EĞİTİM SEKTÖRÜ YATIRIM TEŞVİKLERİ

EĞİTİM SEKTÖRÜ YATIRIM TEŞVİKLERİ

 

EĞİTİM SEKTÖRÜ YATIRIM TEŞVİKLERİ

Yeni Teşvik sistemimizde eğitim sektörü öncelikli  yatırımlar kapsamına alınmıştır. Okul öncesi eğitim hizmetleri kreş dahil,ilköğretim hizmetleri, Ortaokul eğitim hizmetleri, Lise eğitim hizmetleri, Özürlüler için ilk ve orta öğretim hizmetleri, Teknik ve mesleki eğitim hizmetleri başta olmak üzere en az 5. bölge seviyesi bölgesel yatırım teşviklerinden yararlanabilmektedirler.

Yatrım teşvik kapsamında eğitim sektörüne yönelik olarak yapılacak yatırımlar; komple yeni okul yatırımları, Öğrenci kapasitesini artırmaya yönelik yapılacak yatırımlar, Okul teçhizat modernizasyona yönelik olarak yapılacak yatırım faaliyetleri ile Komple okul binaları veya ek binalar,Okul konferans salonları, okul yemekhanesi, okul havuzu veya spor tesisleri , Okul bahçeleri vb. üniteler şeklinde değerlendirmek mümkündür.

Yeni teşvik sistemi 15/6/2012 tarih 2012/3305 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 19/06/2012 de resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Ayrıca yeni teşvik sistemi 2016/9139 Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar -5 Ekim 2016 Tarihli ve 29848 Sayılı Resmî Gazete Bakanlar Kurulu Kararı ile 31/12/2017 tarihine kadar yapılacak yatırımlara avantajlı tarifeler getirilmiştir. Buna göre 31/12/2017 tarihine kadar yatırım teşvik almış, toplam öngörülen sabit yatırım maliyetlerinin %10′ u fiilen gerçekleşmiş eğitim yatırımlarının teşvik oranlarında bir düşüş olmayacaktır. Ancak belirlenen tarihten sonra yapılan yatırımların teşvik oranlarında bir düşüş olacaktır.

Eğitim yatırımlarında bölgesel teşvik alabilmek için asgari yatırım kriterlerine göre 1-2 bölgelerde 1.milyon,3-4-5-6 bölgelerde 500 bin TL. sabit asgari yatırım taahhüdü (inşaat,teçhizat,nakliye,montaj,vs) vermek gerekmektedir. (Yatırım bölgelerini incelemek için tıklayınız…)

Yatırım faaliyetleri kapsamı içerisinde okul ve ek ünitelerin yapılması inşaat maliyetleri, Okul bakım onarım maliyetleri, Okul teçhizatlarının alınması veya yenilenmesi vs. gibi kalemler yatırım maliyetleri içerisinde değerlendirilir.

Yatırım teşvik kapsamında Yatırım yeri olmayan yatırımcılara devlet arsa veya arazilerinden yatırım yeri de tahsis edilebilmektedir. Eğitim sektörüne yönelik olarak verilen yatırım teşvikler aşağıda açıklanmıştır.

EĞİTİM YATIRIMLARINA SAĞLANAN DEVLET DESTEKLERİ
DESTEK UNSURLARI AÇIKLAMA Eğitim yatırımlarında 5.Bölge desteklerinden
yararlanabilecek toplam 66 il ; (Adana Adıyaman Afyonkarahisar Aksaray
Amasya Ankara Antalya Artvin Aydın Balıkesir Bartın Bayburt Bilecik Bolu
Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Düzce Edirne Elazığ
Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hatay Isparta
İstanbul İzmir Kahramanmaraş Karabük Karaman Kastamonu Kayseri Kırıkkale
Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mersin
Muğla Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Sinop Sivas
Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Yalova Yozgat Zonguldak) Eğitim yatırımlarında 6.Bölge desteklerinden
yararlanabilecek toplam 15 il; (Ağrı Ardahan Batman Bingöl Bitlis
Diyarbakır Hakkari Iğdır Kars Mardin Muş Siirt Şanlıurfa Şırnak Van)
KDV İstisnası yurt içi ve yurt dışı makine teçhizat alımlarında Var Var
Gümrük Vergisi Muafiyeti yurt dışı makine teçhizat alımlarında Var Var
Vergi Muafiyeti (%) Yatırıma katkı oranı (%) 40 50
Kurumlar vergisi veya gelir vergisi indirim oranı (% 80 90
Sigorta Primi İşveren Muafiyeti Toplam yararlanma Süresi 7 yıl 10 yıl
Prim Muafiyet tutarı % (Gerçekleşen yatırım ) 35 Öngörülen oran
Yatırım Yeri Tahsisi Hazine arsaları, Boş devlet binaları yatırım yeri olarak
istenebilir. Var Var
Faiz Desteği İç Kredi 5 puan 7 puan
Döviz kredisi 2 puan 2 puan
5 Yıllık emlak vergisi muafiyeti işletme döneminden itibaren Var Var
Belediye imar bina inşaat harçları muafiyeti Tesislerin belediye imar bina inşaat harç muafiyetleri Var Var
Damga vergisi muafiyeti yükleniciler ve tedarikçilerle yapılan sözleşmeler
üzerindeki hesaplanan damga vergileri Var Var
Sonuç; Türkiye’ eğitim sektörünün Öncelikli yatırımlar kapsamına alınması (avantajlı yatırımlar) nedeni ile yeni okul yapımına veya mevcut okulun kapasitesinin artırılması veya mevcut okulun modernize edilmesine yönelik yapılacak eğitim yatırımların yeni yatırım teşvik sisteminden yararlanmasını önermekteyiz. Özellikle özel dershanelerin kapatılmasıyla dershanelerin okula dönüşümü zorunlu hale gelmiştir. Dershane sahiplerinin okul dönüşümü yapmadan önce yatırım teşvik almaları yatırım maliyetlerini azaltacaktır. Özel eğitim kurumları başta olmak üzere diğer eğitim kurumlarının da yatırım teşvik sisteminden yararlanmaları gerekir.Ayrıca yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik çıkarılan kanunla da teşvik belgeli yatırımlara ek destekler getirilmiştir. Başta yatırım yeri tahsisi olmak üzere finansman desteği, sigorta ve vergi muafiyetlerinin sağlandığı paket teşvikler Türkiye’ deki eğitim sektörü yatırımları öncelikli devlet destekleri kapsamına alınmıştır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.