Bayilik ve Franchise sözleşmesi için 10 Temel Hüküm

Franchise (Bayilik) sözleşmesi esas olarak franchise veren ile siz (franchise alan) arasındaki yasal bir belgedir. Yasal bağlayıcı olan bir sözleşmedir. Franchise veren firmanın bir franchise sahibi olarak, sizden işin her yönünü nasıl çalıştığını anlatan ayrıntılarını açıklaması gerekmektedir. Standart franchise sözleşmesinin şekli yoktur, çünkü çeşitli franchise’ların şartları, koşulları ve işlem yöntemleri, iş türüne bağlı olarak büyük ölçüde farklılık gösterir.

Her franchise alanın franchise sözleşmesini imzalaması gerekmektedir ve franchise veren de belgeyi imzalayacaktır. Dikkatli bir kelime, bir franchise anlaşması bağlayıcı bir yasal belgedir ve imzalamak için bir franchise avukatının sizin adınıza sözleşmeyi gözden geçirmesini isteyebilirsiniz.

Bayilik ve Franchise sözleşmesi için 10 Temel hüküm şunlardır:

 1. Konum / bölge: Franchise sözleşmesi, faaliyet göstereceğiniz bölgeyi ve sahip olabileceğiniz münhasırlık haklarını tasvir edecektir.
 2. Operasyonlar: Bu bölüm, franchise’ların ünitelerini nasıl çalıştırması gerektiğini anlatmaktadır.
 3. Eğitim ve devam eden destek: Franchise’lar, franchise ve personel için eğitim ve öğretim programları sunmaktadır. Eğitim şirket ofislerinde veya sahada gerçekleştirilebilir. Devam eden tüm idari ve teknik destek sözleşmede de belirtilecektir.
 4. Süre: Belge, franchise sözleşmesinin süresinin uzunluğunu detaylandıracaktır.
 5. Franchise ücreti / yatırım: Genel olarak franchise verenin ticari markasını ve işletim sistemini kullanma hakkı veren bir başlangıç ​​franchise ücreti olacaktır. Bu maliyetler açıkça belirtilecektir.
 6. Royalty / devam eden ücretler: Burada franchise verenlerin telif yapısının detaylarını bulacaksınız. Franchise’ların çoğu, sürekli olarak aylık olarak ödenen toplam satışların bir yüzdesini sürdürebilmek için franchise’lara ihtiyaç duyarlar.
 7. Marka / Patent / tabela: Bu bölüm, bir franchise verenin franchise verenin ticari markasını, patentini, logosunu ve tabelalarını nasıl kullanabileceğini özetleyecektir.
 8. Reklam pazarlama: Franchise veren, reklam taahhüdünü ve bu maliyetlere yönelik olarak franchise sahiplerinin hangi ücretlerin ödenmesi gerektiğini açıklayacak.
 9. Yenileme hakları / fesih / iptal politikaları: Franchise sözleşmesi franchise verenin nasıl yenilenebileceğini veya feshedileceğini açıklayacaktır. Bazı franchise vericiler bir tahkim şartı içerir. Bu, herhangi bir yasal işlem durumunda, hakemin mahkemeye gitmeden önce davayı gözden geçirmesini gerektirir.
 10. Çıkış stratejileri: Her franchise kendi perakende satış politikasına sahiptir. Bazıları franchise’ların kendi bayiliklerini kendi takdirine göre satmalarına izin verir. Diğer anlaşmalar arasında ilk reddetme maddelerinin geri alınması ya da hakkı bulunmaktadır. Bunlar, franchise verenin franchise’ı kendileri tarafından belirlenen bir oranda geri almasına veya herhangi bir potansiyel alıcının teklifine uymasını sağlar.
  Franchise / franchisor ilişkisi hakkında daha fazla bilgi vermek için franchise sözleşmesi ayrıntıya girecektir. Özel beyanlarla ilgili ayrıntılı bilgileri içerecek ve site bakımı ve yükseltme gereksinimleri gibi konuları özetleyecektir.

Sonuç olarak bu hükümlerin yer aldığı belgeyi okuyun ve gözden geçirin. Franchise deneyimi ile yasal danışman tarafından incelenmesini sağlayın. Franchise sözleşmesi imzalamadan edinebileceğiniz tüm bilgileri edinmeye çalışın çünkü bu sözleşme iş dünyasında bir nevi evlilik olarak sayılmaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.