HIZLI VE KÖFTELİ 2

HIZLI VE KÖFTELİ

HIZLI VE KÖFTELİ

HIZLI VE KÖFTELİ

HIZLI VE KÖFTELİ

Yüz yıllık tariflere dayanan köftelerimizi sizler için yeniden harmanlayarak lezzetine doyulmaz hale getirdik. Biz köftelerimizde kullandıgımız etleri dogal ürünlerle yetişmiş hayvanlardan seçen, hiç bir katkı malzemesi ve donuk ürün kullanmayan, dogru pişirme yöntemine önem veren gerçek DOSTUNUZUZ…

Köfteler hakkında bilgi

Etin kıyma olarak değerlendirilmesi elbette yalnızca Osmanlılar’a özgü bir uygulama değil. Etin özellikle döş gibi bir bakıma “ucuz” olan bölümlerinin ve artanının değerlendirilmesi, her dönemde ve neredeyse her kültürde görülen bir mutfak geleneği. Kıyılmış et, elbette bu işlemin sonucunda kökeninden koparılmış olur. Kıymanın hayvanın neresinden çekildiği, özellikle sıradan kullanıcının bilgisi dışındadır. O yüzden kıymalar yağlı, orta yağlı, az yağlı ve yağsız olarak sınıflandırılmaktadır. Bir de özellikle hangi hayvanın kıyması olduğu, hem satış sırasında hem de yemek tariflerinde özenle belirtilir. iş böylesine basite indirgenince de, kıyma çoğu zaman hayvanın kebaplık, yahnilik olmayan taraflarından seçilir. Genellikle döş eti kıyma yapılır. Buna bazen pirzola kapağı, bazen de but tarafı katılır. Kebaplık, yahnilik etin kırpıntıları da elbette atılmayıp çekilerek kıyma durumuna getirilir. Yine de bir hususun altını iyice çizerek belirtelim: Osmanlı dönemine ait yemek kitaplarında hemen daima kıymanın hangi hayvanın elinden alınacağı belirtilmekle yetinilmiştir. Bunun dışında açıklamalar, ancak çok özel durumlarda verilir. Örneğin Melceü’t Tabbahin’in “kebap köfte” tarifinde, bir yanlışlığa yer vermemek için yemeğin kıymasının dana ve koyun bulundan çekilmesi istenir. Ama bu, gerçekten kuraldışı bir durumdur.

Buradan, asla köftenin ucuz ve mütevazı bir yemek olduğu anlaşılmamalı. Çünkü köftelerde bir başka özellik, kıyılmış ete içine iyice işleyecek biçimde baharat ve taze ot eklenmesi gibi bir avantaj da söz konusu.

Dönemin köfte tariflerinde adları en sık kulanılan lezzetlendiriciler soğan, maydanoz, tuz, biber, kimyon ve tarçın

Bir de köftelere o dönemde ekmeğin her zaman eklenmediğini söyleyelim. Bazı köftelere ekmek konduğu kesin. “Kadınbudu köfte” ya da “maydanozlu sıkma köfte” gibi tariflerde ise ekmeğin yerini bir miktar pilavın ve/veya pirincin aldığını da yazılı kaynaklardan öğrenmekteyiz. Ancak bunlann yanı sıra dönemin birçok köfte tarifinde yalnızca et kullanıldığı görülmekte.

Franchise Başvuru Formu
[contact-form-7 id=”2013″ title=”Firma Franchise Başvuru Formu”]

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.