BAYAN YATIRIMCILARIN İŞ HAYATINDA KARŞILAŞTIĞI ZORLUKLAR

BAYAN YATIRIMCILARIN İŞ HAYATINDA KARŞILAŞTIĞI ZORLUKLAR

Büyük zorlukların üstesinden gelerek kendi işini kuran kadınların ,iş hayatında da zorluklar peşini bırakmıyor.Erkeklerden farklı olarak iş hayatında kadınların yaşadığı zorluklara bir değinelim istedik.

Ciddiye Alınmamak

Kadın girişimcilerin en çok karşılaştığı bir sorun ciddiye alınmamak. Hem aileleri hem de iş hayatındaki profesyoneller tarafından ciddiye alınmayan kadın girişimcilerin zamanla istekleri kırılabiliyor. Bu tür yorumlar pek çok kadın girişimcinin moralinin bozulmasına neden oluyor

Herkesi Memnun Etmeye Çalışmak

Kültürel olgular nedeniyle kadınların çoğunlukla başkalarına iyi davranma ve başkalarını memnun etme zorunluluğu olduğu düşünülür. Bu kalıplarda yaşayan ve girişimci olmak isteyen bir kadın, işinde herkesi mutlu etme zorunluluğu hissetmektedir.

Fazla Duygusal Olmak

Yapıları gereği kadınlar erkeklerden daha duygusal bir yapıya sahiptir ve bu durum iş hayatında alacakları kararları de etkilemektedir. İşin gidişatı hakkındaki konularda, iş ile kurdukları duygusal bağ yüzünden karar vermeleri etkilenebiliyor.

Aile Hayati İle İşi Bir Arada Yürütmek

Kadın, Türk toplumunda aileyi yönetmesi gereken kişi olarak görülür ve pek çok ev işinin kadınların görevi olduğu düşünüldüğü için kadın girişimcilerin üzerinde büyük baskı oluşturmaktadır. Son yıllarda bu algı değişmeye başlasa da kendi işini kuran kadın girişimciler için en büyük zorluklardan birini, yani toplumsal baskı ile yüzleşmek durumunda kalıyorlar.

Yatırımcı Bulamamak

Kadın girişimcilerin ciddiye alınmama sorunu beraberinde kendi işleri için yatırımcı bulamama sorununu da beraberinde getiriyor. Yatırımcıların, kadın girişimcilere güvenmeme ya da onlara inanama durumları, kadın girişimcilerin ihtiyaçları olan sermayeleri bulma konusunda büyük sıkıntılar çekmelerine sebep olmaktadır.

Başarısızlıktan Korkmak

Her girişimcinin karşılaştığı başarısızlık korkusu, kadın girişimcilerde biraz daha öne çıkmış durumdadır. Yukarıda bahsedilen sorunlar kadın girişimcide zaten büyük bir baskı oluşturuyor ve bunun üzerine bir de başarısızlık korkusunun eklenmesi, kadın girişimci için işleri daha da zor bir hale getiriyor.

İş hayatında başarılı olmak kadar başarısız olmak da oldukça büyük bir öneme sahiptir. Başarısızlıklardan alınabilecek bir çok ders bulunmakla beraber bu hataların analizini yaparak başarısızlığından ders çıkartmak girişimcilerin gelişmesini sağlayacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.