2017 yılı KosgeB Hibe Kredisi Nasıl Alınır 2

2017 yılı KosgeB Hibe Kredisi Nasıl Alınır

2017 yılı Kosgep Hibe Kredisi Nasıl Alınır  KOSGEB kuruluşundan itibaren her geçtiğimiz yıl girişimcilere vermiş olduğu destekleri arttırmaktadır. KOSGEB 2016 yılında Ev hanımı, kadın, erkek, genç, yaşlı gözetmeden çeşitli girişimcilik destek programları ile 150.000 TL ye kadar destekledi. Analizlerimize göre KOSGEB 2017 Yılında 75.000 TL si hibe 125.000 TL si faizsiz toplamda 200.000 TL devlet desteği sunmasını bekliyoruz. Belki de ülkemizde yaşanan talihsiz olayların olması ve halkımızın buna tepkisi ile millet olma olgusunun perçinlenmesi. 2016 yılının 3. Çeyreğinde yavaşlayan ve 4. Çeyrekte arttırmak istedikleri ekonomik büyümeyi desteklemek amacı ile 100 bin TL hibe 200 bin TL faizsiz kredi desteği ile toplamda 300 bin TL’ye kadar destek bile verebilir. Destek oranları analizlerime göre artacak olması bu imkânlardan yararlanmanın ana kurallarını değiştirmeyeceğini biliyoruz.
KOSGEB hibe ve faizsiz kredisinden yaralanmak için gereklilikler.
Öncelik olarak EĞİTİM şart. Destek oranları değişsin ya da değişmesin bu imkânlardan yararlanmak için en temel kural Girişimcilik Eğitimi almanız şarttır. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alarak Girişimcilik sertifikası sahibi olmanız şarttır. 18 yaşın üzerinde her bireyin başvurabileceğim bu eğitimler tüm illerde ve ilçelerde ücretsiz olarak verilmektedir. Eğitimi KOSGEB iş ortakları, .Belediyeler, Üniversiteler ve Meslek Örgütleri verebilmektedir. KOSGEB’in planlanan eğitim tarihlerini resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz. Yılbaşlarında destek oranlarının arttırılması ile kurslara başvuru oranları artmakta olduğundan sadece ikamet ettiğiniz il / ilçe de kursa katılmak yerine size yakın olan il / ilçe ‘lerde de eğitimlere katılabilirsiniz. Başvuru yoğunluğu olan dönemlerde KOSGEB tarafından görevlendirilmiş kursu açan kurumun memurları tarafından ön test mülakat yapımı olabilmektedir. Bu mülakatlarda kadın girişimciler ve iş planı projesi olanlara öncelik tanınmaktadır.

KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi hakkında bilinmesi gerekenler
2016 yılının ortalarında 70 saatten 32 saate indirilen eğitimler yine 2017 yılında 32 saat olarak devam edeceği düşünülmektedir. Eğitimin ana amacı sizin projeniz değerlendirilirken incelenecek olan KOSGEB iş Planı’nın hazırlanmasını öğretilmesi ve İşletme’nin temel bilgileri verilmesidir. Bu eğitimlerin yararlı olduğu konular; Temel İşletme Bilgisi, Lokasyon Analizi, Gelir Planlaması ve Gider Planlaması olarak söylenebilir.

2017 yılı Kosgep Hibe Kredisi Nasıl Alınır

KOSGEB desteklerin yararlanmak için gerekli adımları şöyle sıralayabiliriz
Öncelikle KOSGEB veri tabanına kaydımızı yapmak ve sonrasında Kobi Beyannamesi ve projemizin hazırlanmasıdır. Bu adımlardan sonra hazırladığımız projemizin iş planı sunumu için KOSGEB’in kurduğu heyete sunum yapmanız ve projenize onay almanızdır. Eğer projenize onay alamazsanız üzülmeyin size verilen tavsiyeler ile hatalı noktalarınızın düzelterek yeniden sunum yapabilirsiniz.

2017 yılı Kosgep Hibe Kredisi Nasıl Alınır

KOSGEB projelerinin onaylanması için önemli noktalar şunlardır.
Tabiki en önemli nokta KOSGEB’in belirttiği sektör ve branşlardan birinde projenizin olması diyebiliriz. Hatta projeniz, iş kolunuz, fikriniz desteklenen sektörlerde değilse en yakın sektör kol seçilerek belkide projemizin üzerinde ufak değişiklikler yapmamız gerekmektedir. Önemli olan diğer bir konu ise hazırlamış olduğunuz programın eğitimde aldığınız bilgiler ışığında doğru ve gerçekçi olarak hazırlanması gerekmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.