E bayilik, E Bayi ve Ticaret Bayilikleri

E bayilik internet üzerinden satış bayiliği vermek, E bayi ise internet üzerinden online satış yapmak anlamına geliyor. Birde Xml bayiliği kelime anlamı olarak e bayinin tanımına giriyor. Bu yazımızda sizlere e bayilik ve e bayi arasındaki farklar ve nasıl bayilik verilir bunlar hakkında bilgiler paylaşacağız.

E Bayilik Nedir ve Nasıl Yapılır

Online olarak ürün satan alışveriş sitelerinde bir çok farklı satıcı şirket bulunmaktadır. Bu şirketler e bayilik aldığı ürünleri satacakları sitenin kurallarına göre düzenlemekte ve satışa sunmaktadır. Yüzbinlerce ürün bu alana girmekte e bayilik veren firma bayileri aracılığı ile para kazanmaktadır.

Çok fazla ürün seçeneği olduğu için sizlere sadece bir kaç ürün ve siteden işin nasıl işlediği ile ilgili bilgiler vererek devam edelim.

E Bayilik örnek ürün fikirleri

E Bayilik sisteminde örnek bir ürün analizi ile başlayalım. Diyelim ki çocuk oyun halıları üzerine bir üretiminiz var ve bunu online olarak satmak istiyorsunuz. Çocuk oyun halılarını üreten firmanız isterse alışveriş siteleri üzerinden bunu kendisi de pazarlayabilir ama bu e bayilik vermek kadar ürün sattırmaz.

Oyun halısı

Firma halılarının satışını önce büyük alışveriş sitelerinin kendisine teklif eder. Örneğin sektörle ilgili olan e bebek sitesine e bayilik verecekseniz firmanın iletişim bölümünden randevu alıp ürünle ilgili tekliflerinizi firmaya iletmeniz gereklidir. İsterseniz kelime analizi yaparak e bayilik vereceğiniz firma ve satıcılardan kısaca örnekler verelim.

Oyun halısı Google’de aylık ortalama olarak 49.500 kez aranır buda günde ortalama 1650 adet arama anlamına gelir.
Google’de ilk çıkan sonuçlar reklamlar hariç olarak
1- E-bebek.com sitesi
2- Hepsiburada.com sitesi
3- N11.com sitesi
4- Civilim.com sitesi
5- Son olarak ise Gittigidiyor.com sitesidir.

Bu sitelerde E-bebek ve Civilim ürünleri kendisi satar bu yüzden burayla direk iletişime geçmeniz ve e bayilik vermeniz gereklidir. Hepsiburada’da, N11’de ve Gittigidiyor’da ise hem site sahipleri hemde iş ortakları satış yapmaktadır. Bu yüzden buradaki firmalar ile iletişime geçip e bayi olmalarını sağlamalısınız.

Bu sırada ürün kar marjlarınızı ve satış fiyatlarınız hemen hemen tüm sitelerde birbirine yakın tutmanız gerekmektedir. Ayrıca zaman zaman yapılan indirimler içinde ayrıca bir fiyat politikası belirtmeniz gerekmektedir.

E Bayi nedir ve nasıl satış yapar.

E bayi ise ürün üretmeden bayilik veren firmalardan aldığı malları ortak satış yapacağı platformlarda satan kişilere denir. Bu kişiler online olarak satmak istedikleri ürünlerin üreticilerinden ürünleri xml bayilik olarak veya direk olarak satın alırlar ve e ticaret platformlarında satmaya başlarlar. E bayilerin sorumluluğu ise daha fazladır. Nedeni ise ürün hakkında gelen yorumlar, ürünlerin sağlam bir şekilde teslim alınması ve ürünlerin fiyatlandırma politikaları ile uğraşmaları gereklidir.

E Bayi örnek ürün fikirleri

E bayi olacak kişiler ürünleri analiz yaparak seçebilirler, isteğe bağlı olarak ilgilendikleri sektörde de seçebilirler. E bayiler için ise bir örnek verelim. Örnek olarak motor kaskı satmak isterseniz önce ortalama bir analiz yapmanız gereklidir.

Motor kaskı ayda ortalama olarak Google’de 14.800 kez aranır ve bu da günlük ortalama 493 kişinin kask araştırması yaptığını gösterir. Burada yapmanız gereken kask satmaya odaklanacaksanız kask üreticileri ile irtibata geçmeniz gereklidir. E bayi olmak için görüşmeler yapmalı ve kask satışları hakkında bilgiler edinmeniz gerekir. Kask fiyatlarını ve kar oranlarını, rakiplerinizin analizlerini yapmalı ve online satış yapacağınız sitelere üye olmanız gerekli. Bu işlemler bittikten sonra kask satmaya başlayabilirsiniz. Yalnız şunu unutmayın motor kaskı ayda 14.800 aranıyor diye bu kadar satılacağı anlamına gelmiyor. Bu kelimeyi arayanların önemli bir kısmı fiyat araştırması için arama yapmaktadır. Satın alma sürecini etkileyen bir çok faktörü de incelemektedirler.

Motor kaskı

E bayilik ve e bayi örneklerini daha da arttırmak mümkün. Sonuç olarak E ticaret sektöründe ürün satmaya başlamak için işin kısaca bir analizinden ve gideceğiniz yollardan bahsetmeye çalıştık. E ticaret satışları her geçen gün artsa da aynı oranda satıcı sayısı ve ürün sayılarınında arttığını unutmayın.

Son olarak ise internetten satışlar sadece alışveriş sitelerinden yapılmıyor. İnstagram ve Pinretest ‘de bu konuda oldukça önemli. Özellikle instagram başlı başına bir çok e ticaret sitesinden daha iyi satış yapabiliyor. İnstagram’da satış ortağı bulmak için fenomenler ile veya satacağınız ürünlere odaklanan hesaplar ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Bu sayede ciddi satış rakamlarına ulaşmanız mümkün.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.