Hacı sayid bayilik

Hacı sayid bayilik

HAKKIMIZDA
1968 yılında, Gaziantepli Burhan ve Mehmet Dinçerler kardeşler, baklava sektöründe işçi olarak çalışmaya başlarlar. Mesleğin tüm inceliklerini öğrenen kardeşler, 1983 yılına geldiklerinde bu sektörün klasik baklavacılık anlayışından sıyrılması gerektiği kanısına vararak kendi yollarını çizmeye karar verirler. Babaları Vahab Dinçerler’in önderliğinde, Şirinevler’de 20 m2’lik ilk dükkânlarını açarak hizmet vermeye başlarlar. Çok sevdikleri ve saygı duydukları büyük dedelerine ithafen dükkâna onun adını verirler ve bu adı günümüze kadar taşırlar. “HACI SAYİD”

Faaliyetlerinin ilk yıllarında baklava üretimi ağırlıktadır; fakat bu yola çıkma sebeplerini unutmayarak, sundukları lezzet çeşitliliğini günbegün artırırlar. Baklava sektörünün genç nesil üreticileri olarak amaçları, geleneksellikle modernliğin harmanlandığı bir marka oluşturmaktır. Genç kardeşler, sektöründe daha önce eşine rastlanmamış fikirler üreterek yeni atılımlarda bulunurlar. Kaliteli servis anlayışları, sundukları eşsiz lezzetler ve kurdukları müşteri yakınlığı sayesinde, kısa süre içinde hayal ettikleri gibi tanınır bir marka haline gelmeyi başarırlar. Baklavadan çikolataya, tatlı çeşitlerinden yiyecek menüsüne, pasta çeşitlerinden dondurmaya kadar uzanan geniş ürün yelpazesi ile modern bir kafeterya hizmeti vererek 43 mağazaya ulaşırlar ve İstanbul’da yaygın şube sayısına sahip olurlar. 20 m2’lik alanda sevgi ve özenle çıktıkları yola, 2013’den beri 15.000 m2’lik yeni üretim yerlerinde devam etmektedirler. HACI SAYİD’in kurulduğu günden beri uyguladığı yüksek kalite standartları, hijyenik üretim prensipleri, ürün çeşitliliğini geliştirmeye ve eleman eğitimine verdiği önem, bugünkü başarısının gözle görülür nedenlerindendir.

Tüm çalışanlar arasındaki sevgi, saygı, eşitlik, güven, anlayış, dayanışma bağını oluşturacak ortamı sağlamak amacı HACI SAYİD’in çalışma ilkelerinin başında gelir. HACI SAYİD’e göre başarı, bireysel değildir. Takım çalışmasının önemine ve ekip ruhuna, bu ruhun kurumsal kalkınmaya yarayacağına inanır. Başarı dayanışmayla, dürüstlükle, saygıyla gelir. HACI SAYİD’i kocaman bir aile yapan da bu anlayıştır.

Franchise
Yenilikçi vizyonumuzla her geçen gün kendimizi geliştiriyor; iş ortaklarımız, çalışanlarımız, tedarikçilerimiz ve tabii ki gerçekleştirdiğimiz yatırımlarımızla büyüyoruz. Hacı Sayid 1968 yılından bu yana Türkiye’de klasik baklavacılık tanımının dışına çıkarak baklava, pasta ve kafeteryanın bir arada bulunduğu mağaza konseptini geliştirerek, bir yeniliğe imza atmıştır. Son yıllarda gördüğü ilgi ile kendine komple işletmecilik özelliği edinen ve bu doğrultuda sağlam bir alt yapı oluşturan Hacı Sayid, artık “franchising” sistemi ile işletilmek üzere işletmecilere kapılarını açmıştır.

Yılların üretim, satış ve işletmecilik tecrübesiyle yoğurulmuş olan Hacı Sayid, kendi deneyimlerini ve kârlı iş fırsatlarını yatırımcılarıyla paylaşmaya hazır ve ilk yıl sadece İstanbul ve yakın çevresinde yatırım yapmayı planlanıyor. Tamamı kendisi tarafından işletilen İstanbul’da 43 mağazası ve yüzlerce çalışanı bulunan Hacı Sayid, kendi mağazalarının yanı sıra franchiselarla, 2 yılda 100 mağazaya ulaşmayı planlıyor.

Franchising Sistemine Bakış

Bir ürün veya hizmetin imtiyaz hakkına sahip tarafın, belirli bir süre şart ve sınırlamalar dahilinde işin yönetim ve organizasyonuna ilişkin bilgi ve destek (know-how) sağlamak sureti ile, imtiyaz hakkını ticari işler yürütmek üzere ikinci tarafa verdiği imtiyazdan doğan, uzun dönemli ve sürekli bir iş ilişkilerinin bütünüdür. Franchise veren ve alan, basitçe iki taraf olarak görünse bile, yetkilerine ve üstlendikleri işlere göre değişik şekillerde adlandırılırlar.

Franchise veren;
Franchisor, Franchiser: Sistemin ve markanın haklarına sahip olan ve franchise anlaşması ile bu hakları yatırımcılara kullandıran kişi veya kuruluştur.

Franchise alan;
Franchisee Sistemin ve markanın belli bir satış-hizmet noktası ve/veya bölgesi için haklarını anlaşma ile alarak uygulayan bağımsız yatırımcıdır.

Franchise giriş bedeli;
Royality, Lumb Sum Fee: Franchise alanın, sisteme girmek için başlangıçta franchise verene ödediği bedeldir.

Franchise kullanım bedeli;
Franchise Fee: Çoğu sistemlerde franchise alanın işletme süresince sistemi ve markayı kullanması karşılığında franchise verene ödediği bedeldir.

Reklam fonu;
Advertising Fee: Çoğu sistemlerde merkezden yapılan toplu reklam harcamaları için bir fon kurulur ve işletmelerden katkı bedeli toplanır.

Neden Franchise Almalısınız?

Daha önce denemiş, başarısı kanıtlanmış ve tanınmış bir marka ile birlikte, işletme sistemine ait teknikleri ve prosedürleri kullanmak yatırımcılar için gerçek bir avantajdır.
Hacı Sayid Franchise sistemine katılmak size bazı faydalar sağlar.

Marka ile birlikte ulusal veya uluslararası standarda ve kaliteye sahip olunur.
Tanınmış markaların sağladığı sürekli müşteri ve iş yapma imkanı doğar.
Franchise veren işletme Franchisee’ye eğitim hizmetleri ve uzman personel desteği sağlar.
Kaliteli personel bulma, işe alma ve yetiştirme konularında franchise veren işletmenin tekniklerinden yararlanılır.
Mali, ticari ve personel konularında sağlanan destekle, teknik işlevlere ağırlık verilip başarı şansı arttırılır.
Franchisor ile ortak hareket edilerek küçük işletmelerin karşılaşacakları risk ve işletmecilik sorunları minimize edilir.

Franchise veren işletmenin mali ve hukuk danışmanlarından yararlanılır.
Franchisor’ın sürekli olarak yaptığı araştırma ve geliştirme çabalarından yararlanılır.
İşletmenin kuruluş aşamasında ve kuruluş yerinin seçiminde bilimsel tekniklerin kullanılması mümkün olur.
Kuruluş aşamasında leasing vb. kaynaklardan finansal destek sağlanır.
Reklam ve tanıtma giderlerinden tasarruf sağlanır, Franchising sistemi, girişimcinin yalnızlığını ortadan kaldırarak, kendi işini kurmanın getirdiği riskleri azaltır.
Franchisor’a yapılan ödemeler, denenmemiş bir iş için yapılacak hata bedellerinin toplamından azdır.
İşletmeler için standart yönetim, muhasebe, satış ve stoklama fonksiyonları mümkün olur.

VERİLEN DESTEKLER

Yılların mağazacılık tecrübesi,
Üretimin her noktasında kendisinin olması,
42 mağaza ile karlılığını kanıtlamış olması,
İşletmecilik ve personel yönetimindeki başarısı,
Yiyecek içecek sektörünün devamlı büyüme göstermesi,
Taze, kaliteli, sağlıklı ve lezzetli ürün,
Kaliteli hizmet ve servis,
Yüksek temizlik ve hijyen standardı
Eğitim (devamlı)
İnsan Kaynakları (Personel desteği)
Bilgi ve danışma hizmeti
Genel ve yerel pazarlama desteği
Mal ve hizmet standardının sağlanması
Ekipmanların ve ürünlerin sürekli güncelleştirilmesi (AR-GE)
Bölge koruma sistemi
Doğru yer seçimi & fizibilite çalışması Mimari Destek
İşletme karlılık ve operasyon desteği
El kitabı

Tercih Edilen Emlak Özellikleri

Emlak muhakkak giriş olmalıdır. Kapalı alan minimum 200 m², açık alanı ise minimum 50 m² olmalıdır. Ön cephe genişliği; minimum 8 m, her kat için tavan yüksekliği minimum 2,90 m olmalıdır. AVM ve iş merkezlerinden yer alan mağazalar için depolar dâhil kapalı alan için 150 m² yeterlidir.

Cadde üzerinde olması (Yaya ve taşıt trafiğinin uygun olduğu ana arterler)
Yürüyüş alanı üzerinde olması
Park kolaylığı olması
Muhakkak bahçe ya da açık alana sahip olması

Girişimcide Aranan Özellikler:

Hacı Sayid bayilik için ön şart, yatırımcının bu işi yapacak zaman ve enerjide olmasıdır. Yatırım için finansal yeterlilik ve olanaklara sahip olması; yatırımcı olmanın getirdiği bir zorunluluktur. Ailemizin bir parçası olarak gördüğümüz yatırımcılarımızın markamıza olan güven ve bağlılığı bizim için vazgeçilmez bir unsurdur.

Hacı Sayid; yatırımcısının, zamanının büyük bir bölümünü bu işe ayırmasını, işi büyütecek stratejileri tasarlamasını ve markanın gerekliklerini yerine getirmesini öncelikli olarak ister.
Girişimci ve başarma tutkusu olan, başarılı iş geçmişine sahip ve Hacı Sayid yatırımı için gerekli finansal olanaklara sahip olunmalıdır.
Aynı sektörde başka bir iş ile meşgul olmaması Hacı Sayid için önemlidir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.