köftedokya

köftedokya

ÇİĞKÖFTEMİZ

Köftedokya etsiz çiğ köfte; üretim teknolojisi, formülünde gizli eşsiz tadı, tüketime sunuluşu, iştah açan görünümü, damağınızdan hiç gitmeyen aromasıyla tiryakisi olacağınız bir lezzettir.

Köftedokya ilk üretimine 2010 yılında Nevşehir’de başladı kısa bir süre içerisinde çok sayıda satış noktasına ulaştı hedefimiz ortaya koyduğumuz bu eşsiz lezzeti Türkiye’de olduğu gibi Dünya’ya da tattırmaktır.

KALİTEMİZ

“KÖFTEDOKYA ETSİZ ÇİĞ KÖFTE” gıda ve hazır yemek üretmek amacı ile kurulan, Er Grup şirketler grubunun bir kuruluşudur. Ürettiğimiz gıda maddelerini Türk Gıda Kodeksine, genel kabul görmüş hijyen ve sağlık kurallarına azami dikkat göstererek üretmekteyiz. Sektörümüzde daima kendimiz ile rekabet içerisinde olmaya özen göstermekteyiz.

Köftedokya olarak bizler, sektöründe başkalarını taklit eden değil, kaliteli ve sağlıklı üretim için çalışan, bu amaçla gelişmeleri takip eden bir kuruluşuz.

Teknolojiyi takip etmek, kendi üretim ve pazarlama sistemini daima bu yeniliklere uygun hale getirmek en temel önceliğimiz olmuştur.

2007 yılında başlayan üterim faaliyetimiz işimize ve müşterilerimize duyduğumuz saygı ile bizlere ayrı bir heyecan ve enerji kaynağı oldu. Biz bu heyecanı siz değerli dostlarımızla, her yeni açılışımızda hergün ama hergün yeniden yaşıyoruz.

İstanbul’dan İzmir’e, İzmir’den Mersin’e, Mersin’den Erzurum’a, Erzurundan’dan Ankara’ya kilometrelerce yolu bu heyecanın verdiği hazla kat ederiz.

Alın terimizin, emeğimizin ekmeğimize kattığı değeri ve lezzeti biliyoruz. İşte biz bu bilinçle hareket ediyor ama asla kalite ve lezzetimizden zerre kadar taviz vermiyoruz. Kalite standartlarımızı yükselterek, dur durak bilmeden, yeni heyecanlar yaşamak için variz.

Avrupa standartlarında hijyenik bir ortamda hazırladığımız ürenlerimiz, hazırlanmasından, ambalajlanmasına, sevkiyatına kadar el değmeden vakumlu ambalaj ve standartlara uygun bir şekilde sizlere ulaşmaktadır. Bu anlamda ürünlerimizi gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.
Köftedokya etsiz çiğ köfte; üretim teknolojisi, formülünde gizli eşsiz tadı, tüketime sunuluşu, iştah açan görünümü, damağınızdan hiç gitmeyen aromasıyla tiryakisi olacağınız bir lezzettir.

Etten üretilen çiğ köftenin Türk Gıda Kodeksine göre bir yerde üretilip başka noktalarda satılması insan sağlığını olumsuz yönde etkilediğinden dolayı bu proseslerin gerçekleşmesine imkan vermemektedir. Bu yüzden lezzet ustalarımız %100 doğal malzemelerle hiç bir kimyasal koruyucu katkı maddesi kullanmadan özel formülümüzle Köftedokya Etsiz Çiğ Köfte’yi orijinal lezzetine uyumlu şekilde hijyenik bir ortamda üretmeyi başarmışlar ve siz değerli halkımızın beğenisine sunmuşlardır.

Ürün çeşitliliği ve hizmet kalitesi ile Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen etsiz çiğ köfte franchising zincirini kurmayı hedefleyen Köftedokya çok hızlı bir şekilde sektöründe hak ettiği yere gelmeyi hedeflemektedir.

Köftedokya ilk üretimine 2010 yılında Nevşehir’de başladı kısa bir süre içerisinde çok sayıda satış noktasına ulaştı hedefimiz ortaya koyduğumuz bu eşsiz lezzeti Türkiye’de olduğu gibi Dünya’ya da tattırmaktır.

Köftedokya’nın çalışma ilkeleri insan merkezli ekip ruhuna önem veren işini önemseyen profesyonel prensipler üstüne kuruludur. Üretim kalitemiz, Kapodokya yöresine has özel baharatlarımız satın almadan, depolamaya, üretiminden, satış noktalarımıza kadar uzanan bir zincir şeklindedir.

Müşterilerimize sunduğumuz ürün ve hizmetimiz sadece bir satıştan ibaret değildir. Müşterilerimizi karşılamamamız, beklentilerini değerlendirmemiz, isteklerini önemsememiz, mükemmelliğe giden yolda çaba göstermemiz Köftedokya farkını ortaya koyan yanımızdır.

Köftedokya’nın orta ve uzun vadede hedefleri ana ürünü olan çiğ köfte ve paralelinde farklı ve yeni ürünler geliştirip bölgesel, ulusal sonrasında uluslararası piyasada

Dış Mekan Konseptimiz

Yakında her köşe başında siz değerli müşterilerimizin beğenisine sunulacak olan dış mekan konseptimiz ile rekabet eden değil rekabet alanları inşaa eden bir bakış açısıyla herkesin bildiğini bilen, herkesin yaptığını yapan, her trendi takip eden değil ezber bozduran, yapılmayanı yapan, takip edilen olduk.

Dış mekan konseptimizde meşrubat, (taze sıkma portakal suyu, özel şalgam suyumuz vb.) etsiz çiğ köfte, içli köfte, nar ekşimiz, sim sıcak tahinli kadayıf tatlımız yer alacaktır.

Market ve AVM Konseptimiz

Bütün marketlerde ve alışveriş merkezlerinde yer alacak yeni konseptimiz çok yakında hizmetinizde.

İç mekan konseptimizde meşrubat, (taze sıkma portakal suyu, özel şalgam suyumuz vb.) etsiz çiğ köfte, içli köfte, nar ekşimiz, sim sıcak tahînli kadayıf tatlımız yer alacaktır.

FRANCHİSE ADAYINDA ARANAN VASIF VE ÖZELLİKLER:

Franchise alan adayın, öncelikle isteğini, potansiyelini, amacını iyi bilmesi ve değerlendirmesi gerekmektedir. Köftedokya Franchise adayında girişimci bir ruh ve başarma hırsı, zamanını ve gücünü işletmesine ayırma isteği bulunmalıdır. İkili insan ilişkilerinde başarılı ve yöneticilik vasıflarına sahip olmalıdır. Ayrıca kişisel finans olanakları ve kurumsal bir işletmede daha önce çalışmış ya da içinde yer almış olması adayın tercih edilmesinde çok önemli bir faktördür. Adayın Köftedokya teorik ve pratik eğitimini almaya vakit ayırması, sistemi benimsemesi, sistemin gelişmesine sağlıklı bir şekilde yürümesine gayreti ve beyin gücü ile katkıda bulunuyor olması beklenir.

Görüşmelerin başlayabilmesi için adayla gizlilik sözleşmesi imzalanır. Çünkü verilecek bilgiler sistemimizin sağlıklı yürüyebilmesi için açık ve yalın olmak zorundadır dolayısı ile ticari sır niteliği taşıyan bu bilgilerin üçüncü kişilerce bilinmemesi gerekmektedir. Bu gizlilik sözleşmesini sistemimizin sigortası olarak görmekteyiz.

Gerekli konularda anlaşma sağlandığı taktirde dükkan yeri seçim işlemine geçilecektir. Bu işlem ile ilgili prosedür ” işyeri seçimi” başlığında belirtildiği şekilde aynen hiç tavizkar davranmadan uygulanmak zorundadır.

Dükkanın kira kontratosu’nun bir sureti pazarlama grubuna incelenmek üzere ibraz edilecektir.

Adayın finansal yapısının bir he sap dökümü çer çevesinde pazar lama depertmanına sunulması gereklidir. Eğer adayın yapılacak giderler konusunda finansman eksiği var ise anlaşmalı Bankalardan, bankaları n kredi verme prosedürleri çerçevesinde ve riski tamamen adaya ait olmak üzere yardımcı olu nacaktır.

Dükkan dekorasyonu Köftedokya’ nın iç mimari projeleri doğrultusunda yapılabileceği gibi belirli ölçülerde serbest olarak da gerçekleştirilebilir. Tektip dizaynı tercih eden münhasır iş ortaklarımız farklı şekillerde özel uygulamalarla desteklenecektir.

Dükkânda çalışacak olan personelin işe alınması, eğitimi Köftedokya tarafından gerçekleştirilecektir.

Dekorasyonun tamamlanması ve görsel materyallerin (Tabela vs.) montajının yapılması personel eğitimi, yasal çalışma ruhsatlarının alınması, mali raporu, portör muayenesi ve fatura bilgilerinin Köftedokya Muhasebe departmanına bildirilmesine müteakip deneme satışlarına başlanacaktır. Satışlara başlanmasından bir iki hafta sonra ajans tarafından açılış organizasyonu gerçekleştirilir.

Resmi açılışın ardından sürekli raporlamalar, eğitimler ve tanıtım, reklam faaliyetlerine hiç ara vermeden devam edilir. Moral ve motivasyon’un tam ve maksimum düzeyde olması çok önem verdiğimiz konudur.

Franchise Başvuru Formu
[contact-form-7 id=”2013″ title=”Firma Franchise Başvuru Formu”]

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.