Bayilik Fiyatları Nasıl Belirlenir

Bayilik Fiyatları Nasıl Belirlenir

Bayilik ve franchise fiyatlarının nasıl belirlendiğinden önce şirketler neden franchise ve bayilik bedeli alıyorlar onu irdeleyelim.

Yıllarca sektörde çapalayarak iyi bir noktaya gelmiş işletmelerin geçmiş tecrübesini satın almanın karşılığıdır aslında franchise ve bayilik bedeli. Satışı yapılan ürün ya da hizmetin size kazandıracaklarının büyüklüğü ile de ödenecek bedelin miktarı belirlenir. İşletmeler daha iyi ürün ve hizmet üretebilmek için bu giriş bedellerini almaya devam edeceklerdir. Potansiyel olarak ayda size 5.000 TL kar getirecek bir işletmenin giriş bedeli ile 50.000 TL kar getirme potansiyeli olan bir işletmenin giriş bedeli muhakkak ki aynı olmayacaktır. Giriş bedeli şirketlerin size sundukları ile belirlenir, beklentilerin yüksekliği ile kabul edilir,

Franchise ve bayilik bedellerini belirlemede rol oynayan faktörler nelerdir:

1- Markanın piyasadaki büyüklüğü
2- Satılan ürünlerin piyasadaki payı
3- Tüketicinin markaya olan bağlılığı ve ilgisi
4- Satılan ürünün sürekliliği ( örnek olarak videokaseti kiralama işleri geçmiş dönemde çok revaçta iken günümüzde hiçbir anlam ifade etmemektedir, bir iş kurarken işin gelecekteki konumunu mutlaka incelmek gerekir )
5- İş kurulum esnasında şirketin size sundukları materyaller
6- Eğitim süreci
7- Sözleşme süresi boyunca size sağlanacak hizmetler
8- Reklam ve pazarlama desteğinin büyüklüğü

Franchise ve bayilik veren firmalardan süreç içinde neler alacağınızı imzalayacağınız franchise sözleşmesinin içinde mutlaka belirlemelisiniz. Bu sözleşmeler biraz korkutucu olabilir, zira içinde yapabilirsin den çok yapamazsın var.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.