franchıse almanın 5 aşaması 1

franchıse almanın 5 aşaması

Birçok kişi franchise ile uğraşıyor. Uygun işletmeyi bulabilirseniz hayatınızın bundan sonraki bölümünde sizin için doğru yol haritası çizilmiştir. Başarı ve güçlü bir marka ile harika bir ticari gelecek elde edebilirsiniz.

Doğru bir franchise işletmesinin sahip olmak, başarısını kanıtlamış bir iş fikrine emek harcamadan sahip olmak demektir. Her işte olduğu gibi bir franchise işletmesini yürütebilmenin de bazı zorlukları vardır. Yapacağınız işin sizin için yaratılmış olduğunu düşünseniz bile sonuç olarak bir merkez işletmeye bağlı çalıştığınızdan dolayı her hareketiniz denetlenecek ve bu durumun sizi zaman içinde sıkma tehlikesi doğacaktır yüzden işletmenizi işletirken her şeye çok dikkat etmeli ve iş ve elemanın üzerindeki kontrolünüzü hiçbir zaman bırakmamalısınız.

Artık bir franchise sahibi olmak istiyorsanız, doğru franchise alanını bulmak zorunda olduğunuzu biliyorsunuz.

FRANCHISE ALMANIN 5 ADIMI

YATIRIM TUTARINIZI NETLEŞTİRİN: Bilinmesi gereken ilk husus, bir franchise işletme alınırken o işletmeye ödenecek bir franchise giriş bedelinin varlığıdır. Bunun dışında da franchise işletme kurulum maliyeti mutlaka opsiyonlu bir miktarda da cebinizde bulunmalıdır. Borç alarak ev ipotek edilerek kurulacak işletmeler ilerleyen dönemlerde sorunlar yaşamaya başlayabilirler o yüzden ilk kurulum sermayenizin nakit olarak elinizin altında olması doğru olacaktır.

ÇOK ARAŞTIRIN: Mesela bir cafe açmayı planlıyorsunuz birçok markayla görüştünüz ortalama maliyetler birbirine çok yakın 500 bin ile 1 milyon TL civarı, bu yatırım bütçesine de sahipsiniz o zaman yapmanız gereken şey markaları analiz etmek, piyasada kaç adet franchise işletmeye sahip, cafeler iş yapıyor mu, şirket merkezinin gücü ne kadar, ürün fiyat listeleri piyasaya göre nasıl, vb sorularla şirketi etüd etmelisiniz ve çıkan sonuca göre size en uygun firmaya yatırım yapmalısınız.

DİĞER FRANCHISEE’LERE ULAŞIN; . Bir işin başarı sağlayacak olup olmadığını en iyi o işi daha önce yapmış birinden alacağınız bilgiler ile öğrenebilirsiniz. Franchısor size kendini övecektir ama franchisee her şeyi anlatır. Tabi anlatılanların ispatını mutlaka isteyiz zira merkezle sorun yaşayan franchisee’ ler sizi yanlış yönlendirebilir. Amacınız sizin için bu şirketin doğru olup olmadığını netleştirmek olmalıdır.

DESTEKLERİ NELER: Franchise veren firma size ne gibi destekler sunuyor ve verilen bu destekler sizin eksiğinizi tamamlıyor mu örneğin, kurulum sırasında eleman eğitimi veriyor mu? Size mal tedariğinde sorun yaşatıyor mu? Size uygun dükkân yeri için ekip olarak araştırma yapıyor mu? gibi soruları mutlaka franchısor a sorun.

FRANCHISE SÖZLEŞMESİ: Franchise sözleşmesine imza atmadan önce mutlaka bir avukattan destek alın.maddeleri tek tek titizlikle okusun ve kıyıda köşede serpiştirilmiş yaptırımları olan kelimeleri lehinize düzeltsin.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.