BURGER HOUSE

Nasıl Başladı?
İngiltere’de TJ’S Hamburger’i kurup çok şubeli bir zincir haline getiren Kemal Gürer Türkiye’ye dönüş kararı sonrasında edindiği bu tecrübeyi kendi vatanında uygulamaya karar verdi. Bu sırada yolları Borusan Otomotiv’de yöneticilik yapan şimdiki ortağı Özüm Sönmezalp ile kesişti.

Özüm Sönmezalp Hamburgerin anavatanı Amerika’da MBA eğitimi aldığı sırada Türkiye’de farklı bir burger konsepti oluşturmaya karar verdi ve bu ikilinin buluşması ile Burger House’ın temelleri atıldı.

Kemal Gürer, TJ’S Hamburger’i devredip Türkiye’ye döndükten sonra Borusan’da yöneticilik yapan Özüm Sönmezalp ile yolu kesişir. Özüm Sönmezalp’in Amerika’da MBA yaparken geliştirdiği farklı bir hamburger konsepti fikri, Kemal Gürer’in tecrübesiyle bir araya gelince Burger House’nin de temelleri atılmış olur.

Burger House; kurumsal hayattan ayrılarak Burger House yönetimini devralan Gökhan Gürer’in yenilikçi vizyonu ve yatırımlarıyla büyümeye devam etmiştir.

Kemal Gürer, Özüm Sönmezalp ve Gökhan Gürer ortaklığı ile ortaya tamamen yerli üretimden oluşan, kullanılan etten ekmeğe kadar her şeyin katkısız olduğu ve büyük bir titizlikle üretildiği, Türkiye’nin en lezzetli hamburgerleri çıktı. Ve hikayenin bundan sonrasını da Burger House hamburgerlerinin tadına bakanlardan dinlemek lazım…

Acarkent mah. Acarkent sitesi no:2 Coliseum
Binası Giriş kat Beykoz, İstanbul
0216 485 40 07 – 0216 485 40 08

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.