ve destek verilmeye devam edecek. Bir proje geliştiren, bu projeyi iş planına döken ve mikro KOBİ kurarak, ticaret ile uğraşmak isteyen kadınlara Devletimiz KOSGEB kurumu ile yapacakları işin niteliğine göre kredi ve destek vermeye devam ediyor. KOSGEB, siz yapın, biz destekleyelim diyor ve erkeklere nazaran bayan girişimcilere (bölgelere göre değişiklik göstermektedir) %10 oranında daha fazla destek sağlıyor.

2017 yılı KOSGEB Tarım ve Hayvancılık Destekleri
Bildiğiniz gibi, Tarım ve Hayvancılık alanında KOSGEB’den çok Ziraat Bankası ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri tarafından destek veriliyor. Örneğin 2016 yılında gerçekleşen Genç Çiftçi Projesi ile binlerce çiftçimize 30 bin lira faizsiz kredi desteği sağlandı. Bununla birlikte, 2017 yılında yine bu tarım ve hayvancılık desteğinin verileceği söyleniyor. Milli Tarım Projesi dahilinde havzalara göre ekim, kamu arazilerinin kiralanması ve köye dönüş projeleri de 2017 yılında çiftçi ve üreticilerimizin faydalanabileceği destekler arasında yer alıyor. Kosgeb burada, çiftçi ve üreticiye direk olarak hayvan kredisi, traktör kredisi ve desteği vermez iken, nace kodlarında belirtilen esaslar çerçevesinde makine ve teçhizat alımlarında destek sağlayabiliyor. Tabi bu KOSGEB’in hayvan kredisi verdiği anlamına gelmiyor. Kosgeb kredisi alabilmek için Nace kodlarını için, girişiminize uygun kodu bulun ve iş projesi hazırlayarak başvurun. Eğer girişiminiz (tarım veya hayvancılık) desteklenen sektörlerde yok ise kredi alamazsınız. Genelde tarım ve hayvancılık alanında, ürünlerin paketlenmesi, saklanması ve satışa hazır hale getirilmesi adına ihtiyaç duyulan işletme giderleri için destek verilmekte olup, bu sayfadan desteklenen sektörleri inceleyerek kredi alıp alamayacağınızı öğrenebilirsiniz. Tkdk hibeleri ile Geri ödemesiz küçükbaş hayvan kredisi 2017 yılında verilmeye devam edecek ve Ziraat Bankasınca da Çiftimize köye dönüş veya diğer projelerle desteğe devam edilecektir.

2017 yılında KOSGEB’ in verdiği destekler ve hibeler
Kosgeb Genel Desteği 2017; Bu program Kosgeb’e kayıtlı KOBİ’leri ve şartları yeterli bulunan esnaflarımızı esas almaktadır. Proje dahilinde, genelde üretim alanında hizmet veren KOBİ’lerin rekabet güçlerinin desteklenmesi, tanıtım ve pazarlama yapabilmeleri ve kaliteli ürün üretebilmeleri amacıyla verilmektedir. Bölgelere göre %50 ile %70 arasında destek ödenmektedir.

Teknopazar desteği; 150 bin lira pazarlama hibesi (geri ödemesiz)
Endüstriyel uygulama programı; Başvurular devam ediyor.
Arge ve inovasyon desteği 2017; Hem KOBİ’ler hem de girişimciler başvurabiliyor.
Kobi gelişim desteği; 300 bin hibe 700 bin faizsiz kredi veren bir programdır.
Girişimcilik desteği 2017; Bu program ile KOSGEB 2017 yılında 31/12/2017 tarihine kadar,
Yeni Girişimcilere; 50 bin geri ödemesiz 100 bin faizsiz kredi vermektedir.
İşgem Desteği ile; Kuruluş aşamasında 650 bin lira hibe, İşletme desteği olarak da 200 bin lira hibe vermektedir.
Kobi Proje Destek Programı; Bu programlar ile KOBİ’lerimize 3 yıl süresince 24+12 ay süresince 150 bin lira kadar destek sağlanacaktır.
Bu projeler haricinde KOSGEB, Kuluçka merkezi, kredi faiz desteği, gelişen işletmeler piyasası destekleri, laboratuvar, tematik proje iş birliği güç birliği destek programları ile 2017’de girişimci ve KOBİ desteklerine devam etmektedir. Devlet desteği ile iş kurmak, ticarete başlamak ve para kazanmak isteyenlerin önce destek veren kamu kurumlarının destekledikleri alanları incelemeleri, destek alabilecekleri bir sektörde iş kurmaları tavsiye edilmektedir.

Devletin destek vermesine rağmen, eğer hibe veya teşvik alabileceğiniz sektörde, para kazanma ümidiniz yok ise, ölü bir sektör ise sadece Devletten para almak ümidiyle böyle bir girişim içerisine girmemeniz tavsiye ediliyor.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.