Craig Wright kim ?Satoshi Nakamoto kim? Bitcoin yaratıcısı

Craig Wright kim ?Satoshi Nakamoto kim? Bitcoin yaratıcısı

Satoshi Nakamoto kim?
Gizem, bizi Güneş’ten Kalkan’ın topraklarından Tapınak Şehri adında küçük bir Kaliforniya kasabasına ve daha sonra Avustralya Okulu’nda Avustralya doktoruna geri götürecek.

P2P Vakfı ağında yayınlanan simgesel beyaz kağıt, zor Nakamoto’nun Japonya’da yaşadığını ve 1975 yılında doğduğunu söyledi.

Ancak dünyanın medyası, Satoshi Nakamoto’yu 2014’te bulduklarını düşündüğünde, Los Angeles’ta Temple City’de yaşayan bir bilgisayar mühendisi idi.

Ve Dorian Satoshi Nakamoto adında Japon-Amerikalı bir adam, rezil kriptolaştırmanın arkasındaki gölgeli kuvvet olduğunu kesinlikle reddetse de, arsa kalınlaşmaya devam etti.

Kısa süre önce, ilk Bitcoin işleminin sahibi olan bilgisayar bilimcisi Hal Finney’in görünüşte fark edilmeyen Nakamoto’dan “birkaç blok” yaşadığı ortaya çıktı.

Forbes gazeteci Andy Greenberg, Finney’i evinde röportaj yapmaya teşebbüs etti – kripto topluluğuna meraklısı vücuduna “kilitli” hale getiren ve konuşamayacak veya kaslarını taşıyamayan terminal hastalığı Amyotrophic Lateral Sclerosis (ALS) ile savaşa devam etti.

Greenberg, gazeteci Nakamoto’yu bilip bilmediğini merak eden Finney, Bitcoin yaratıcısı için hayalet yazar ya da komşusunun adını sadece birer isim olarak kullandığını düşünüyordu.

Ancak hepsi bu kadar değil. Finney, “merkezsiz para birimi meraklısı” nı ve bilim adamı Nick Szabo’yu 1998’de “biraz altın” üzerine bir kağıt yazdı ve takma isimlerin hayranı olduğu söylendi.

Szabo, 2011’de, yalnızca Bitcoin öncüsü B-Money’in yaratıcısı Finney veya Wei Dai’nin dijital para biriminden sorumlu olabileceğini doğruladı.

Mali yazar Dominic Frisby 2013’te Szabo’nun 2008 yılı teknik raporunu yazdığını ve hatta iddialarını tartışan televizyonda yer aldığını söyledi.

Fakat Szabo, Frisby’ye e-posta ile şunları yazdı: “Bana bildirdiğiniz için teşekkürler. Korkarım beni Satoshi olarak yanlış yapmışsın, buna alışkınım. ”

Craig Wright kim?
Diğer en iyi bilinen Nakamoto şüphelisi Avustralyalı bilgisayar bilimcisi ve işadamı Craig Wright’dır.

Ama diğer önde gelen yarışmacıları aksine Wright aslında o iddia olduğunu Nakamoto ve 2016 yılında BBC, The Economist ve GQ için “kanıt” teknik sağladı.

Bu, ilk Bitcoin işleminde kullanılan doğrulama sürecinin bir gösteriminden oluşuyordu.

Ancak The Economist, “bu tür gösteriler sahne yönetiminde olabilir” iddiasıyla Wright, kanıtın halka açılmasını ve başka güvencelerin verilmesini reddettiğini bildirdi.

Ardından, blogunda, kimliğini kanıtlama sürecine devam etmek için artık “cesaret” sahibi olmadığını belirten bir özür yayınladı.

Wright daha sonra Netflix belgeselinde Banking on Bitcoin’de yer aldı ve bir kez daha Satranç Nakamoto’nun nihai filme röportaj olacağını iddia etti.

Wright spekülasyonunun ardından “Bitcoin istemci yazılımını bastıran” açık kaynaklı bir proje olan Bitcoin Çekirdek Projesi, Mayıs 2016’da konuyla ilgili kendi şüpheciliğini tweetledi.

Proje şu günlerde yayınladı: “Şu anda kimsenin Bitcoin’in yaratıcısı olduğuna dair hiçbir kriptografik kanıt mevcut değil.”

Satoshi Nakamoto’nun net değeri nedir?
Birçok uzmanın takma ad olarak inandığı Nakamoto, varsa, Bitcoin’in değerinin ne kadar yükseldiğini düşünen dünyanın en zengin insanı olabilir.

Nitekim, 2010 yılında geri kalan 75 TL’lik paranın değeri £ 9.5million civarında.

Her şey, Bitcoin Nakamoto’nun sahip olduğu ağırlığa bağlı olacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.