Distribütör nedir – Örnek Distribütörlük Açıklaması

Distribütör nedir

Distribütör girişimcilik açısından en yaygın iş kollarından birisidir. Distribütör nedir diye sorarsanız kısaca ” Bir işletmenin ürettiği ürün veya hizmetlerini satmak için kullandığı aracı firmalara Distribütör denir”. Distribütörler bu firmanın mallarını belirli anlaşmalar ve komisyonlar karşılığında satıcı firmalara bu ürünleri pazarlarlar.

Anlaşmaya bağlı olarak, distribütör sadece şirketin mallarını satmakla sınırlanabilir veya çeşitli firmalardan farklı ürün gruplarını veya hizmetlerini pazarlayabilme özgürlüğüne sahip olabilir.

Örnek Distribütörlük Açıklaması

Örneğin Kuruyemiş üreticisi bir firmanın ürünlerini Marmara bölgesinde satışını almak istiyorsanız firmaya distribütör başvurusu yaparsınız. Firmanın belirlediği kurallar çerçevesinde anlaşma yapıp Marmara bölgesine ki illerde bulunan market ve kuruyemişçilere bu ürünleri pazarlarsınız. Bunu yapmak için firmanın ürünlerini tanıtmak ve pazarlama için gereken bütçeyi karşılamak zorundasınızdır. bu bazen ana üretici firmanın desteği ile olur bazende distribütör bunu kendisi karşılar. Aradaki iş anlaşması ve komisyon oranları tamamen iki firma arasında ki anlaşmaya bağlıdır.

Sözün özü distribütör kısaca dağıtıcı demektir. Dağıttığı mallar üzerinden komisyon alan distribütörler iyi bir iş planı yapması gereklidir. Nedeni ise distribütörler diğer iş kollarından daha fazla yükümlülükler almaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.