Bayilik Veren Marketler

Bayilik Veren Marketler

Bayilik veren market zincirleri

Globalleşen dünyada sermayesi yüksek olan şirketlerin bu gücü kullanarak halka inme istekleri ile başlayan büyük zincir marketleri artık her köşe başında konumlanmış durumda. Sermaye gücünü kullanarak yüklü mal alımları yapan bu firmalar mahalle bakkallarının da rekabet edebilme şansını yok ediyor ve doğal olarak ya iflas ya da bir zincir marketin altında ticaret hayatına devam etme gereksinimi çıkıyor ortaya. Şimdi ülkemizde bayilik veren zincir marketleri ve bayilik şartlarına bir göz atalım.

1- EKOMİNİ: Bayi sayısı 1250’ye ulaşan Ekomini gece 12 ye kadar müşterilerine hizmet veriyor ülkenin her noktasında bayiliği bulunan Ekomini çok kapsamlı ürün satmak yerine insanların anlık ihtiyaçlarını karşılayan ürünleri 30 ile 100 m2 arasında kurduğu mağazalarında satmayı tercih ediyor. Ekomini mağazasının minimum kurulum maliyeti 50,000 tl nin biraz üstünde.

2- UCZ: Diğer zincir marketlerden daha hafif bayilik şartları bulunan UCZ için 70 m2 işlek noktalarda mağaza gerekmektedir, marketçilik konusunda deneyimli kişileri tercih eden UCZ yatırım yapılacak tutarı teminat mektubu veya ipotek ile de çözebiliyor.

3- SEÇ: Bizim toptan satış mağazaları ve seç franchise sisteminin birlikteliği ile oluşan bayilik sisteminde herhangi bir giriş ücreti veya cirodan pay alınmamaktadır. Seç marketlerinin yatırımcılarda aradığı özellikler ise devlet ve finans kuruluşlarında ticaret yapma engeli olmaması. Yöneticilik vasfı bulunduran, lider ruhlu, sermayesi yeterli kirşler olarak belirlenmiş. Seç marketleri otopark sorunu olmayan, araç ve yaya trafiğinin yoğun olduğu, 150-200 m2 büyüklüğünde, düz giriş dükkânları tercih ediyor. Mağazanın açılışı esnasında kullanılacak insert ve broşürler ücretsiz olarak merkez tarafından gönderiliyor bunun dışında tabela da merkezin hediyesi olarak yatırımcıya veriliyor ayrıca mağaza kurulum esnasında rafların dizimi için eleman desteği de mevcut.

Bilindiğinin aksine A101,BİM, ŞOK gibi sektörün önde gelen firmaları bayilik vermemektedir.

1 cevap
 1. Leo G.Uğur
  Leo G.Uğur says:

  Yurtdışı Toptan Gıda Satış ve Discount Marketler için Sermayedarlar Aranıyor
  Singapur ve Maldivler pazarı içerisinde ayrışarak farklı bir konseptle satışa hazır discount formatında, uygun fiyatlı ürünleri sunmak.
  2018 Mayıs – 2018 Ağustos arasında amacımız; beş market ve bir dağıtım deposu oluştururak hizmet vermektir. Mağazlarımızda yerel marketlerden farklı olarak %60’ı Türk ve Alman menşei ürünleri olmak üzere; hazır ünite olarak; Salata – Meze – Şarküteri – Kasap (Self Servis), non-food ürünleri ve tüm gıda maddelerinden oluşan yaklaşık 1.800-2.000 kalem ürün içerisinde satış yapmaktır.
  Mağazalarımız 24 saat esasına göre çalışacakları için yaklaşık olarak mağaza başı 12 personel ile idare edilecektir. Büyüklükleri 200-300 metre kare arasında olacaktır. Başta da belirtiğimiz gibi hedef şu an beş mağaza açılışını yapmak ve Singapur’da mevcut bulunan 60 bölgeye yayılmaktır.
  Hedefimiz 2023 yılına kadar değişik formatlarda (discount – cash & carry, jet / express) 200 mağazaya ulaşmaktır.
  Bu çerçevede halen mevcut olan Malezya toptan satışımız devam edecek olup: Maldive’ de toptan satışlarımız ile birlikte, yine aynı isim ve formatta 15 mağaza açılacaktır.
  Sebze-Meyve Singapur’da hayatı önem taşımaktadır. Bu sebeplerden dolayı ilk on mağaza oluşturulduktan sonra Türkiye, Macaristan ve Hollanda’dan tüm taze gıda, sebze-meyve gibi ürünler uçak ile sevk etmektir. Zaman içerisinde bazı şubelerde, içlerinde mini fırın, küçük cornerler, atıştırmalık küçük satış noktaları ilave edilecektir.
  Bu projenin gerçekleşebilmesi için son derece titiz ve hassas bir şekilde hem İstanbul ofisi satın alma ekibi hem de Singapur’daki satın alma ekibi ortak çalışmalarla destek vereceklerdir.
  Singapur’daki en büyük eksikliklerden bir tanesi; gerçek “Helal” ürünlerinin bulunmayışıdır. Nüfusun %35’i müslüman olmakla birlikte bu tip ürünlere ülkenin diğer etnik gurupları da rağbet etmektedirler. Zaman içerisinde kendi tesislerimizde yufka-mantı-lavaş-pastane ürünleri, paketlenmiş bakliyat ürünleri, paketlenmiş et ürünleri satış noktalarında uygun fiyatla satışa sunulacaktır.
  Ülke içerisinde yaklaşık 200 dönerci, özellikle tombik ekmek ve lavaş taleplerinde bulunmaktadır. Pizza Hut, Dominos Pizza şimdiden tarafımıza mozarella peyniri ve sucuk talebinde bulunmuşlardır. Yukarıda da bahsedildiği gibi bu tip ürünler,
  şu an Singapurda zor bulunmakla birlikte; arada bir bulunması halinde çok yüksek fiyatla satılmaktadır. Bu da bize çok büyük avantajlar sunmaktadır.
  Yatırımcı İlişkileri:
  Şartlarımız arasında; yatırımcı minumum 2 yıl boyunca ortaklıktan ayrılamayacaktır. Dönemsel nemalar 4 ayda bir verilecek olup, senede üç defa taraflara takdim edilecektir. Tüm çalışmaların online olması nedeniyle, gerektiği taktirde yatırımcı da istediği zaman iş sürecini istediği zaman kontrol edebilme hakkına sahiptir. Eğer yatırımcı isterse bi fiil olarak kendisi de Singapur’da organizasyonda yer alabilir, maaş karşılığı çalışabilir. Diğer taraftan arzu ederse İstanbul ofisinde de görev alabilir.
  * Singapur yasalarına göre şirket kurulumunda bir kereye mahsus olmak üzere 300.000 SGD vergiden muhafiyet, tüm demirbaşları gider olarak gösterebilme hakkı bulunmaktadır. Bunun yanında Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığının yeni teşvikleri sayesinde; beş ve üzeri net fatura ülke ürün çıkışı olduğunda, teşviklerden de ciddi bir şekilde yararlanma imkânı vardır.
  * 2016 Mayıs’ından beri Singapur ve Türkiye arasında vergilendirme “sıfır” olarak tanımlanmıştır.
  Önemli Not; Mağaza planlama, kar marjları ve iş akışı sadece gerekli ve ilgili olan adaylarla paylaşılacaktır.
  Konu hakkında daha detaylı bilgi almak isteyen tarafımıza netgroupsg@gmail.com mail adresinden veya WhatsApp +905511671755 numarasına mesaj atarak ulaşabilirler. En kısa sürede geri dönüş sağlanacaktır.

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.