7-Eleven Hindistan’ın perakende pazarına giriyor

Dünyanın en büyük market zinciri 7-Eleven Hindistan’ın büyük gıda pazarına giriyor. 7-Eleven, yerel perakende zinciri olan Future Group ile bir franchise anlaşması imzalamasının ardından bu yıl Hindistan’da ilk mağazalarını kuracak. Şirketlerin bu hafta yaptığı açıklamada Future Group’un mevcut mağazalarından bazılarını 7-Eleven çıkışlı mağazalara dönüştürürken, Hindistan’da da yeni mağazalar açacağını söyledi.

Tüm dünyada 67.000’den fazla mağazaya sahip olan 7-Eleven, Hindistan’ın hızla büyüyen pazarında oyun oynayan en son küresel oyuncu. ABD Tarım Bakanlığı’nın geçen yıl verdiği bir rapora göre, ülkenin bakkal endüstrisi şu anda yaklaşık 380 milyar dolar değerinde.

Çoğu Hintli’nin haftalık alışverişini yaptığı mahalle bakkalları, pazarın yaklaşık % 98’ini oluşturuyor. Ancak Future Group’un Büyük Pazarı ve diğer modern süpermarketler popülerlik kazanıyor ve Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığının açıklamasına göre 2020’de payların % 2’den % 4’e yani iki katına çıkacağını tahmin ediliyor.

Hindistan’ın perakende pazarı zaten en büyük küresel isimler tarafından dikkat çekmeye başlamıştı. Walmart geçtiğimiz yıl Hindistan’ın en iyi e-ticaret şirketi Flipkart’ı devralmak için 16 milyar dolar harcadı. Son yıllarda Hindistan’daki işini büyütmek için 5 milyar dolardan fazla para harcayan Amazon, ülkedeki bakkal teklifini genişletmeyi hedefliyor. Yerel basında çıkan haberlerde, Amazon’un Future Group’ta bir hisse satın almak istediği bildirildi. Her iki şirket de yorum yapmaktan kaçındı.

Bu arada 7-Eleven markası, “uluslararası lezzetler, içecekler, atıştırmalıklar ve yerel lezzetler için geliştirilen tariflerle hemen tüketilebilir taze yiyecekler” sunmayı planlıyor. Şirketin uluslararası başkanı Ken Wakabayashi yaptığı açıklamada, “Bu stratejik ilişki, 7-Eleven’in markasını ve ikonik ürünlerini Hint tüketicisine getirmek için mükemmel bir fırsat sunuyor.” dedi.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.