FRANCHİSE /BAYİLİK EĞİTİMİN ÖNEMİ

FRANCHİSE /BAYİLİK EĞİTİMİN ÖNEMİ

BAYİLİK SİSTEMİNDE EĞİTİMİN ÖNEMİ

En parlak franchise konseptinin başarıyla uygulanması büyük ölçüde bir anahtar girişimle: eğitime bağlı. Aslında, eğitim, operasyon el kitaplarında franchise sisteminizin net eklemlenmesi ile birleştiğinde, bir işletmenin tutarlılıkla çoğaltılmasına olanak tanıyan DNA’dır. Bayilik teklifinde bulunmadan önce kritik eğitim unsurları tasarlamak, franchise sahipleriniz başarılı olmanız şarttır.
Etkili eğitim, markanızın kalitesine ve tutarlılığına katkıda bulunmakla kalmaz, sunduğunuz eğitim sisteminize katılma kararlarında önemli bir faktör olarak görür; onlar, geliştirdikleri yatırımlarını, düşünmekte oldukları diğer kavramlarla karşılaştırıyorlar.
Yerleşik bayiler ayrıntılı eğitim programlarına sahip olsalar da, yeni franchise alanlar, eğitim yapısını oluşturmak için belirli aralıklarla bir eğitim programına katılıyorlar. Bu makale nerede başlayacağınızı ve eğitim programlarınız büyüdükçe ve geliştikçe önümüzdeki yolculuğu ele alıyor.
Birinci Aşama
Kılavuzlar
Çoğu franchise sistemi, “Operasyon El Kitabı” terimiyle somutlaştırılan el kitapcıklarına sahiptir. Geliştirmeyi planladığınız her el kitabı için nihai kullanıcının kim olduğunu düşünün. Kullanıcılar franchise veya bayinin genel müdürü, birim müdür veya çalışanlar olabilir.
Firmalar franchise oluştururken detaylı bir şartları ve sundukları sistemi anlatan bir kitapcık oluşturmalılardır.
Genellikle Operasyon El Kitabı veya Franchise El Kitabı başlıklı bir el kitabı, mağaza operasyonları (gereksinimler, standartlar, politikalar, gerekli prosedürler, personel önerileri, vb.), Finansal yönetim, pazarlama ve reklamcılık gibi genel konuları ele alır. Başlangıç Kılavuzu ve Kullanım Kılavuzu, Franchise Sözleşmesindeki ana içeriği, düz konuşma ve yasal olmayanları kullanırken senkronize etmelidir .
İş konseptine bağlı olarak, el kitaplığı tarifleri, yemek hazırlamayı vb. Içeren diğer el kitaplarını içerebilir; ve franchise alanının yöneticileri ve diğer çalışanlarıyla birlikte kullanabileceği çeşitli eğitim kılavuzları olabilir.
Franchise Eğitimi
Manüel kitaplığınıza yaptığınız yatırım, yeni franchisee eğitimi için referans materyal olarak kullandığınızda daha da artacaktır – franchise’ları başlatmak için başka bir gereklilik daha açıktır. Kılavuzların bölümlerini çalışma öncesi veya ödev olarak atamak, franchise sahibileri el kitaplarını kullanma alışkanlığına getirir ve bilmeleri gereken kritik bilgileri aktarır.
Yeni franchisee eğitim programı franchise alanının görüşlerini ve el kitaplarında anlatılan konuları perçinlemelidir. Genellikle, program, “ön eğitim” web seminerleri, mağaza içi eğitimler de dahil olmak üzere kurumsal ofis sınıf eğitimi ve franchise alanının lansman haftası (lar) ında ve öncesinde yerinde eğitimden oluşur.
Çalışan eğitimi
Eğitimin bir diğer önemli parçası da franchise alanların kendi birim çalışanlarıyla yaptığı eğitimdir. Hizmetin veya ürünün teslimatı için teknik prosedürler olsun veya müşterilere iletilmek üzere ürün bilgisi olsun, bayiler, ekibini eğitene kadar kapılarını açamazlar. Bununla birlikte, bu kritik görevi bozmamak için, yeni franchise alanının franchise alanındaki eğitim materyallerine gereksinim duyduklarında değiştirebilecekleri eğitim materyallerine ihtiyacı vardır . Müşterilere ambalajlama, sandviç, saç kesimi veya ticaret hizmetleri sunmakla birlikte, personelinin görevi yerine getirmek için belirli becerilere ve bilgiye ihtiyacı vardır. Çoğu zaman basit eğitim kılavuzları, eğitim yardımları veya bayinin verdiği videolarla öğretilir; franchisee personel eğitim programlarının temelini oluşturur.
Birim Yöneticisi Eğitimi
Birim yöneticileri, herhangi bir mağaza operasyonunun başarısı için çok önemli ve çoğunlukla yönetime çok az veya hiç tecrübesiz olarak yükselmektedirler. Yöneticilik eğitimi, öncelik olarak, birinci öncelik haline gelmelidir, ancak bazı yeni franchise sistemleri bunu tanımıyor. Eğer birim yöneticisi eğitimi start-up planı dahili olmayan, yöneticilerin gelişimi ya da geliştirmek için becerilere sahip olmayabilir franchise düşer.
Yöneticileri bir araya getiren sınıf eğitimi optimal olsa da, yöneticilerin işletme dışına çıkarma maliyeti ve bazen bu tür programlar için şehir dışına çıkmaları maliyeti bazı franchise sahipleri için yasaklanabilir. Büyük alternatifler var: harmanlanmış öğrenme veya web seminerlerini ve daha kısa sınıf programları birleştirmek, yöneticinin mağazadan uzun mesafeler için gitmesini gerektirmeyen daha esnek seçenekler sağlayabilir. Franchise sisteminiz olgunlaştıkça, sınıfta ve mağazalardan zamanlarını daha da düşürebilen online yöneticiler tarafından erişilebilen kaydedilmiş eğitim modülleri geliştirebilirsiniz. Buna ek olarak, müdür yardımcısı eğitimini içeren ekip yaklaşımının oluşturulması, yeni yöneticilerin yeni pozisyonları için ihtiyaç duyacakları temel becerilerin çoğuna sahip olmalarını sağlar.
Kurumsal Eğitim
Merkez ofisinizdeki herkesin daha önce bir franchise uzmanı için çalışmadıkça çalışanlarla çalışmak ve franchise’lerle çalışmak arasındaki farkları öğrenmek için bir eğitime ihtiyaç duyar. Hukuki durum her zaman gelişir ve sizin için çalışan bir kişi bir franchise veya çalışanla yanlış bir hareket veya söylem yaparsa franchise sahibi için yasal sonuçlar doğurabilir.
Bayilik Geliştirme Müdürü franchise işe ve potansiyel franchise fırsatı temsil edecek. Potansiyel satış ve destekle ilgili franchise sunan ve alan adaylarını temsil ettiğinden belki de Franchise Geliştirme Yöneticisi’nden daha yasal cezalandırmaya karşı daha savunmasız bir konum yoktur. Herhangi bir yanlış beyan, kasıtlı ya da başka türlü, uygun eğitim ile kolaylıkla önlenebilecek gelecekteki davalar için bir yol oluşturmaktadır. Burada, franchise avukatınız veya danışmanınızmuhtemel bayilere ne iletilebileceğini ve iletilemeyeceğini açıklığa kavuşturmak için eğitim alabilir. Franchise Geliştirme Müdürünüz ayrıca ünitenizin nasıl çalıştığına dair temel bilgiye sahip olmalıdır, böylece potansiyel franchise alanlarının sahip oldukları operasyonel ve diğer soruları doğru yanıt alabilmesi sağlanır.
Alan Danışmanları genellikle sistem içindeki tecrübeli operatörlerin saflarından gelirler. Bu kurumsal bir genel müdür olabilir veya franchise alanının tek bir kurumsal mağazası olması durumunda ilk birkaç franchise alanının Saha Danışmanı olarak görev yapan kurucu olabilir! Alan Danışmanları genel olarak zaten operasyonel uzmanlığa sahiptir, ancak eğitim, iş analizi ve danışma becerileri sunmak için sunum becerileri konusunda eğitim gerektirebilir (örneğin güvenilirlik kurma, güven inşa etme ve iyi kabul edilmiş bir şekilde tavsiye verme).
İkinci Aşama
Franchise sistemi kritik bir kitleye ulaştığında, bölgesel veya ulusal franchise ve yönetici sözleşmeleri, devam eden eğitim ve ilham için mükemmel mekanlar haline gelir. Genel müdürler, bu kitlelerin birine ya da ikisine de uyabilir.
Konferanslar ve sözleşmeler franchise alanına yeni programlar ve ürünler iletmek, ileri ve tazeleme eğitimi vermek ve dışarıdaki konuşmacılarla buluşarak yeni yaklaşımlar teşvik etmek için bir araç sağlamaktadır. Aynı derecede önemli olan bu sözleşmeler, franchise’ı ve yönetici sadakatini ve gururunu yenilemektedir; çünkü büyük, kurulu ve başarılı bir şirketin parçası oldukları hatırlatılmaktadır.
Eski Eğitime Dikkat Edin
Sisteminizi iyileştirirken, politikaları değiştirirken, yeni ürün ve hizmetler eklerken vebirim çalışma için daha üretken ve karlı yöntemler bulursanız el kitaplarını gözden geçirmeniz gerekecek; franchise, birim müdür ve çalışan eğitimi; ve videoları yeniden başlat.
Kılavuzlar, franchise sözleşmesinin ve franchise istihdam materyalinin güncellenmesi ile birlikte, yılda en az bir kez gözden geçirilmelidir. Franchisee işletmelerine yeni ürünler, hizmetler ve prosedürler eklerseniz videoları her iki üç yılda en az bir kez tekrar ziyaret edin. İşinizi sürekli iyileştirmeye ne kadar iyi iseniz, el kitapçıklarınızı ve eğitiminizi daha çok güncellemeniz gerekecektir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.