Franchise Desteklemeleri

Franchise Desteklemeleri

*Bankalar franchise alıp, kendi işinin patronu olmak isteyenlere özel kredi paketleri hazırladı. Paketlerde düşük faizli kredilerin yanı sıra ücretsiz EFT/havale, çek karnesi, danışmanlık hizmeti, mentorluk ve girişimcilik eğitimleri gibi bir dizi avantaj var…

*KENDİ kendinin patronu olmak isteyenlerin son yıllarda en çok tercih ettiği yöntem kuşkusuz franchise… Hatta bankacılara göre bugün Türkiye’de girişimciliğe soyunan her 10 kişiden biri işini franchise sistemiyle kuruyor. Özellikle gıda yatırımı yapmayı düşünenler için cazip franchise imkanları sunan firmalar girişimcilerin de iştahını kabartmaya devam ediyor.

*Ulusal Franchise Derneği (UF-RAD) verileri de bunu destekliyor.Derneğin son açıkladığı verilere göre, halen Türkiye’de 2 bine yakın zincir mağaza ve bunlara ait 50 bin civarında şube franchising sistemini kullanıyor. UFRAD’m son verilerine göre, Türkiye’de franchise veren marka sayısı ise bin 471’e ulaştı.

*Türkiye’nin bilinen markalarının bölge hatta il temsilcisi haline gelen girişimciler bu sayede markanın gücünü kullanarak daha ilk açıldığı gün bile büyük satış hacimlerini yakalayabiliyorlar.ahmet-murat-koraltay-acer-foto.256x256

Franchise ve Bayilik farkları ne, bankalar destek sağlıyor mu?

*Franchise (veya franchising), bir sistem ve markanın imtiyaz hakkı sahibinin, belirli süre, koşul -sınırlar içinde, işin yönetimle organizasyonuna ilişkin sürekli disiplin, destek sağlayarak, belirli bir bedel karşılığında, bağımsız yatırımcılara sistemiyle  markasını kullandırmasına dayanan, uzun vadeli, sürekli bir anlaşma şeklidir.

*Bayilik temel anlamda ana firmanın bir malın ya da hizmetin şatışı için başka bir firma yada bireye yetki vermesidir. Bayilik anlaşması yapılırken tüm şartlar belirlenir, sözleşmelerde genelde bayilik anlaşmasının iptali için cezai maddeler bulunur. Bayilik veren Türk markları oldukça çoğaldı. AVM lerdeki markaların  büyük çoğunluğu Türk markalarından oluşmaktadır.

Franchisingin Bayilik ve Acentelikten Farkı:

Franchise’ın acentelikten ve bayilikten temel farkı marka kullanım hakkı sunmasıdır.

Franchising bütünü kapsayan bir sistemdir.
Örnek vermek gerekirse franchise veren gıda
markalarını incelediğinizde tüm şubelerinin, tabelasının , dekorasyonunun, eleman kıyafetlerinin, ürün çeşitlerinin aynı olduğunu görürsünüz.

Bayilik ve acentalıkta ise durum farklıdır bir kişi birden fazla firmanın bayiliğini aynı çatı altında  yürütebilir. Örneğin bir yem bayisi hem x markanın yem bayisi hemde y markasının yem bayisi olabilir. Acente, ticari temsilci, ticari vekil, satış memuru ya da müstahdem gibi belirli bir sıfatı olmaksızın, bir sözleşmeye dayanarak belirli bir yöre veya yerde sürekli olarak ticari bir işletmeyi ilgilendiren akitlerde aracılık etmeyi veya bunları o işletme adına yapmayı meslek edinmiş kimse ya da faaliyet konusu bu olan kuruluş.

Bankalar,  bu gün %70′ e kadar, finansman
desteği sağlıyor, 3 yıla yayılmış krediler verebiliyor.
*Şu sıralar en az 10 banka, bayilik ve franchising işlemlerinde bu desteği sağlıyor. Bankanıza başvurabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.