Başarılı bir Kahve Dükkanı Açmak için 13 İpucu 3

Başarılı bir Kahve Dükkanı Açmak için 13 İpucu

Kahve dükkanı açmak

Kahve dükkanı açmak son dönemin trend işleri arasında yer alıyor. Kahve dükkanı açmak için gereken ip uçlarından aşağıda maddeler halinde bahsediyoruz. İyi ve kazanan bir işletmeci olmak istiyorsanız önerileri uygulamayı denemelisiniz.

1. Kahve Dükkanı için sağlam bir iş planı hazırlayın

Kahve dükkanınızı açmak için atmanız gereken ilk ciddi adımlardan birisi, bir iş planı oluşturmaktır. Kahve iş planı hedefinizin gerçekleştirilmesine yardım eder. İyi bir iş planı kahve dükkanınızın nasıl olacağı, karlılığı, müşteri tabanını tanımlamayı, rakipleri keşfetmeyi, büyüme planlarını ve sorun giderme stratejilerini açıklar. Geleneksel ve uzun biçimli bir iş planı hazırlamaya başlamadan önce bir sayfalık bir iş planı oluşturmanızı öneririz . Bu, iş fikrinizi hızlı bir şekilde doğrulamanızın yanı sıra pazarınızın kimlerden, onlara nasıl ulaşacağınızdan ve rakiplerinizden kendinizi nasıl farklılaştıracağınız konusuna kadar iyi bir fikir edinmenizi sağlayacaktır. Bu süreç, işinizi planlamanın daha hızlı, daha etkili bir yoludur Yalın Planlama dediğimiz şeyin bir parçasıdır.

İster küçük bir kahve dükkanı, isterseniz bir kahve bistro açmaya çalışıyorsanız, kahve dükkanınızın ihtiyaçlarını karşılayacak bir iş planı oluşturmak için uzmanlardan da yararlanabilirsiniz. Büyük bir yatırıma giderken küçük harcamaları işiniz için çok görmeyin.

2. Kahve Dükkanı için doğru lokasyonu bulmak.

Başarılı olmak için kahve dükkanınızı doğru yerde açmanız gerekir. Muhtemelen merkezi bir konuma sahip bir yer, insanların toplandığı bir yer veya vizyonuna elverişli bir alan isteyebilirsiniz. Doğru yeri bulmak çok çabuk yapılacak bir iş değildir. Doğru lokasyon için fizibilite araştırması yapılması gerekir.

Günümüzde bir çok insan avm’lerde kahve dükkanı açmayı hedeflese de kahve dükkanları popüler caddelerde de iyi iş yapıyorlar. Aynı zamanda araçların yakıt ihtiyaçları için durduğu benzin istasyonları da bu konuda iyi bir seçim olabiliyor. Bu yüzden kahveci açmak için lokasyonun ve insan ilişkilerinin değeri çok büyüktür.

3. Kahve Dükkanı için dekorasyona önem vermelisiniz.

Kahve dükkanı dekorasyonu

Kahve dükkanı için sağlam bir dekorasyon yapmanız şarttır. Özellikle iç ve dış dekorasyonda bir çok ayrıntı vardır. İşletmenizin ışıklandırılması, masaların kullanım rahatlığı, sandalyelerde oturma keyfinden tutunda duvarların renklerine kadar bir çok etkeni araştırmanız gereklidir. Özellikle iç dekorasyonda mutfağın yapısı, ürünlerin kolay servis edilmesi, kasanın yeri ve depo alanınıza ulaşımın kolaylığı için araştırma yapın. Kahve dükkanları aynı zamanda bir çok menü grubuna sahip olduğundan yerleşim planınızı iyi ayarlamanız gerekir. Kafeniz birden çok kattan oluşuyor ise kat planları yapmanız ve bu doğrultuda mimarlardan yardım almanız gerekebilir. İyi düşünülen ve dekorasyonu üzerine çalışma yapılan bir işletme müşterilerin devamlılığı için çok önemlidir.

4. Kahve Dükkanı için Muhasebeci kiralamak

Resmi işlemlerin kolay halledilmesi için bir muhasebeciye ihtiyacınız olacaktır. Deneyimli muhasebeciler ile çalışmanız üzerinden yük atmanıza yardım eder. Muhasebe işlemleri aynı zamanda işletmenin karlılığını, personel giderlerini, ürün harcamalarınızı ve diğer harcamaları kontrol etmenize olanak tanır.

5. Kahve Dükkanına Finansman için yardım almak.

Kahve Dükkanı açmak için gereken yatırım tutarı iş planında karşınıza çıkacaktır. Sermayeniz az ise hemen kredi seçeneklerini düşünmeye başlamayın. Kredi ile iş kurmak daha sonra altından kalkamayacağınız sonuçların doğmasına neden olacaktır. Kahve Dükkanı 200 bin lira ile 1 milyon lira arasında açılan bir işletmedir. İyi bir dekorasyon ve ilk açılış için gereken ekipmanların tutarı bu paranın büyük kısmını oluşturur. Kahve temini, personel maaşları ve kira giderlerini hesaplarken birde bu listeye aylık banka borçlarını eklemek yükü ağırlaştırır. Bu yüzden kahve işine yatırım yapacağınız zaman sermayeniz yoksa kredi yerine ortak aramaya girişin. Bu ortak yakınınız olabilir, kahve işi yapmak isteyen başka bir girişimci olabilir veya kahve markaları ile ortaklığa gitmeyi deneyebilirsiniz. Bu sayede sermayenizi doğal yollardan tamamlamış olursunuz. Eğer sermayeniz başlangıç için çok düşükse kahve dükkanı açmak yerine kahve standı açmak üzere yoğunlaşabilirsiniz. Bu sefer yapacağınız yatırım otomatik olarak 100 bin liranın altına düşecektir. Eğer çok daha az yatırım gücünüz varsa niş bir iş modeli bulmanız gerekir. Örneğin sadece Türk kahvesi satan ufak bir dükkan açabilirsiniz.

6. Kendi giderleriniz için tasarruf edin

Başlangıç masraflarının yanı sıra, zaman ve enerjinizin tamamının yeni işinize ayrılmış olacağını unutmayın, kahve dükkanı açmak potansiyel olarak altı ay boyunca karlı olmayacak bir iştir. Uzmanlar bu konuda kişisel harcamalarınızı en az altı ay boyunca karşılayacak kadar para ayırdığınızdan emin olmanızı öneriyor. Tasarruf etmek için nakit akışı kavramını anlamak isteyeceksiniz, özellikle başarısız olan işletmelerin yarısından çoğu işi ilk düşündükleri zaman karlıydılar, fakat nakit akışı olumlu değildi.

7. Her şey için alışveriş yapın

Aşamaları planlama ve finanse etme aşamasındayken, ihtiyacınız olan her şeyin bir listesini oluşturun. Satın almadan önce, her öğe için en az iki fiyat teklifi almayı deneyin; böylece temel bilgileriniz kaybolmaz. Avantajınız için internet’i kullanın ve rahat sandalyelerden espresso makinelerine kadar her şeyin en iyi fiyatına bakın. En iyi fiyat en ucuz fiyat ve kalitesiz olmak değildir. Pazarlık gücünü kullanın ve alışverişlerinizde temkinli davranın.

8. Kahve dükkanınız için ortam hazırlayın.

Kahve dükkanınıza gelen insanlar için nasıl bir ortam oluşturacağınıza karar verin. İnsanlar kahve içmek için neden sizi tercih etmeli? Bu soruya en iyi cevabı vermeye çalışın. Diğer kahve dükkanlarında bol bol vakit geçirin. Kahve markaları hakkında şikayetleri inceleyin. Müşterilerin gerçek deneyimlerini analiz edin ve onların rahat olabileceği ortamı yapmaya odaklanın.

9. Kahve dükkanını açmadan önce pazarlamaya başlayın

Kahve Dükkanı

Kahve dükkanını açtığınız gün pazarlamaya başlamanız durumunda, zaten geride kalıyorsunuz demektir. Açılış gününde, insanların içeri girmesini heyecanlandırmak için önceden pazarlama ve reklam yapmaya başlayın. Dükkanı açmaya başlamadan önce birkaç ay sadece bu iş üzerinde durun. Örneğin açılış gününüzü tanıtan bir broşürle işe başlayın. Sosyal medyada kahve dükkanınızdan bahsedin ve yerel reklamlar vermeye başlayın. Açılıştan önce birkaç yerel etkinlikte bedava kahve örnekleri dağıtın.

10. Kahve dükkanı için dış dekorasyon ve ışıklandırmanın önemi

Kahve dükkanı dekorasyonunda dışarıda bulunan dekorasyon çalışması dükkan tabelanız, dükkan girişindeki görseller ve dükkana girişteki bahçenin ayrıntılarından oluşur. Eğer müşterilerinizin devamlı gelmesini ve dükkanın uzaktan ilgi çekmesini istiyorsanız bu konuda çok detaylı araştırma yapmanız gerekir. Renklerin psikolojisi üzerine bile araştırma yapmanız gerekebilir. Örneğin geçenlerde gördüğümüz bir dinlenme tesisinde her yer kırmızı renkte gözükürken kahve dükkanı siyah bir tasarımla tüm dikkati üzerine çekiyordu. Bu tarz bir ön değerlendirmeye kendi dükkanınıza da uygulayın. Çevrenizdeki dükkanların dekorasyonunu mutlaka dikkate alın ve sizin rahat seçilebileceğiniz dekorasyonlara odaklanın.

11-Olumlu bir tutum takınmak

Eğer iyimser bir tutum alışkanlığı kazanırsanız eninde sonunda iyimser olmak için kendinizi eğitirsiniz. Girişimci bir işe başladığında ilk heyecan gereği hemen çok kazanmak isteyecektir. İlk günlerin ardından kazanç tablosu umduğu gibi gitmez ise karamsarlığa düşecektir. Bu bir çok yeni girişimciyi etkiler oysa ki burada hemen ümitsizliğe kapılmamanız gerekir. İyi bir işin oturması 6 ay ile 1 yıl kadar sürebilir. Bu süreç içerisinde girişimci olumlu bir tavır takınarak pazarlama ve iş planlarını dikkatle devam etmelidir. Sonuçta uzun uğraşlar sonucunda kurduğunuz işi ilk 2 ayda değerlendirmeye kalkmak sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Eğer iş motivasyonunuz baştan düşerse ve olumsuz tavırlar takınırsanız bu işinizin geleceğini de çok etkileyecektir.

12. Güvenilir personel bulmak

Personel işi kahve dükkanlarında çok önemlidir. Nasıl ki kahve ve menünüzde bulunan tatlar müşteriyi doğrudan etkiliyorsa personelinizde bu etkiyi yapmaktadır. Güvenilir personel istihdam etmek zor olabilir. Bu yüzden deneyimli personellere öncelik verebilirsiniz kahve işi ve sunumu için personelinizin eğitim almasını sağlayın. Aynı zamanda çok düşük ücretler işçi çalıştırmak gibi bir hataya girmeyin.

13. Kahve bayiliği almak

Başarılı bir kahve dükkanı açmak için son olarak bayilik almayı düşünebilirsiniz. Kahve bayilikleri, açılışları ve pazarlama deneyimleri olan iyi bir marka ile de bu işe başlayabilirsiniz. Ayrıca bu konuda franchise danışmanları ile birlikte hareket ederek zamandan ve paradan tasarruf edebilirsiniz. Unutmayın iyi bir danışman sizi doğru markaya yönlendirir ve lokasyon işinizde size doğru kararı verdirebilir. Aynız amanda franchise danışmanı sizin tek başınıza ödeyeceğiniz franchise bedellerinde indirim yaptırabilir ve kahve dükkanınızın bir çok aşamasında size kolaylıklar sunabilir. Kahve dükkanı açmak için bir danışmana ihtiyacınız varsa bize iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.