FRANCHISING SİSTEMİ

FRANCHISING SİSTEMİ

FRANCHISING SİSTEMİ
Franchising, bir markanın imtiyaz sahibi, belli şartlar dahilinde işin yönetim ve yürütülmesine ilişkin destek sağlayarak, belirli bir maddi bedel karşılığında, bağımsız yatırımcılara markasını kullandırabilir. Bu iş ilişkisine “franchising franchise)” denir.
Franchise kelimesinin Türkçe karşılığı “imtiyazdır.” Franchise, ürüne, hizmete, kalitesini ve ismini kanıtlamış ve başarılı olmuş firmalardan belirli bir bedel karşılığı, isim hakkını veren firmalardır

Franchising’in büyümek için bir şirket tarafından kullanılan özel yöntem olması da gerekmez. Günümüzdeki franchising’lerin çoğu aynı anda çeşitli genişleme teknikleri kullanmaktadır ve bir şirketin aynı pazarda şirkete ait yerleri, franchise’leri, alternatif dağıtım stratejilerini ve lisansları olması alışılmadık bir durum değildir. Genişletme ve dağıtım dağıtım stratejinizi bir araya getirmek, franchise sahibi olmayı seçerek sınırlı değildir.

Franchising, markanın sahibi (franchise sahibi) ile yerel operatör (franchise sahibi) arasında franchisor’un markası ve sistemini kullanarak ürün veya hizmetleri dağıtmak arasındaki sözleşmeye dayalı bir ilişkiye dayanmaktadır.

Franchise sahibi, franchisor’un ticari markasıyla tanımlanan veya ilişkili olan bir işletmeyi çalıştırma veya franchise alanının ticari markasıyla tanımlanan veya ilişkili olan malları, hizmetleri veya malları sunma, satma veya dağıtma hakkını elde edecek;

En tanınmış kişiye en fazla tanınan franchising türü, İşletme Biçimi Serimi olarak adlandırılır. Bu tür bir ilişkide franchise, yalnızca marka adlarını değil, ürün ve hizmetleri sunmak için bir sistemi lisanslıyor. Franchise veren bayiler genellikle işletme el kitapları ve eğitim, devam eden destek, kalite kontrolü ve franchise sisteminin bir parçası olan bir pazarlama stratejisi sunmaktadır. Franchising kullanan endüstrilerin giderek büyüyen bir alanı vardır ve bugün 120’den fazla ayrı endüstrinin franchising kullandığı tahmin edilmektedir.

Ticari Biçim Franchising’ten daha büyük bir satış franchise tipine, Geleneksel Franchise veya Ticari İsim Franchise adı denir. Bu bayiliklerde, franchisee tarafından genel olarak satış öncesi ve satış sonrası hizmet istendiği için, en önemlisi olan üründür. Otomobil satıcıları ve soda ve bira dağıtımı bu kategoriye girer.

Ne yazık ki, bazı kişilerin aşırı düzenlenmiş ve karmaşık bir işletme olarak gördüklerinden kaçınmak için bazı şirketler franchise sahibi olmayı önlemek için franchising yapmaktan kaçınmak ve piyasaya giden yollarını değiştirmek istiyorlar. Franchising, her şirketin kullanması için kesinlikle uygun değilse de, uygun olduğu durumlarda, franchise sahibi olmayı önlemek için lisans düzenlemelerinizde değişiklik yapmak pek mantıklı değil. Tanımı oldukça geniştir ve franchising konusunda alışılmadık avukatlar, müvekkillerine lisans düzenlemelerini franchise sahibi yapmamalarını nasıl sağlayacaklarına inandıklarını söylerler. Tavsiyenin sağlıklı bir şekilde dayandığından emin olmak için, her zaman nitelikli bir franchise avukatından ikinci bir görüş edinmelisiniz. Unutmayın, eğer franchising tanımı yapmaktan kaçınılmaz olsaydı, pek çok şirket bunu yapardı.

Franchise yasası, öncelikle bir franchise teklifi ile ilgilidir; sunmayı veya sunduğunuz franchise’ın yapısını değil. Bir franchise sistemi geliştirirken yasanın farkında olmalısınız, ancak franchise yasası, franchise açıklaması ve franchise satışları düzenlenirken tecrübelerle anlaşılması oldukça kolaydır. Bu nedenle, doğru kimlik bilgileri, müşteri deneyimi ve franchising deneyimi olan franchise avukatları ve danışmanlarıyla her zaman çalışmak istersiniz.

Esas olarak, franchising, franchise sahibi ile franchise sahipleri arasındaki ilişkilerle ilgilidir. Bayi, franchisee’ye liderlik ve destek sağlıyor ve franchising işlemleri ve franchisee’nin marka yönergelerine uyumu üzerinde bazı kontroller yapıyor. Buna karşılık, franchise sahibi genellikle franchise alan kişiye bir defalık ilk ücreti (franchise ücreti olarak adlandırılır) ve devam eden bir ücreti (royalty olarak da bilinir) öder. Bayilik yaparken, franchise sahibi franchisee’nin günlük işlerini kontrol etmez. Bayi işi marka standartlarını belirlemek ve uygulamaktır; franchise alanının işi, bu marka standartlarını elde etmek için işlerini ve personellerini yönetmektir.

Yapılandırılmış ve düzgün bir şekilde yönetildiğinde, hem franchise veren hem de franchise sahibi, ilişkiden maddi olarak fayda sağlıyor.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.