FRANCHİSE SİSTEMİ 1

FRANCHİSE SİSTEMİ

FRANCHİSE SİSTEMİ  Batı ülkelerinde dünyaya gelen franchise sistemi diğer bir eş anlamı ile bayilik sistemi Türkiye kültürüne de çok çabuk adapte olmuştur. Sadece yatırımcı ve girişimciler için var olmak ile kalmayan franhising sistemi üretici firmalarından açıkçası işine gelmektedir. Sizler için Franchising veren firmalar ve fiyatları nedir ? bunun yanında sistem hakkında sıkça sorulan merak edilen soruları bir araya getirerek sayfamızda cevaplamaya ekip arkadaşlarımız ile karar verdik. Siz değerli girişimci ve yatırımcılarımız sistem hakkında bilmek istediği tüm soruları ( gıda, cafe, çiğ köfte, su, parfüm vb. sektörler ) bu konu altında bize yönelte bilirsiniz.

Franchise nedir? firmalar neden bu sistemi kullanmaktadır?
Franchise nedir ? sorusuna kısaca açıklık getirmek gerekirse; isim yapmış olan veya yapmaya çalışan herhangi bir firmanın, ürünlerini şartları doğrultusunda müşteriye pazarlama sanatıdır diyebiliriz. Ülkemizde bu sistem oldukça yayılmaya başlamış ve özellikle parfüm, su ve hazır ( hızlı ) yemek üzerine yayılmıştır. Bir çok ünlü yada ünlü olma yolunda emin adımlar ile ilerleyen firmalar girişimcilere bu sisteme dahil etmektedir. Sistem her iki taraf içinde oldukça karlı bir oluşumdur. Firma sahibi ürünlerine daha geniş çevrelere ulaştır iken girişimci ise firma tarafından temin edinen ürünleri zahmetsizce kar payını koyarak satmaktadır. Teraziye koyduğumuz da bizim gözümüz de girişimcilerin avantajı çok iken firmalarında sistemdeki karlılık payları artmaktadır. Gelin isterseniz konuyu biraz açalım.

Franchise alan girişimcinin çıkarları nedir?
Her hangi bir firmanın franhcise sistemine girmişseniz veya girmeyi düşünüyorsanız size sağladığı artıları bilmenizde fayda olacağını düşünmemekteyiz. Bunları sıralamak gerekirse;

Reklam, tanıtım gibi bir harcama sorununuz olmaz
Girmiş olduğunuz sektör özellik ile yemek üzerine ise sağlık bakanlığı ile bir problem yaşamazsınız
Tanınmış bir firmanın franchise sistemine girmişseniz hazır müşteri toplumuna hitap edeceğiniz için ürün sirkülasyonu yaşar ve yüksek cirolar elde edersiniz.
Dükkan açmak için mobilya, dekor, raf gibi restorasyon işlemleri için mobilyacı aramaz firma sizin yerinize anlaşmalı olduğu ekip ile bu sorunu bertaraf eder.
Çalışanlarınız ve siz ücretsiz olarak bayilik almak istediğiniz sektör üzerinden eğitim alırsınız
Ürünlerinizi piyasa değerinden çok daha ucuza temin edersiniz
Yasal mevduatlara takılmazsanız, işletmenizi en ivedi bir şekilde kurabilirsiniz.

Franchise veren firmaların sistemden çıkarları nelerdir?
Her hangi bir firmanın kendisine başvuru yapan girişimci veya yatırımcıya franchising hizmeti vermesin ana nedeni ürettiği ürünü pazarlamaktır. Firmalar ilk zamanlar ülke geneline hızlı bir şekilde yayılabilmek için tamamen ücretsiz bayilik veren firmalar adı altında toplanırken, marka olmaları durumda kendine başvuru yapan girişimciye bir nevi isim hakkını satmakta veya kiralamaktadır. Firmanın mkara olmuş olduğunu göz önünde bulundurur ve sistemden sağladığı çıkarları ele alırsak;

FRANCHİSE SİSTEMİ

Girişimin elde etmiş olduğu kazançtan pay talep edebilir. ( cirodan pay )
Reklam tanıtım ücreti adı altında para isteyebilir.
Bayilik ücretinde bulunabilir. ( Aylık veya yıllık )
Ürünlerini pazarlayabilir.
Mobilya ve reklam giderlerinden kazanç sağlayabilir.
Franchise veren firmalar ve fiyatları nedir?
Yukarıda sisteme dahil olan ve sisteme dahil eden kişinin menfaat nedir ala len belirttik. Sıra geldi franchise veren firmalar ve fiyatlarının ne olduğuna. Değerli arkadaşlar franchise veren firmaların fiyatları genelde ülkemizde yeni hizmet vermeye başlayanlarda bulunmamakta marka olan firmalarının ise marka bedeline göre değişiklik gözükmektedir. Bir çok firma bayilik hizmeti sunmakta ve fiyatlarını bizlere belirtmektedir. Sizler için bizde bayilik veren firmalar isimli bir kategori oluşturduk ve firmaları sektörlere göre ayırttık. İlginizi çeken sektörleri sitemizden erişebilir şartlarını ve fiyat bedelleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

Firmalara ücretsiz olarak erişim sağlayabilir franchise şartları ve fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Franchise Başvuru Formu

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.