HELİS DRAJE

HELİS DRAJE

HELİS DRAJE
Helis Draje Gıda San. Ve Tic.Ltd.Şti, draje teknolojisinde profesyonel, uzun yıllar bu sektör üzerine yurtiçi ve yurtdışında eğitim almış uzman ekibi ile 2003 yılında Küçükköy/ G.Osmanpaşa- İstanbul’da faaliyete başlamış ve çok kısa sürede çeşit ve kapasitesini artırarak buraya sığmaz olmuştur.2008 yılı başlarında taşınmaya karar vermiştir. Şu anda firmamız İstanbul Avcılar’ da 2000 m2 kapalı alnda faaliyetini sürdürmeye devam etmektedir.

Tüm ülke insanlarımıza Drajeyi sevdirmek, tanıtmak, yedirmek hedefi ve ‘DRAJE SANATIMIZDIR’ sloganı ile Draje üzerinde uzmanlaşmak üzere kurulmuş ve bundan dolayıda firma ismini Draje ibaresini kullanarak oluşturmuştur.

Bugün Draje üreten firmaların çoğunluğu esasen çikolata üretmekte olup çeşit olsun diye yanında Draje de üretmektedir, HELİS DRAJE nin ise esas amacı Draje üzerinde uzmanlaşmak ve kendi kalitesini oluşturmak için Drajenin yanında çikolata üretmektir. Teknolojiyi ve yenilikleri yerinde takip eden firmamız çok genç olmasına rağmen bugün ülkemizde ve dünyada en çok çeşit ve farklı lezzetlerde draje üreten firmalardan biri olup konusunda lider olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

Firmamız AR-GE ye önem vermekte olup Ülkemize yeni Draje çeşitlerinide kazandırmak üzere çalışmalar yapmaktadır.Firmamız kurulduğu günden itibaren hijyen ve HACCP kurallarına ve gıda kodeksine uygun üretim yapmaya özen göstermektedir.

Aradığınızı Bulacağınız Draje Dünyamıza Hepinizi Bekleriz……

Evde çikolata yapmak zevkli olur diye düşünenlere özel,

Çikolata başlı başına bir lezzet ve zevk işidir koskoca çikolata fabrikaları bu lezzeti sizlere sunmaya çalışsada, herkesin her zaman yemek isteyipte pahallı bulduğu bir lezzet olabiliyor, bizde sizlere evde çikolata yapabileceğiniz tatlı bir tarif sunuyoruz. Şimdiden afiyet olsun..! Evde çikolata yapmak

Malzemeler:
dokuz kaşık şeker
dokuz kaşık un
yarım paket margarin
bir paket vanilya
üç kaşık kakao
üç adet yumurta

Hazırlanış şekli:
Yumurta ile şekeri önceden iyice çırpın (15 dk kadar.) Daha sonra margarin hariç diğer malzemeleri koyarak tekrar çırpın(25 dk.)Sonra ise tavada yarım pakaet margarini eritin.(Margarini biraz soğuduktan sonra ekleyin)Daha sonra ilave edin.İsterseniz kalıplara koyup dondurun. AFİYET OLSUN!

NOT:Yarım paket margarin çok geliyor o yüzden yarım paket margarini de ikiye bölün.ısıtıp soğuduktan sonra ilave edin.ben dün evde denedim çok az süt koyarsanız daha tatlı oluyor.

NOT:Vanilyanın hepsini dökmeyin.Koku hoş olmuyor o yüzden yarısını koyun.Bu eşsiz lezzete kesinlikle yok diyemiyorum

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.